Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
11 март 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас сум иста тежина со дечково и ги возам моите гуми на 3.5 бари. 32C роад гума, минатата година со поминати повеќе од 5000км имав еднаш застанувано да менувам гума, стакло од големина на грашок влезено.

Незнам кој пумпа мтб гуми на 3.5 бари, но тоа е дефинитивно премногу. Инаку на кинеските гуми од пазар, мах им е 2.7-3 бари :) .
На МТБ назад користам 2.1 ширина, на 3 бари ја пумпам иако сум со нормална тежина. Рачунај на горнини задната гума има екстра оптеретување, па со повеќе притисок ќе ти заштеди енергија.

За Роад иако имаш 32мм, ти препорачувам минимално 5 бари за да ѝ извадиш повеќе километри (ако не се работи за постара гума). Јас на 28мм преферирам најмалку 6.5 бари, иако имам фора до 5.5 да си дозволам.
На гумата надворешна пишува 2.8-4.6 бар 47-65PSI
 

Attachments

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.186
На гумата надворешна пишува 2.8-4.6 бар 47-65PSI
Ако возиш асвалт задната слободно пумпај ја до 4.2 а предната од 3.6 до 3.8 бари.
Автоматски споено мислење:

Јас сум иста тежина со дечково и ги возам моите гуми на 3.5 бари. 32C роад гума, минатата година со поминати повеќе од 5000км имав еднаш застанувано да менувам гума, стакло од големина на грашок влезено.

Незнам кој пумпа мтб гуми на 3.5 бари, но тоа е дефинитивно премногу. Инаку на кинеските гуми од пазар, мах им е 2.7-3 бари :) .
Јас на МТБ пумпам задна до 4.2 а предна 3.6 кога возам асвалт.Земи пробај 300км да поминеш во еден ден со МТБ со тој притисок со кој ги пумпаш твоите гуми можеби ќе успееш.
Автоматски споено мислење:

Брат, кај потешките задната гума ќе се прецвика под 2.5 бари, без разлика на ширината (ваљда не користи 2.6+ ширина на 27ца гума) :D
Автоматски споено мислење:

Вака значи, ако просечниот велосипедист тежи 65 кила (нели слабееме со спортот), минималната пропишана цврстина на гумата ќе се однесува на тие што тежат 55кг,а максилантата на тие што се 120кг (над тоа, треба добро да внимаваат каква рамка купуваат).

Обично ширините 2.1 и 2.2 се од опсег 2.8 бари до 4.5 бари, а ширината 2.3 до 3.8 бари. Кај пријателов на форумот, опсегот 3.2 до 3.5 бари би бил идеален во однос на комоција и безбедност.
90% од што не се информирани мислат дека треба да се пумпаат околу 2 бари како за кола нели и затоа на први 100,200км странично ќе им пукне па одат кај точкар да им стави нови.Многу пати такви за низ град ќе ги земам и напумпам околу 3.5 бари и ќе истераат најмалку 10000км.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
34
Ако возиш асвалт задната слободно пумпај ја до 4.2 а предната од 3.6 до 3.8 бари.
Автоматски споено мислење:


Јас на МТБ пумпам задна до 4.2 а предна 3.6 кога возам асвалт.Земи пробај 300км да поминеш во еден ден со МТБ со тој притисок со кој ги пумпаш твоите гуми можеби ќе успееш.
Автоматски споено мислење:


90% од што не се информирани мислат дека треба да се пумпаат околу 2 бари како за кола нели и затоа на први 100,200км странично ќе им пукне па одат кај точкар да им стави нови.Многу пати такви за низ град ќе ги земам и напумпам околу 3.5 бари и ќе истераат најмалку 10000км.
Слушам на Тур де Франс сите на 8 бари ги возеле, па затоа мислам треба и ние исто.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.186
Слушам на Тур де Франс сите на 8 бари ги возеле, па затоа мислам треба и ние исто.
На времето гумите се пумпаа и до 10 бари ама беа ширина 18 или 20мм не сум сигурен па се спуштија на 9 па на 8 и сега последниве години првпат во историјата се возат 28 ци ширина кои се пумпаат 7 бари и имаат ист отпор на триење како 23 и 25 ширина на 8 бари но поголема удобност во возењето.
 
Член од
22 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
34
На времето гумите се пумпаа и до 10 бари ама беа ширина 18 или 20мм не сум сигурен па се спуштија на 9 па на 8 и сега последниве години првпат во историјата се возат 28 ци ширина кои се пумпаат 7 бари и имаат ист отпор на триење како 23 и 25 ширина на 8 бари но поголема удобност во возењето.
На велодром сеуште се користат 23ки бидејќи имаат помал отпор, 28миците се подобри на обични трки бидејќи се вози во различни услови и површини.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Слушам на Тур де Франс сите на 8 бари ги возеле, па затоа мислам треба и ние исто.
Брат, колку и да се правиме експерти, на гумата си пишува од колку до колку се пумпа. Се што се препорачува вон таа зона е само лично мислење, без базирано истражување. Точно дека на Офроуд ќе имаш подобар грип, ама заради тој грип ризикуваш да ја пукнеш или побрзо да ја истрошиш.

Од неправилен притисок, странично се распукува гумата после извесно време, а центарот на гумата се троши побрзо, а што поскоро се истроши, толку полесно ќе ти се дупнува од не толку остри предмети.
Za tezina od 90 kg, so guma 29x1,12 kolku treba da bide napumpana
Пишува максимално 2.75 бари, така што ти препорачувам 2.5.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.186
Za tezina od 90 kg, so guma 29x1,12 kolku treba da bide napumpana
Овие се пумпаат максимум 2.7 а со таа тежина нема да траат долго а со 2.5 полошо,во секој случај вакви гуми се оние од пазар најевтините.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Половен XT ќе си земе за тие пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom