Помош околу одбирање на факултет ?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.927
Одбивно е тоа што не го разбираш, а не го разбираш затоа што не си посветил доволно труд и време за да го разбереш.

Не ги гледај професиите само за во Македонија, гледај што ќе е потребно и за во иднина, рачунај 5 години од твојот живот нема ни да можеш да работиш, така да ти треба да бараш што ќе биде платено после 5 години.

Е сега машинска индустрија, т.е автомобилска бидејќи ја имаш прецизирано, ако гледаш постепено таму се губи потребата за машинство, а се зголемува за електро инженери. Моторите со внатрешно согорување се поизвесно е дека ќе се забранат во следните 2-3 децении, а ќе се зголеми употребата на електричните возила. Не знам кои смерови би ти понудиле каква таква основа за во оваа област, али види ги мехатроника (сепак детално да ја видиш програмата на студиите да не испадне дека ќе учиш глупости), или евентуално ФЕИТ.

Е сега инженер без математика не бива, така да ќе си го загрееш столчето, имаш туторијали на нет колку сакаш за секоја област, а ако и тоа не го разбираш ќе си платиш часови и да надополниш се тоа што си изоставил, затоа што кај математиката најбрзо се гледаат дупките во знаењето од претходно.

Програмирањето за возилата е актуелно и ќе биде нешто што ќе се бара во иднина, поточно работа со LIDAR технологии, сензори и тн, што пак не сум сигурен дали има насока во државата која го покрива квалитетно.

Друга работа што треба да се внимава, работите во овие големите индустрии како производство на возила ќе стануваат се повеќе автоматизирани, така да индустриските инженери кои сега водат групи на работници полека ќе ги снемува.
Еве ти пример како оди произведство на една Тесла, имај во предвид дека и другите производители постепено ќе преминат на тотална автоматизација.

 
Член од
29 јуни 2015
Мислења
10
Поени од реакции
0
Идејата за Финки е само поради муабетите дека е добро платена таа работа и ништо друго.. Не ме влече дремење пред компјутер и куцање на кодови толку многу како што ме интересира како работат возилата, од што се составени и сите тие ситници околу нив...

И уште едно прашање..Пошто гледам дека се истите предмети горе-доле на сите смерови во прва година и после се мењаат, дали постои можност за префрлање од еден во друг смер ? Дали тоа би било во втора или трета доколку не се пронајдам целосно ?
На машински можеш да се префрлиш на друг смер, но да биде после завршување на прва или втора година, бидејќи ако е покасно на пример после трета, а тогаш веќе се поделени по смерови и не изучуваат исти предмети па ќе треба да ги полагаш предметите од тој смер. И при префрлување од еден на друг смер паѓаш во приватна квота( плаќаш 400евра годишно наместо 200). Е мислам само дека ако имаш просек од 8,5 па нагоре тогаш си остануваш во државна квота, но не сум 100% сигурен за ова.
И јас би ти препорачал добро да ги разгледаш енергетските смерови (Енергетика и екологија, Термичко инженерство, Хидраулично енергетско инженерство) па види дали тоа би те интересирало за понатаму, но навистина се многу добри. Јас дипломирав на Енергетика и екологија пред два месеци. Од пред две години се учи и по нова програма и сметам дека поголемиот дел од предметите, кои што јас не ги учев се многу подобри. Пр. (CAD техники, Динамика на флуиди и CFD итн... тоа ти се програми кои многу се потребни за кога ќе почнеш да работиш).
Ако те интересира нешто слободно прашај.
Поздрав и се најдобро.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
На машински можеш да се префрлиш на друг смер, но да биде после завршување на прва или втора година, бидејќи ако е покасно на пример после трета, а тогаш веќе се поделени по смерови и не изучуваат исти предмети па ќе треба да ги полагаш предметите од тој смер. И при префрлување од еден на друг смер паѓаш во приватна квота( плаќаш 400евра годишно наместо 200). Е мислам само дека ако имаш просек од 8,5 па нагоре тогаш си остануваш во државна квота, но не сум 100% сигурен за ова.
И јас би ти препорачал добро да ги разгледаш енергетските смерови (Енергетика и екологија, Термичко инженерство, Хидраулично енергетско инженерство) па види дали тоа би те интересирало за понатаму, но навистина се многу добри. Јас дипломирав на Енергетика и екологија пред два месеци. Од пред две години се учи и по нова програма и сметам дека поголемиот дел од предметите, кои што јас не ги учев се многу подобри. Пр. (CAD техники, Динамика на флуиди и CFD итн... тоа ти се програми кои многу се потребни за кога ќе почнеш да работиш).
Ако те интересира нешто слободно прашај.
Поздрав и се најдобро.
Јас како и да е не планирам државна да влагам :pos: Не знам како било други години, немам гледано али ја имам 79 бода од средно... Е сеа дали се доволно за државна господ знае.
За смеровиве што ги наброја еве сега ми се отворени и ги гледам, Енергетика и екологија одма отпаѓа ради Хемијата :) Едвај сум се спасил од неа сега пак натака да терам..А од друга страна па само еден семестар е како што гледам... А не бев труп цело време 4ки накај 5ки лупав (n) Кажи ми твое искуство околу тој смер ? Дали е интересен, тежок/лесен, има ли работа после ?
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Идејата за Финки е само поради муабетите дека е добро платена таа работа и ништо друго.. Не ме влече дремење пред компјутер и куцање на кодови толку многу како што ме интересира како работат возилата, од што се составени и сите тие ситници околу нив...

И уште едно прашање..Пошто гледам дека се истите предмети горе-доле на сите смерови во прва година и после се мењаат, дали постои можност за префрлање од еден во друг смер ? Дали тоа би било во втора или трета доколку не се пронајдам целосно ?
Да, смееш со тоа што треба да ги полагаш тие предмети што се различни од смерот на кој што правиш трансфер. И можно е да преминеш во приватна ако на новиот смер нема слободни места во државна.
Со среќа што и да одбереш :)

Во право си Македонија има огромна авто индустрија , сите инженери од моторни возила директно во авто сервиси ќе се вработат :)
Да имаше гадови професори , но главните отидоа во пензија колку што знам , Мирчевски , Поповски , Арменски... се сеќавам Лазе Трајковски беше доста заебан ама можно е и тој во пензија да отишол .
Може немаме огромна авто индустрија, ама затоа за мехатроника немаме никаква. За професориве Лазе не е во пензија, ама не ги заборавај и Ана Лазаревска, Зоран Марков и уште многу од тој институт.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Океј дечки..И девојки ако ве имаше :)
Значи на крај сепак се одлучив за Машински факултет да поднесам документи... Ако ме примат ме примат ако не ќе барам чаре на некој друг во втор уписен рок.
Поднесов за: 1.Моторни Возила; 2. Енегетика и Екологија ( по сугестија на неколку души); 3. Индустриски дизајн
Фала ви на сите за помошта, искуствата, мислењата и слично. PEACE :cool:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
Океј дечки..И девојки ако ве имаше :)
Значи на крај сепак се одлучив за Машински факултет да поднесам документи... Ако ме примат ме примат ако не ќе барам чаре на некој друг во втор уписен рок.
Поднесов за: 1.Моторни Возила; 2. Енегетика и Екологија ( по сугестија на неколку души); 3. Индустриски дизајн
Фала ви на сите за помошта, искуствата, мислењата и слично. PEACE :cool:
Моторни возила ќе учиш само математики и физики, моторните возила ќе ти бидат мисловна именка. Механичарите тоа работат, ти само ќе решаваш на лист равенки. Имам еден другар тоа што заврши, работи на технички сервис у канал ги гледа колите.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Моторни возила ќе учиш само математики и физики, моторните возила ќе ти бидат мисловна именка. Механичарите тоа работат, ти само ќе решаваш на лист равенки. Имам еден другар тоа што заврши, работи на технички сервис у канал ги гледа колите.
Со факултет работи у канал ? Обично се зимаат чираци за таа работа како што знам.. Али добро, ете некој со такво искуство...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
Со факултет работи у канал ? Обично се зимаат чираци за таа работа како што знам.. Али добро, ете некој со такво искуство...
не можеше да најде друга работа, па му најдоа со врски нешто у технички.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
18
Поени од реакции
25
Ај добар ден..
Вака, за некој ден се уписите па пошто сеуште немам одлучено ако може мала помош
:)


Ги разгледувам Машински и Финки..
На Машински се мислам меѓу "Индустриски дизајн" и "Моторни возила"
Физиката ми иде, не сум некој експерт али со малце загревање на столчето реално можам да ја научам бидејќи имав одличен професор во средно кој буквално ги соџвакуваше од 5 страни на 1 лекциите и све што е нивната суштина.. Од друга страна пак видов дека има 3 Математики на овој смер во првите 2 години, е тука лежи проблемот бидејќи ајде нормалната Математика реално не е тешка али Алгебрата не ми беше баш најјаката страна бидејќи во средно се влечев со 3че едвај во 3та и 4та година.
Индустриски дизајн гледам дека е уствари за дизајнирање на коли,банери и слични глупости... Е сега, прашањето е дали има работа со овој смер ?
За Моторни возила веќе знам дека е добро платен и дека се бара асален кадар али за овој ми е малкуцка сумљиво
:)

На Финки пак како и 70% од копуците шо се запишуваат го гледам смерот ПИТ или Примена на информациски технологии бидејќи е најлесен
:D

Програмирање никогаш не ми идело ниту пак сум бил нешто заинтересиран бидејќи не се погодила ниедна асална професорка ниту во средно а ниту па во основно која ќе објасни што треба да правиш на час туку само еве ти инструкции и праи програми...
Дали би успеал на тој смер или ќе паднам како крушка ???

Благодараме на вниманието и се надевам ќе се најде некој што би помогнал :)
mesto 4 godini da gubis vreme i da ucis od se po nesto, uplati si kurs za AWS i Azure, na 20 god ke bides vraboten, na 21 ke zimas 1000 evra plata i na 22 ke letas od grdava drzava da rabotis vo evropa.
fakultetot e gubenje vreme, kamo mene nekoj da mi go kazese toa koga bev student.
 
Член од
8 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
39
Ги разгледувам Машински и Финки..
На Машински се мислам меѓу "Индустриски дизајн" и "Моторни возила"
Физиката ми иде, не сум некој експерт али со малце загревање на столчето реално можам да ја научам бидејќи имав одличен професор во средно кој буквално ги соџвакуваше од 5 страни на 1 лекциите и све што е нивната суштина.. Од друга страна пак видов дека има 3 Математики на овој смер во првите 2 години, е тука лежи проблемот бидејќи ајде нормалната Математика реално не е тешка али Алгебрата не ми беше баш најјаката страна бидејќи во средно се влечев со 3че едвај во 3та и 4та година.
Индустриски дизајн гледам дека е уствари за дизајнирање на коли,банери и слични глупости... Е сега, прашањето е дали има работа со овој смер ?
За Моторни возила веќе знам дека е добро платен и дека се бара асален кадар али за овој ми е малкуцка сумљиво
:)

На Финки пак како и 70% од копуците шо се запишуваат го гледам смерот ПИТ или Примена на информациски технологии бидејќи е најлесен
:D

Програмирање никогаш не ми идело ниту пак сум бил нешто заинтересиран бидејќи не се погодила ниедна асална професорка ниту во средно а ниту па во основно која ќе објасни што треба да правиш на час туку само еве ти инструкции и праи програми...
Дали би успеал на тој смер или ќе паднам како крушка ???

Благодараме на вниманието и се надевам ќе се најде некој што би помогнал :)
Да не ти ги цитирам секоја реченица одделно и да ти кажувам што е проблемот со таквото размислување во академски контекст, ќе ти кажам сумирано на сето она што би го рекол: ти не си за факултет/академска средина.
Како чаре предлог би ти го дал следното: запиши си на некоја од овие едногодишните обуки за програмирање/дизајн/графика/такви некои ствари, далеку повеќе ќе ти помогне некое такво практично ориентирано образование од академијата која е крајно теоретска.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
Сакам да прашам дали имате некое искуство или мислење да споделите за Архитектура на ФОН ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom