Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Мистичен, 18 септември 2016.

 1. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  404
  Зимај и на таа сума ќе земеш документ за поврат на ДДВ.Е сега распрашај се каде и како ќе ги подигнеш парите бидејки со Бугарија околу поврат на ддв не сум имал искуство.Некои викаат дека можело и во Ќустендил а некои ги испраќале по меил документите до Декатлон дека е изнесен велосипедот и после наводно овие на сметка им ги пуштале.Што се однесува до квалитетот рамката е MADE IN TAIWAN исто како што се и 99% од рамките на останатите фирми а деловите се исти.Французите имаат контрола во кинеските фабрики на цела роба што се продава таму исто како сите што продаваат под различни имиња.
   
  На buli му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Motherboard

  Motherboard

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  87
  Ти благодарам на одоговорт.

  Доколку го виде огласот прочитај го и до крај пишува понудете цена во приватна порака. Таа цифра е препишана од линкот чисто како информација колку му е од прилика вредноста нов. А на линкот можеш да ја провериш целата опрема ти е од највисоко ниво на Sram + има Shimano clip-in pedals и hydraulic bicycle seat мислам дека и самата цена за нов си зборува за себе. Доколку си заентересиран може да направиме реална проценка :)
   
 3. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.351
  Допаѓања:
  1.817
  Вака се добива впечаток дека таа е цената која ја бараш за точакот меѓутоа дека прифаќаш и предлози. Потенцирај дека таа е цената кога би бил нов во продавница, за да нема забуни. :) Инаку, земав вчера друг конечно.
   
 4. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  277
  Допаѓања:
  388
  Замена за Spark-от или сакаше нешто со поголем travel?
   
 5. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.947
  Допаѓања:
  155.811
  Да предложите некој точак за градско возење, до ваму - до таму? Да не е кинезарија ама и да не е отров, сега не ги знам цениве ама некаде од 200 до 300-350 евра.
   
 6. choker

  choker

  Член од:
  24 ноември 2013
  Мислења:
  151
  Допаѓања:
  120
  Како оди оваа работа со субвенции? [​IMG]

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 7. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.351
  Допаѓања:
  1.817
  Не беше за мене, за блиска личност. :) Не го менувам Спарки. :D
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2019 во 18:11 ---
  Види на темата...Или еве го правилникот од лани...
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2019 во 18:33 ---
  Нов или половен?
   
  Последно уредено: 14 март 2019 во 18:33
  На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.947
  Допаѓања:
  155.811
  Не живеам во Македонија неколку месеци, не знам дали огласов ќе биде активен додека дојдам нареден пат :) може и нов за повисока цена, заборавив да спомнам, онака ја тропнав, навистина немам осет што и како одат велосипедите. Само кажувам дека за низ град и за по кеј ќе го користам. :)
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.922
  Допаѓања:
  31.133
  До 350 евра најдобар избор е половен од среднa класа и не постар од 2 години. Оние што купиле пред 2 години почнуваат да прават апгрејд и има поголем избор на половни и тоа до 50% од цената за нов.

  Нов за тие пари само некој од ниската класа како Полар, Драг, Каприоло, иначе во Врање во Capriolo имаа поврат на ддв

  За нов од повисока цена зависи колкава, тогаш се оди на некој Cube, Scott,..
   
  На Audiofil и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: