Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Zdravo,pred skoro vreme kupiv velosiped no predniot amortrizer ne mi e nekako mek.Pa da ve prasam ako znaete kako se podesuva senzitivnosta ili koj bi bil dobar amortrizer da go kupam i smenam? Inc amortrizerot e Zoom 29"
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Дечки купувам половен велосипед и имам 3 опции. Не се разбирам апсолутно од велосипеди па секоја препорака е добродојдена.

1. Bergamont REVOX 3.0 29" = 250E
( oil pressure brakes )


2. Giant ROAM 28" = 200E
( mechanical brakes )

3.McKenzie Hill 400 28" 200E
( mechanical brakes )

Vo MK bese ponudata ovie bicikli ili od stranstvo?
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Едно прашање до поискусните.
Имам велосипед Capriolo Passion од кога го купив до ден денес секоја сезона ми ги јаде лежиштата и лагерите на задното тркало. Сменив лагери со венчина што се неколку пати заедно со осовина на kryptonx тркало и ништо потоа сменив со часици и само со кугли и така ништо пад ги стопи.
Зедов ново тркало целосно со quick release и тоа еве пак го стопи овој пат на новото тркало искривена беше осовината односно штрафот.
Прашањето ми нормално е ова не е нормално јас овој велосипед го немам возено без нервози а дневно правам само 5 км мах.
Поголемо срање од велосипед амин.
Доколку некој има решение за нештово со тркалото би бил благодарен.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Едно прашање до поискусните.
Имам велосипед Capriolo Passion од кога го купив до ден денес секоја сезона ми ги јаде лежиштата и лагерите на задното тркало. Сменив лагери со венчина што се неколку пати заедно со осовина на kryptonx тркало и ништо потоа сменив со часици и само со кугли и така ништо пад ги стопи.
Зедов ново тркало целосно со quick release и тоа еве пак го стопи овој пат на новото тркало искривена беше осовината односно штрафот.
Прашањето ми нормално е ова не е нормално јас овој велосипед го немам возено без нервози а дневно правам само 5 км мах.
Поголемо срање од велосипед амин.
Доколку некој има решение за нештово со тркалото би бил благодарен.
Ако си од Скопје оди во Цикло Ас позади универзална сала и ќе ти дадат најпрецизен одговор иако мислам дека проблемот е кај тебе а не кај тркалото затоа што Krypton бандажите се невидени магарици и едни од најиздржливите што ги имам видено.За лоши патишта поробустен бандаж тешко дека ќе најдеш.Што се однесува до осовината никогаш вакво нешто немам видено а на шкарт осовина поминувам дневно по 40км а вкупно има над 16000км и никогаш немам лагери сменето.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Ако си од Скопје оди во Цикло Ас позади универзална сала и ќе ти дадат најпрецизен одговор иако мислам дека проблемот е кај тебе а не кај тркалото затоа што Krypton бандажите се невидени магарици и едни од најиздржливите што ги имам видено.За лоши патишта поробустен бандаж тешко дека ќе најдеш.Што се однесува до осовината никогаш вакво нешто немам видено а на шкарт осовина поминувам дневно по 40км а вкупно има над 16000км и никогаш немам лагери сменето.
Фала за одговорот од Прилеп сум па ако уште овој пат не успеам да ја средам осовината да не зафркаваат лагерите ќе го однесам на некој посалам сервис.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Лежиштето (главината) на лагерите треба да биде мазно. Претпоставувам се работи за cup and cone тип па според тоа и тој "цилиндричен штраф" што ги допира лагерите треба да има мазна површина. Под мазна површина мислам перфектно мазна и светкава површина. Лагерите се сметаат за најцврст дел така да ако после чистење не се мазни и светкави значи не се воопшто квалитетни. Доколку поставуваш лагери со прстенче провери дали ги поставуваш правилно. На крај многу е важно да бидат правилно затегнати и да има маст.
 
Член од
10 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo ve molam za pomos do sega site velosipedi mi bile so 26.gumi nemozev da zamislam so pogolemi gumi ali sega se mislam da kupam so 27.5 ili 29 nekoj sto e po iskusen da kaze sto e podobro
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Некој солиден точак до 10К може да се најде по продавнициве за точаци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom