Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.517
https://velosiped.mk/product/viper-assault-al/
Што мислите за овој велосипед
Во разговор со стручни сервисери добив информации дека рамките на Viper биле со прилично лош квалитет,лошо заварување на споеви итн.За тој ценовен ранг подобро земи половен Capriolo за плус некој денар повеќе или Drag.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.517
Ако е оригинален GIANT ок но ако е само ставена налепница колку да може да му земе повеќе оди на нов TRINX со алуминиумски рам доколку си од Скопје и со субвенции од 3000 денари од град скопје за кои се поднесува уште 2 недели точакот ќе ти излезе максимум 9000.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Колку е исправно да земам Л големина женски рам со 27.5 доколку јас сум машко за М големина? 172 сум висок и имам добра понуда за Л со малку превиткан рам (женски) кај седиштето и која е разликата помеѓу женски и машки рам. Фала
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Колку е исправно да земам Л големина женски рам со 27.5 доколку јас сум машко за М големина? 172 сум висок и имам добра понуда за Л со малку превиткан рам (женски) кај седиштето и која е разликата помеѓу женски и машки рам. Фала
Не земај, мали се разликите, понекогаш никакви, зависи од производителот. Ти си за М а кај некои производители и за С.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Сакам да купам детско седиште за велосипед?на што да внимавам при изборот ?дали да се прикачува на рам или на багашник?потпирање на грбот на детето со дупки или целина?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Сакам да купам детско седиште за велосипед?на што да внимавам при изборот ?дали да се прикачува на рам или на багашник?потпирање на грбот на детето со дупки или целина?
Внимавај да има TUV одобрение или некој друг странски сертификат за „легалност“. Би рекол боље е да се монтира на рам ама ако ептен нема, веројатно ќе врши работа и таков што се монтира на багажник (под услов багажникот да е цврст).
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Сакам да купам детско седиште за велосипед?на што да внимавам при изборот ?дали да се прикачува на рам или на багашник?потпирање на грбот на детето со дупки или целина?
Пред околу една година, бев сведок на немил настан. Си возев на кеј, пред мене си возеа жена и маж со точаци а детето кај мажот на детско седиште на багажник. Возеа полека, па ги поминав и само што ги поминав, почнаа да врискаат тројцата. Застанав и се вратив назад, што ќе видам. Ногата на детето му влегла во жиците од тркалото. Му фалеше големо парче од петата на детето. Крв на сите страни, детето плаче, мајката вришти ли пишти, таткото го зема детето во раце и не знае што со себе. Шок. Морав јас да викам брза помош и да чекам додека дојдат и да им ги чувам точаците.
Седиштето имаше само дел за седење нели и за потпирање на грбот, но немаше заштита за нозете. Наравоучение, ве молам немојте да штедите на безбедност, особено за деца.

Барајте некое седиште кое е со осигурувачи и на нозете и во пределот кај стомакот и рамењата.
ОВА НИКАКО!
 
Член од
27 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Последно уредено:

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Zdravo. Sakam vase mislenje za velosipedi Top Life germanski velosipedi koi se prodavaat vo prodavnicata Bidifit sproti velosipedi mk.

Blagodaram odnapred. :):):)[DOUBLEPOST=1558987109][/DOUBLEPOST]https://m.facebook.com/photo.php?fbid=576233799552008&id=387118085130248&set=pcb.576236946218360&source=48&refid=13&__tn__=+>

Mislenje za velosipedov I markava na velosipedi prv pat ja slusam, germansko proizvodstvo se, ako ima nekoj iskustvo ili mislenje za ovaa marka spodelete.
Баш прееска видов ваков и се чудев кој бренд е ова. Прв пат слушам, ама сигурно прошол покрај германски. :D
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
590
Поени од реакции
389
Ај здраво. Веќе некое време барам велосипеди, но неможам нигде да најдам половни добри велосипеди. Сите што ги најдов се или скапи по 1000-2000Е или се некој никакви. Дали можите да ми предложите каде да барам половни велосипеди до кај 500-600Е. Гледам на реклама5 и пазар3, слабо има.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ај здраво. Веќе некое време барам велосипеди, но неможам нигде да најдам половни добри велосипеди. Сите што ги најдов се или скапи по 1000-2000Е или се некој никакви. Дали можите да ми предложите каде да барам половни велосипеди до кај 500-600Е. Гледам на реклама5 и пазар3, слабо има.
На фејсбук. Еве. Еве. Еве.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ја имам еден, ко што би рекле србите Nabudžen ,значи од Германија ми го донесоа, тип топ и ја нешто му сменив ово оно (го надоградив, ко шо би рекол по нашки), али онака на моменти се мислам за ценава, онака од љубопитност сакам да знам колку кошта. Ќе ви го фотнам наскоро па вие одредете.
п.с не е купен, поклон за роденден ми беше. Донесен од еден роднина што вози шлепери, наваму натаму па од Германија го зел, преку моите се договориле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom