Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Со Maxxis Ikon имам поделено искуство. Едно многу позитивно и едно многу лошо, а од истото место ми се купени гумите, од оние на почеток на водњанска.
Што цена ги имаш купено, ако памтиш?
 
Член од
22 август 2013
Мислења
150
Поени од реакции
48
Другар зема од акцијава на Bikemarket, X-King 26' за 1600 денари две гуми Foldable, tubeless ready. Џабе цена.
Tubeless ready? Колку што видов само ProTection и Performance варијантите им се Tubeless ready, а овие на акција мислам дека сите беа основните, Sport верзии (по шарата на страничниот ѕид судејќи - RaceKing 2.2 го имаат оној "mesh design", а не "honeycomb").

Како и да е, одлични гуми за парите.

upload_2017-8-26_23-28-45.png
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Tubeless ready? Колку што видов само ProTection и Performance варијантите им се Tubeless ready, а овие на акција мислам дека сите беа основните, Sport верзии (по шарата на страничниот ѕид судејќи - RaceKing 2.2 го имаат оној "mesh design", а не "honeycomb").

Како и да е, одлични гуми за парите.

Прегледај го приврзокот 176265
Овие на сајтот се најнови модели, ги нема кај нас вооптшто. Инаку да, Tubeless ready му се, но изгледа само тие 26' од тој модел биле Tubeless ready, останатите не.
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Temava moze e postara no jas sega sum vo faza na kupuvanje velosiped pa me interesira mislenje za modelite VIPER , http://www.viper-sconcept.eu/EN/ , se prodavaat na nekolku mesta vo skopje za dosta pevtini ceni pa me interesira dali se dobri ili kineski igracki se???
 
Член од
22 август 2013
Мислења
150
Поени од реакции
48
Temava moze e postara no jas sega sum vo faza na kupuvanje velosiped pa me interesira mislenje za modelite VIPER , http://www.viper-sconcept.eu/EN/ , se prodavaat na nekolku mesta vo skopje za dosta pevtini ceni pa me interesira dali se dobri ili kineski igracki se???
Кинески играчки. Подобро побарај половен велосипед, ќе трае подолго отколку овие.

И овие од линкот ги немам видено тука. Тука гледам само велосипеди за 10-15.000.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Боље купи си некој половен, а малку возен отколку Випер, Макс и слично. Ќе ти се одмили вожња.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Temava moze e postara no jas sega sum vo faza na kupuvanje velosiped pa me interesira mislenje za modelite VIPER , http://www.viper-sconcept.eu/EN/ , se prodavaat na nekolku mesta vo skopje za dosta pevtini ceni pa me interesira dali se dobri ili kineski igracki se???
Кинезаријата во тие точаци оди на многу подлабоко ниво од она кое се забележува на површината. Криви/запечени штрафови, вратот на вилушката скратен косо, лагерите на тркала се затегаат само со полиција... На другарче - точкар му донеле Випер од поскапите на комплетно расклапање и склапање по пропис. Сега точакот се вози, океј е, ама газдата си кеширал 2500 денара за услугата и деловите кои требало да се сменат. :)

Можда ќе досадам со изјавава, ама кај Випер и остали кинезарии што се шиткаат кај нас треба да се плати на точкар за да се доврши процесот на производство. Вака, како што ги гледате во продавница, тоа се само велосипедски полупроизводи. :)
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
За 250 евра земав Scott Aspekt 630 му сменив вилуска Reba RL и сум задоволен за 300 евра топ велосипед подобар одколу Viper ili Capriolo така да подобро половен одколку кинез.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дај препорачајте некој МТБ, price range околу 35-40к.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Giant Talon 3 или Haibike hardnine 2.0 ?

Giant-от е 25.000, haibike-от искача некаде 23.600. Разлика во делови, дали се исплатат додадените 1400 денари за талонот? Кој би земале вие?

https://www.haibike.com/de/DE/bikes/501/2018-seet-hard-nine-2-0?variant=4100094840
https://www.giant-bicycles.com/us/talon-3-2017
Кој ти се допаѓа повеќе на изглед, тој купи го. Разликите се мали, кон занемарливи. Ако едно делче е подобро кај Haibike, друго е подобро кај Giant.
Единствено што би ти значело, Giant можда полесно се продава во случај да ти досади, или да сакаш upgrade.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Кој ти се допаѓа повеќе на изглед, тој купи го. Разликите се мали, кон занемарливи. Ако едно делче е подобро кај Haibike, друго е подобро кај Giant.
Единствено што би ти значело, Giant можда полесно се продава во случај да ти досади, или да сакаш upgrade.
Си зема другарчево giant-ов. Сепак мислам дека подобар дил беше. Фала ти!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Боље купи си некој половен, а малку возен отколку Випер, Макс и слично. Ќе ти се одмили вожња.
Јас имам Viper и сум презадоволен, за Макс се слагам дека се со лош квалитет, но Viper - ов, за тие пари е премија. Лесно менува брзини, одлични кочници има....незнам зошто би му се одмилило некому.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom