Помош околу Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)...

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Знам за таа опција,ама треба да ги бараш сите фонтови,4-5 различни се низ текстот а поприлично е долг документот,јас мислев на програмче кое со обележување на целиот текст одеднаш ќе го промени целиот фонт
Тогаш што те спречува во ворд да го обележиш целиот текст и да го смениш фонтот?
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Тогаш што те спречува во ворд да го обележиш целиот текст и да го смениш фонтот?
Треба да се конвертира мак фонтот, ако смене фонт ч ќе му стане ~.
Барај ЛС конвертер, македонска алатка од Логин Системи, направено баш за твојот случај

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Тогаш што те спречува во ворд да го обележиш целиот текст и да го смениш фонтот?
Едноставно не успева таа опција,не знам за каков баг се работи,ќе пробам со понова верзија на Word затоа што оваа е верзијата 2007
 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Ај вака, ми треба помош околу Excel, на еден sheet имам компании кои се контактирани од различни индустрии, а во другиот sheet имам индустрии кои треба да бидат контактирани (односно таргет индустрии) -па сега прашањево ми е Could you please highlight the industries contacted that are not within the target audience - како би го направил ова, што формула треба да користам доколу треба, секако? Ако треба ќе го ставам и документот ако не ме разбравте добро.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Ај вака, ми треба помош околу Excel, на еден sheet имам компании кои се контактирани од различни индустрии, а во другиот sheet имам индустрии кои треба да бидат контактирани (односно таргет индустрии) -па сега прашањево ми е Could you please highlight the industries contacted that are not within the target audience - како би го направил ова, што формула треба да користам доколу треба, секако? Ако треба ќе го ставам и документот ако не ме разбравте добро.
Vlookup ако се истите имиња на двете страни + conditional formating ако треба да менуваш бои по услови.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Vlookup ако се истите имиња на двете страни + conditional formating ако треба да менуваш бои по услови.
Истите имиња се, али не го сфаќам некако, земав и во посебен sheet ги ставив и двете, не ми излегува па, да не знаеш случајно како би била формулата?
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Истите имиња се, али не го сфаќам некако, земав и во посебен sheet ги ставив и двете, не ми излегува па, да не знаеш случајно како би била формулата?
=VLOOKUP(вредност која ја бараш (келија А2), табела во која пребаруваш (Б2:Б40 пример), индекс на колоната која сакаш да ти се врати како вредност, FALSE за 100% мечирање)
Ако ти враќа ерори стави ја целата во IFERROR(formulata, "") и ќе врати празни места ако е ерор.

Втора полесна опција:
=COUNTIF(B2:B40,A2) ако го најде ќе ти врати 1, во спротивно 0, и после тоа со conditional formating стави си rule да ти ги обојува според вредноста, пример 1 зелено, црвено.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Фала ти многу, со COUNTIF средив, итекако полесно :D :D
Се надевам надлежните нема да се лутат што одговарам на пост од пред 4 месеци... доста помага за таква задача и воопшто за задача кога се бара да се лоцира некоја вредност но да се прикаже една или множество вредности од истиот тој ред во која е најдена таа првобитна вредност, да си направиш мини верзија на табелата која би претставувала решение. XLOOKUP() е солидна функција за такви задачи- lookup(најди ја вредноста А во колоните од 1 до 3 и кога ќе ја најдеш А, од тој ист ред кајшто е А прикажи ми ги вредностите Б, В, Г од колоните 4, 5 и 6).
Знај си функции ама читни си и за PowerQuery, иднината на работа со табели.
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
103
Поени од реакции
262
pravam Save as na Word Template (.dotx). , no ne mi go vadi povtorno na pocetna kako template. Moram da idam u folder pa da go otvoram. Dali moze nekoj da mi pomogne kade e problemot? Mi treba da izleguva vednash, koga ke otvoram word. I toa kako Template.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
pravam Save as na Word Template (.dotx). , no ne mi go vadi povtorno na pocetna kako template. Moram da idam u folder pa da go otvoram. Dali moze nekoj da mi pomogne kade e problemot? Mi treba da izleguva vednash, koga ke otvoram word. I toa kako Template.
Зачувај го во %appdata%\Microsoft\Templates\
 
Член од
8 ноември 2020
Мислења
30
Поени од реакции
9
Здраво помош околу активирање на ms office 2021
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Здраво помош околу активирање на ms office 2021
оди со првиот метод, се завршува работа за 2 минути.
 
Член од
8 ноември 2020
Мислења
30
Поени од реакции
9

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938

Kajgana Shop

На врв Bottom