Помош за составување на PC

Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Здраво дечки :)

Би ви бил благодарен доколку ми дадете мала помош, би сакал да составам ПЦ и да оди сето тоа дел по дел :)

Hint: буџет од 18 000 ден, за гејминг.

Однапред ви благодарам :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки :)

Би ви бил благодарен доколку ми дадете мала помош, би сакал да составам ПЦ и да оди сето тоа дел по дел :)

Hint: буџет од 18 000 ден, за гејминг.

Однапред ви благодарам :)
Абе каков црн гејминг со 18к денариг?
Еве ти овде добра конфигурација, ќе го тргнеш SSD-то и ќе биде 19к денари, и пак нема да имаш графичка ама некои понезахтевни игри ќе моеш да ги тераш и со интегрираната графичка од самиот процесор.
За нешто над просечен гејминг ќе треба да ставиш i5, графичка од 8-10к денари, поквалитетно напојување... и сето тоа ќе го надмине твојот буџет за дупло :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Абе каков црн гејминг со 18к денариг?
Еве ти овде добра конфигурација, ќе го тргнеш SSD-то и ќе биде 19к денари, и пак нема да имаш графичка ама некои понезахтевни игри ќе моеш да ги тераш и со интегрираната графичка од самиот процесор.
За нешто над просечен гејминг ќе треба да ставиш i5, графичка од 8-10к денари, поквалитетно напојување... и сето тоа ќе го надмине твојот буџет за дупло :)
Со i3 процесор и без графичка картица ќе си истера Монопол, Тетрис, Солитер и слични видео игри, Steam нема да види бел ден на таков компјутер, па дури и Bus Driver ќе му сецка со i3 процесор.

за тие пари купи си playstation
Подобро PlayStation 3 наместо PlayStation 4, ќе може да игра пиратски копии од видео игри на PlayStation 3, за PlayStation 4 веќе 4-та година по ред нема пиратерија и повеќе од сигурно е дека воопшто нема да има.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
20к ти е само графичката 1060 од Нвидиа. Гејмингот е скапо хоби, а посебно ПЦ гејмингот и тоа е таа реалност, не само хардверот и игрите исто така, како што ти кажаа погоре откажи се од таа луда идеја и земи си конзола, моја препорака ти е Хбокс Оне С моделот кој исто така има и Блурај плејер и прави упскале на 4К и ХДР и има супер онлајн подршка, и она најважното има една услуга која се вика ЕА Акцес која овозможува да играш ЕА игри за релативно мали пари 4€ на месец, https://www.ea.com/eaaccess/ овде можеш да ги видиш достапните игри, а можеш да очекуваш да дојдат пролетва и новата фифа, Батлефиелд 1 и Титанфалл 2 секако нема сите да дојдата наеднаш но би требало сите да се појават во некоја временска рамка, а дотогаш можеш да уживаш во УФЦ 2 страшна игра со многу пофалби, Батлефронт, Фифа 16, Плантс вс, Зомбиес 2, НФС, Батлефиел 4 и Харлајн, Титанфалл 1, Драгон Еџ Инквизиција и многу други ЕА наслови, впрочем можеш да го провериш на линкот горе. http://www.plaisio.gr/games/xbox-one/xbox-one-konsola/Microsoft-Xbox-One-S-500GB-FIFA-17-Bundle-ZQ9-00056.htm еве ти понуда со Фифа 15 за 250€, можеш и да заштедиш нешто :D
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Зошто бе дечки неможе да состави кон со 18000ден , јас на лап играв аssasin па имаше минорен лаг пак се игра.
лаптоп 21.500 го купив и3 5005 со 920М графичка, без ссд најефтин па не е лош очекував да биди послаб реално..
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Зошто бе дечки неможе да состави кон со 18000ден , јас на лап играв аssasin па имаше минорен лаг пак се игра.
лаптоп 21.500 го купив и3 5005 со 920М графичка, без ссд најефтин па не е лош очекував да биди послаб реално..
абе да играш не цело време коцки да гледаш
бар 720p резолуција со некои медиум подесувања да биди
за тој буџет најдобро по огласи да разгледаш може да се најде екстра машина за тие пари на старо
ново не вреди само за матична и процесор ќе ти отиди буџетот
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
не побарав скица за ракета ама вие си знајте..

само во амц и сетек на веб дел по дел, составив 4 солидни куќарки за гејминг...

побарав помош со цел да не е некој подобро ифнормиран од мене али нема везе :D

фала сепак..[DOUBLEPOST=1484310300][/DOUBLEPOST]
не побарав скица за ракета ама вие си знајте..

само во амц и сетек на веб дел по дел, составив 4 солидни куќарки за гејминг...

побарав помош со цел да не е некој подобро ифнормиран од мене али нема везе :D

фала сепак..
инаку со i3 и GTX 550 ; 16GB Ram 1864 GHz сите игри на стим ќе ти ги игра...шо на ултра шо на лоу сетингс али ќе ги игра..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
не побарав скица за ракета ама вие си знајте..

само во амц и сетек на веб дел по дел, составив 4 солидни куќарки за гејминг...

побарав помош со цел да не е некој подобро ифнормиран од мене али нема везе :D

фала сепак..[DOUBLEPOST=1484310300][/DOUBLEPOST]

инаку со i3 и GTX 550 ; 16GB Ram 1864 GHz сите игри на стим ќе ти ги игра...шо на ултра шо на лоу сетингс али ќе ги игра..
Ја би те банирал одма. Курчење ејјј ракета сме му склапале.
И, што склопи за 18 илјади, жити се? Па уште 4 склопил дечкото.
Така, само од АМЦ и СЕТЕК стриктно, избегнувај ги Анхоч, најлоша репутација имаат.
АМЦ и СЕТЕК се ТОПОИ. :icon_lol:
Види и во ДДСТОР евентуално ухаухухаха

Ти си еден од оние кои го тераат човек никогаш на никого да не му помага/дели совет.
Се надевам ќе си купиш КУЌАРЕ и после неколку месеци ќе ти рикне напајање (што е многу веројатно, со оглед на намената), па дал господ и некој друг дел да земе со себе.
Пошо 18 илјади, нели.
Па 2017 сме, па се треба биде евтино.
Се што е над 18 илјади е ракета, и ќе летаме во вселената.

инаку со i3 и GTX 550 ; 16GB Ram
Така, ова ти е паметен избор. Наместо 8 гига рам, и подобра графичка со кусурот, ти земи си 16 гига рам. Нека има. Рамот тешко се надоградува.
Ја мислам графичка сепак не треба да зимаш. Стај му 32 ГБ рам, тогаш и 2-3 игри одеднаш ќе ти ги пушта ВАУУУ ТОПОВИ.
али ќе ги игра..
па тоа е битно
дали ти ќе глеаш бранко коцкица 15 фрејма статер лагови или асално 40+ фрејма, не е битно
важно ќе ги игра.. и ќе можеш да се фалиш на другарчињата, секако.
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ако може да ми помогне некој со препорака за десктоп пц за домашна нормална употреба....Значи за сурфање,гледање филмови и музика....Значи никакво играње и никаква потреба од скапи графички и тие работи....Исто и асален добар монитор барем 22 инчи големина....Буџет до 25 000 ден максимум.....Фала ви однапред за помошта
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ако може да ми помогне некој со препорака за десктоп пц за домашна нормална употреба....Значи за сурфање,гледање филмови и музика....Значи никакво играње и никаква потреба од скапи графички и тие работи....Исто и асален добар монитор барем 22 инчи големина....Буџет до 25 000 ден максимум.....Фала ви однапред за помошта
Истата конфигурација што ја линкнав погоре, само со овој процесор
http://www.anhoch.com/product/39010/cpu-pentium-g4400-dual-core-33ghz-lga-1151-3mb-box
А монитор овој
http://www.anhoch.com/product/15690/monitor-24-dell-p2417h-fhd-1920x1080p-ips169hdmivgadp
Те фаќа 26 500.
Можеш да скратиш рам место 8гб да земеш 4, ама плочка од 4 гига у 2017 не е најдобра варијанта.
Така да подобро најди од некаде уште 1500 денари.
Мониторот е бонбона и немој да размислуваш да скратиш кај него.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Или па со i3 процесор, а поефтин монитор, оние од Benq не се лоши новите мониторчиња, имаат солидна слика, не замараат очи и слично.

Зависи и на кого што му е приоритет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Кој купува пц на денешницава при златни лаптопи, па и за гејминг, да земеш некој од 22к ќе врти отприлика све.
 
Член од
10 јуни 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Nekoja konfiguracija za igranje do kaj 30k
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom