Помош за преведување

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Темава ја отварам у образование затоа што мислам тука и е правото место.

Ми треба мала помоп со преводов од англиски на македонски. - Англискиов го знам ама има некои зборови кои прв пат ги читам а и кога ке се наредат во низа по такви 2 3 зборови ни знам шо значење имаат ни како да ги преведам па најкултурно би ве замолил ако има некој доброволец/добороволка да ми помогне малце околку прееводов.

П.С ако нема ваква слична тема предлагам да остане и за понатамошна помош при превод и за другите членови.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
пуштај по ПП ако ти треба превод за чешки и англиски , течно ги зборувам и пишувам двата
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Да не преведуваш преводи за филм ? ако е тоа можам да ти помогнам :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
За дипломската е?:P
ааа ме фати! хехе да за дипломската е. инаку превод е секогаш добродојден момци. и темава не ја отварам лично за мене. нека послужи за сите оние кои бараат превод од англиски или некој друг јазик на македонски.

П.С еве што ми треба да преведам.



From Turbo Pascal to Delphi
Delphi, Borland's powerful Windows? and Linux? programming development tool first appeared in 1995. It derived from the Turbo Pascal? product line.

As the opposition took heed of Turbo Pascal, and caught up, Borland took a gamble on an Object Oriented version, mostly based on the Pascal object orientation extensions. The risk paid off, with a lot of the success due to the thought underlying the design of the IDE (Integrated Development Environment), and the retention of fast compilation and execution.

This first version of Delphi was somewhat limited when compared to today's heavyweights, but succeeded on the strength of what it did do. And speed was certainly a key factor. Delphi went through rapid changes through the 1990's.


Delphi for Microsoft .Net
From that first version, Delphi went through 7 further iterations before Borland decided to embrace the competition in the form of the Microsoft? .Net architecture with the stepping stone Delphi 8 and then fully with Delphi 2005 and 2006. Delphi however still remains, in the opinion of the author, the best development tool for stand alone Windows and Linux applications. Pascal is a cleaner and much more disciplined language than Basic, and adapted much better to Object Orientation than Basic.


A new direction
Delphi is now provided by a development tools only company : CodeGear.

The above mentioned software is available for purchase at their site via merchant services similar to the ones found through Flagship merchant services and similar companies.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Најголемо фала до Геџо. Нелту и Кики. Секоја чест до сите што се понудија да помогнат. Се надевам дека ке има и други добри дечки и девојки кои понатака ке помогнат на други членови што ке побараат помош.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Се извинувам дечки,ама разбира некој тука добро Латински?
Би бил вистина благодарен ако некој би можел да ми помогне :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Се извинувам дечки,ама разбира некој тука добро Латински?
Би бил вистина благодарен ако некој би можел да ми помогне :)
Никој не знае,ниту дипломрани ветеринар,доктори... :) ?
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво, доколку некој е слободен би замолила да ми помогне во врска со превод македонски на анг. благодарам многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom