Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
zdravo ve molam za pomos do sega site velosipedi mi bile so 26.gumi nemozev da zamislam so pogolemi gumi ali sega se mislam da kupam so 27.5 ili 29 nekoj sto e po iskusen da kaze sto e podobro
Поголемо тркало, повеќе ќе оди точакот нагоре. Мое мислење е во зависност од висината да одредиш големината и да размислиш што ти е по важно, изглед или тежина на управување. Обично помало тркало е полесно за маневрирање. Не ми текнува друго за што би можел да размислиш.
Некој солиден точак до 10К може да се најде по продавнициве за точаци?
Намена, во вода, на асфалт, ќе леташ или во рамка ќе го чуваш?
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Поголемо тркало, повеќе ќе оди точакот нагоре. Мое мислење е во зависност од висината да одредиш големината и да размислиш што ти е по важно, изглед или тежина на управување. Обично помало тркало е полесно за маневрирање. Не ми текнува друго за што би можел да размислиш.

Намена, во вода, на асфалт, ќе леташ или во рамка ќе го чуваш?
За низ град,по кеј итн.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
zdravo ve molam za pomos do sega site velosipedi mi bile so 26.gumi nemozev da zamislam so pogolemi gumi ali sega se mislam da kupam so 27.5 ili 29 nekoj sto e po iskusen da kaze sto e podobro
За низ град кај што треба да маневрираш најдобро е што помало тркало но ако сакаш да патуваш на подолги дистанци 29 ка тркало минимум бидејки нуди најголема удобност и најдобро голта нерамнини поради големината на тркалото.Штета што уште 32 и 36 инчи се премногу скапи и не се во масовно производство инаку веднаш би го продал 29 ката и би купил 32 или 36:https://www.youtube.com/watch?v=TDcQSpK7fnI
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво на сите!
Во потрага сум по кацига и бициклистички со гел, низ форумов најдов некои постари мислења за кацига, но и за бициклистички ќе ми значат вашите искуства. Thanks :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Здраво на сите!
Во потрага сум по кацига и бициклистички со гел, низ форумов најдов некои постари мислења за кацига, но и за бициклистички ќе ми значат вашите искуства. Thanks :)
Aliexpress било кои што имаат некаква реклама или ако не сакаш да ги чекаш провери кај продавачите Veloriz во Автокоманда и Златко Ордевски во Маџари.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво на сите!
Во потрага сум по кацига и бициклистички со гел, низ форумов најдов некои постари мислења за кацига, но и за бициклистички ќе ми значат вашите искуства. Thanks :)
И бициклистички и кацига имаш во сите продавници за точаци низ Скопје, зависи која цена си спремен да платиш. Во outdoor сум сигурен дека имаш кација, во Бајк Центар кај бугарска амбасада имаш кацига, во Беверли долу имаш и кацига и бициклистички...
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Значи мање више исти се бициклистичките..
Благодарам многу (y)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Значи мање више исти се бициклистичките..
Благодарам многу (y)
Иако оригиналните се поквалитетни од овие копиите што се продаваат на aliexpress според мене за парите не вредат затоа што повеќе плаќаш име на фирма ради рекламата која е шиена на самиот производ отколку на квалитетот на конците и ликрата што се употребуваат како материјали бидејки и оригиналните се шиени во Кина по нарачка на одредена фирма а кинезот ќе си направи копија од истиот производ со истите материјали само под некое кинеско име или фалш оригинално со изменета буква за да не се соочи со тужба поради плагијат.Мене цела гардероба,летна и зимска ми е од aliexpress и ја користам веќе 5 години.
 
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Здраво другари, консултација со Вас за мислење за Ромет оркан 5М
тркала: 28 инчи
рам: алуминиум 6061
амортизер: SR Suntour NEX DS. HLO
број на брзини: 27
шифтери: Shimano Altus SL-M2000 9х3 - 27 брзини
заден/преден менувач: Shimano DEORE RD-M591 / Shimano Altus FD-M370
касета: Shimano CS-HG200 11-32T 9брзини
пренос: Shimano Acera FC-M371 48/36/26
хидраулични диск кочници: Shimano BL-MT200
главини: Shimano Tourney FH-TX505
обрачи: дуплоѕидни алуминиумски
гуми: Michelin Protek Cross 700×35
волан: Romet алуминиум MHB-A 6009 FOV 680мм
стем: Romet алуминиум, подесувачки TDS-D299 105мм
седло: Selle Royal Ariel
колче: Romet алуминиум MSP-AM009 31,6мм / 350мм
Дали вреди за парите, намената е градски фитнес комбиниран и со викендашко рурален туризам?
 

Attachments

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Здраво другари, консултација со Вас за мислење за Ромет оркан 5М
тркала: 28 инчи
рам: алуминиум 6061
амортизер: SR Suntour NEX DS. HLO
број на брзини: 27
шифтери: Shimano Altus SL-M2000 9х3 - 27 брзини
заден/преден менувач: Shimano DEORE RD-M591 / Shimano Altus FD-M370
касета: Shimano CS-HG200 11-32T 9брзини
пренос: Shimano Acera FC-M371 48/36/26
хидраулични диск кочници: Shimano BL-MT200
главини: Shimano Tourney FH-TX505
обрачи: дуплоѕидни алуминиумски
гуми: Michelin Protek Cross 700×35
волан: Romet алуминиум MHB-A 6009 FOV 680мм
стем: Romet алуминиум, подесувачки TDS-D299 105мм
седло: Selle Royal Ariel
колче: Romet алуминиум MSP-AM009 31,6мм / 350мм
Дали вреди за парите, намената е градски фитнес комбиниран и со викендашко рурален туризам?
Вреди ако го земеш за околу 100 евра пониско или некаде 28000 а за 34500 не.Почекај во август знаат да имаат попусти па пазари се.
 
Член од
19 ноември 2017
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво,

Немам голем буџет, макс 7-800 ден.
Ми треба велосипед за рекреативна вожња низ Скопје, некад до Водно максимум.

Висок сум 182-3цм, не знам баш дали ми одговараат али еве кажете мислење дали ги бива или не:

1) http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3655002

2) http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3610626 (ако спушти малку на цена)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Здраво,

Немам голем буџет, макс 7-800 ден.
Ми треба велосипед за рекреативна вожња низ Скопје, некад до Водно максимум.

Висок сум 182-3цм, не знам баш дали ми одговараат али еве кажете мислење дали ги бива или не:

1) http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3655002

2) http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3610626 (ако спушти малку на цена)
Првиот е скап бидејки нов од таков тип имаш во продавница и плус е за луѓе до кај 170цм висина,вториот ќе ти одговара во висина но повеќе е за рамен асвалт и евентуално до кај 7% угорници да качиш во прва брзина додека за Водно после детското ќе го буткаш,ако имаш ептен сила во орбитрек положба да запнеш и во прва да се искачиш можеш касетата внатре кај запците да ја скршиш.И двата се од различен тип првиот ти е МТБ а вториот роуд се зависи што преферираш.Да купеше пред мај ќе поминеше многу поевтино со субвенциите а лани кога донесоа MAX 29 челични од Агротехна со Ramstore картичка на поени се продаваше нов за смешни 4000 денари.
 
Член од
19 ноември 2017
Мислења
18
Поени од реакции
3
А како се дефинираат угорници во проценти? што значи 7% угорница?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
А како се дефинираат угорници во проценти? што значи 7% угорница?
7% угорница е процент од вертикала од 90 степени која означува 100% угорница што значи 7% од агол 90 степени ти е 6.3 степени агол или на секои 100 метри изминат пат искачуваш 7 метри висина.Максималната дозволена угорница на регионалните патишта мислам дека е 8% поради сведување на минимални шанси зимно време да пролизга возило надолу.Водно после детското на најтешките последни 2км има околу 18% угорница или агол од 16.2 степени.
 
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Почитувани, буџетот ми е 500 евра. Сакам да изберам велосипед, бидејќи 90% ќе биде користен во град или роуд, размислував за мтб хибрид. Што губам што хибридите немаат амортизер на виљушка? Дали за овие пари се исплати да се купи велосипед кој би имал бејсик виљушка? Инаку ги следам следниве 2 модела од кои едниот го нема сеуште на продажба, Ваш коментар за истите?
Kross Pulso 1.0 кој претпоставувам дека го има на залиха или,
Specialized Sirrus 2.0 кој теба да го чекам до есен.
Прашањето ми е дали за преференцата град, ќе биде подобро ваков, или МТБ со амортизер на виљушка? И дали поефтината варијанта на кросот е само марката или стварно вреди помалку? Фала ви
(едит) Се разбира прифаќам и Ваши препораки доколку сметате дека во рамките од околу 500-600макс евра има подобри алтернативи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom