Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Да не знае некој некоја книжарница во Кавадар (освен Просветно дело)?
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
Понудете книги од Сигмунд Фројд, во каква состојба се, која цена, и на кој јазик.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Понудете книги од Сигмунд Фројд, во каква состојба се, која цена, и на кој јазик.
- „Толкување на соништата“ книга 1 и 2 по 200 ден. во Магор. (значи 2-те 400 ден.)
- „Неугодното во Културата“ 100 ден. исто во Магор. :)

Не сум ги читал така да во таа компонента не можам да ти помогнам. Сите книги се на македонски јазик, и ако ги сакаш денеска е последен ден во кафе- книжарата. Потоа нема да работи се до Август или Септември, башка овие цени се извадени од Летниот Саемски Ценовник што значи дека можеби ќе имаш среќа да ги начекаш и навистина со овие цени. :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.455
Поени од реакции
5.922
Јас имам комплет од Ѓурѓа 10-тина книги, заинтересиран?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Земав неколку книги од Донато Каризи.
Ме интересера дали некој прочитал некоја негова книга и ако знае дали стилски делото е мистерија (мислам нешто како Кристи) или има и малку „црна мистерија“, некаков допир со хоророт, (нешто како Зафон). И нормално, дали вреди да се прочитаат книгите? :)
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Некој да не знае каде можам да ја купам во МК: Lidija Nikolić: Osećanja O Sećanja ?
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
981
Поени од реакции
496
Возвишениот и достоинствен израз, спротивните особености го прават низок и грд

не ми треба мн доволно е 2-3 реченици ....ваше мислење на ова ? идеја некоја што да се пишува ?
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
981
Поени од реакции
496
дечки може ли да ме потсетите како се пишуваше есеј ? Ми треба да напишам каде што ке се претставам јас самиот каква личност сум што како. Треба на англиски да биде. Лани пишувавме у школо али не ми текнува баш како требаше имаше знам делови што каде да се пишува...ај ве молам некој кој знае да пише ...
фала :)
 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Да не ги има некој - "The Book of Delusions”,и,"Tears and Saints" oд
Emil Cioran,од неговата прва романска фаза.За размена јас ги нудам - Anathemas and Admirations,On the Heights of Despair,А Short History of Decay,The Trouble with Being Born.Нормално,не треба да велам дека сите овие се електронски,а и тие што ги барам,ги барам во електронска форма.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.858
Поени од реакции
4.708
Не знам каде да пишам па еве тука, ги барам книгите на Игор Џамбазов сакам една колекција да составам од неговите дела да ги соберам на куп засега ја имам само приказни од Мјаукедонија ништо друго :/ Помош каде можам да ги најадам ?
 
Член од
25 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам дали некој ќе може да ми напише есеј наовие теми:
1) Хамлет-трагизмот на ренесансовата личнст
(воведен дел:белези на ренесаансата и за шекспир, Главен: за хамлет, заклучок: некаква критика)
2)симболиката и алегоријата во пеколот со посебен осварт кон воведната песна
(воведен-за писателот и правецот во кој творел, главен- ......., заклучок- ..... )
3)трагичното и комичното во Дон-Кихот
(воведен-за писателот и правецот во кој творел, главен-трагичните и комичните елементи,заклучок-....)
Ми треба за писмена работа Ви благодарам од напред
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.050
Поени од реакции
6.338
Каде има книжара 3 низ Скопјево? Сакам да ја земам на Ричард Бренсон книгата,гледам таму ја имало. Исто така да прашам може некаде на македонски да се најдат книгите на Жарко Лаушевиќ?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.413
Поени од реакции
12.829
Каде има книжара 3 низ Скопјево? Сакам да ја земам на Ричард Бренсон книгата,гледам таму ја имало. Исто така да прашам може некаде на македонски да се најдат книгите на Жарко Лаушевиќ?
За првото книжарницата се наоѓа веднаш до киното Милениум, накај надворешниот балкон на ГТЦ.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.001
Поени од реакции
4.911
Не знам дали е соодветна темава за моето прашања па ако не е поправете ме .
Ми треба помош околу една книга , ми треба значи книга за поклон на девојче.
На пример која книга би вие поклониле на девојка или која книга девојки би сакале да добиете од момче.
Фала однапред :)
 
Член од
8 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Другари, помагајте, живот е во прашање.

Се затрескав у една и у понеделник и е роденден, сакам да си најде поклон пред врата.

Кажете ми книга, со тема како дете со проблем, у случајов церебрална имам, не е нни битно, како после плукање врреѓање итн итн на крај останува со таа шо треба.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom