Помош за мачка што постојано се крие

Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Здраво на сите,

неодамна морав да ја земам мачката од кај татко ми бидејќи не беше во можност повеќе да ја чува од здравствени причини. Мачката има 10 години и цел живот беше научена само со него. Станува збор за доста несоцијализирана мачка која беше научена само на еден човек.

успеав некако да ја излажам со храна, ја сместив во транспортер и ја донесов кај мене каде што и наместив во посебна соба се што е нејзино, храна, песок, креветче, перница, меѓутоа мачката од кога е кај мене (6 дена) не излегува никако цел ден. Откако ќе си легнам и нема никакво движење ни галама само тогаш излегува да јаде и врши нужда. Во спротивно постојано е скриена под плакар.

Дали има некој начин да и помогнам да и го намалам стресот и шокот од оваа транзиција бидејќи веќе ме загрижува тоа што е по цели денови скриена...

Дали постои некаков суплемент од ветеринар за во храна, catnip нешто било што да и помогнам да се опушти полесно/побрзо?
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво на сите,

неодамна морав да ја земам мачката од кај татко ми бидејќи не беше во можност повеќе да ја чува од здравствени причини. Мачката има 10 години и цел живот беше научена само со него. Станува збор за доста несоцијализирана мачка која беше научена само на еден човек.

успеав некако да ја излажам со храна, ја сместив во транспортер и ја донесов кај мене каде што и наместив во посебна соба се што е нејзино, храна, песок, креветче, перница, меѓутоа мачката од кога е кај мене (6 дена) не излегува никако цел ден. Откако ќе си легнам и нема никакво движење ни галама само тогаш излегува да јаде и врши нужда. Во спротивно постојано е скриена под плакар.

Дали има некој начин да и помогнам да и го намалам стресот и шокот од оваа транзиција бидејќи веќе ме загрижува тоа што е по цели денови скриена...

Дали постои некаков суплемент од ветеринар за во храна, catnip нешто било што да и помогнам да се опушти полесно/побрзо?
Дај време да се приспособи,остави ја сама слободно да се движи,игнорирај ја и надзирај ја само што прави. Нова средина и тензично е за нејзе . Нека се десинситира од околината и луѓето . Однесувај се нормално и движи се низ дома . Надзирај ја само дали јадена е и вода пие .Доколку НЕ , има сериозен проблем ,одбива храна . Ќе треба многу време за навикнување оти е стара мачка . Земи нешто и од вашиот татко како стар мирис од него ,не знам облека или слично предмет да се забрза работата .
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.539
Поени од реакции
9.092
Купи си мачор. Само такво друштво веројатно ќе и одговара. И ќе има причина да излегува. Нема друго чаре. Клин со клин се вади ;)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.577
Поени од реакции
81.130
Во поголемиот дел од денот седи во собата кај што се крие мачката, и полека ќе се навикне на тебе...само дај и време, и ќе бидне се :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
такви се старите мачки. И јас како дете имав една таква што ни ја оставија, преку ден ќе седи цело време под шпоретот, вечер ќе искочи надвор да шета. И еден ден не се врати.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
ма ништо, едно 4 играчки и купив, ги игра навечер а денски нејќе да мрдне од под плакар
Гали ја почесто,држи ја у раце,посветувај и внимание.Само е прашање на време
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Гали ја почесто,држи ја у раце,посветувај и внимание.Само е прашање на време
не излегува воопшто од под плакарот за да можам да ја фатам и погалам. Приметив и дека слабо излегува за нужда па и јадење
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Ако успее да ти избега, ќе се врати во куќата кај татко ти.
Знам случај од преселена мачка од куќа во Радишани, во стан во Лептокарија, и тоа сосе газдите.
Прв момент кога успеала да избега, се вратила во куќата во Радишани, ги преплашила новите газди, дека се однесувала таму како дома, без страв од ништо.
Мачката не се врзува за луѓе, колку што се врзува за место на живеење.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
не излегува воопшто од под плакарот за да можам да ја фатам и погалам. Приметив и дека слабо излегува за нужда па и јадење
Биди упорен,мора да ја припитомиш.Држи ја колку можеш повеќе во раце и гали ја,наскоре ке почне да ти се радува кога ке те види
Автоматски споено мислење:

не излегува воопшто од под плакарот за да можам да ја фатам и погалам. Приметив и дека слабо излегува за нужда па и јадење
Пробај да ја извлечеш некако,не може така да живее
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom