Помош за избор на лаптоп

Член од
4 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
4
Јас земав исто Нитро 5 само друг подмодел, конкретно овој. Се ти е исто само серијата на процесорот, 8 vs 16 гига рам, и refresh rate кај мониторот, ама според тоа за што ти треба мониторот мислам дека ништо од ова нема да ти прави разлика, така да мислам овој ти е најдобар за парите. Под оваа цена ептен слабо има лаптопи со посебна графичка, набилдани се цените, општо и малку лаптопи добри има на залихи. Јави се и прашај прво каде имаат спакуван, пошто во повеќето продавници ќе им е последен изложен оставен, па да заштедиш време.

П.с. Кога играш некоја захтевна игра знае бајги да бучи, ама обично “гејмерските“ лаптопи имаат и подобро ладење, така да не би требало да имаш проблеми со прегревање, иако јас никогаш не би претерувал со гејмање на лаптоп 24/7.
епа супер баш како што си мислев и јас го има во Битола го меркав веќе еден месец и сега е веќе попристапна цената утре ке го земам дефинитивно
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Здраво на сите во план сум да го земам овај лаптоп ќе се користи за ворд ексел и во слободно време за гејминг е сега мислење дали вреди за парите искуство ако некој веќе има земено пофалби поплаки и тн
Многу лош дисплеј.
Види исто така дали може да се надгради и рамот. Барај некој со подобар екран, па ако можеш и доплати нешто. Ако играш и игри јас не би земал под 120хз
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
4
Многу лош дисплеј.
Види исто така дали може да се надгради и рамот. Барај некој со подобар екран, па ако можеш и доплати нешто. Ако играш и игри јас не би земал под 120хз
Веќе го зедов уба да му е среќата за мене мислам ке биди доволен имав олд тајмер асус к52 така да сега сигурно се ќе ми биди топ затоа што примарната работа шо ја работам не ми е на лаптоп така да не е проблем
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Јас земав исто Нитро 5 само друг подмодел, конкретно овој. Се ти е исто само серијата на процесорот, 8 vs 16 гига рам, и refresh rate кај мониторот, ама според тоа за што ти треба мониторот мислам дека ништо од ова нема да ти прави разлика, така да мислам овој ти е најдобар за парите. Под оваа цена ептен слабо има лаптопи со посебна графичка, набилдани се цените, општо и малку лаптопи добри има на залихи. Јави се и прашај прво каде имаат спакуван, пошто во повеќето продавници ќе им е последен изложен оставен, па да заштедиш време.

П.с. Кога играш некоја захтевна игра знае бајги да бучи, ама обично “гејмерските“ лаптопи имаат и подобро ладење, така да не би требало да имаш проблеми со прегревање, иако јас никогаш не би претерувал со гејмање на лаптоп 24/7.
Како бе нема проблеми со прегревање. И АМД и Интел се исти курац, пушти играј NFS Heat или Warzone, лета температурата на процесот преку 90 степени ко ништо. Јас имам Нитро 5 i5 10300h, gtx 1660 ti, 144hz display модел, и во овие игри поготово гори процесорот. Останатите игри обично не идат преку 90. Е сега тие модели со gtx 1650 мислам дека имаат послаб адаптер па не влечат толку струја, што придонесува за нешто пониски температури на процесорот, ама па од друга страна gtx 1650 е ептен слаба графичка. Али се на се, задоволен сум од лапот, освен од температурата при гејминг.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Како бе нема проблеми со прегревање. И АМД и Интел се исти курац, пушти играј NFS Heat или Warzone, лета температурата на процесот преку 90 степени ко ништо. Јас имам Нитро 5 i5 10300h, gtx 1660 ti, 144hz display модел, и во овие игри поготово гори процесорот. Останатите игри обично не идат преку 90. Е сега тие модели со gtx 1650 мислам дека имаат послаб адаптер па не влечат толку струја, што придонесува за нешто пониски температури на процесорот, ама па од друга страна gtx 1650 е ептен слаба графичка. Али се на се, задоволен сум од лапот, освен од температурата при гејминг.
Можно е брат, јас не сум толку по гејмингот, ги немам играно посочените игри од твоја страна, досега на овој лаптоп ги имам само пробано Pes 2019, Yakuza 6 The song of Life и The Witcher 3 Wild Hunt, максимална температура достигната е 86 степени, а обично оди од 66 до 80. Топол е, не е дека санта лед е лаптопот дур се игра, ама не е и дека над 100 степени оди па да е критично и алармантно
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Препорачајте лаптоп што ке може да пушта 4К филмови.
Целта ти е екранот да биде 4к, или да не сецка самиот лаптоп ако отвориш 4к филм, а филмот планираш да го гледаш на ТВ преку ХДМИ?

Ако бараш дисплејот да биде 4к тогаш во нашите продавници барај ги Dell XPS или HP Spectre (мислам дека видов ама 13ки во Нептун пред неколку денови околу 90-100к). И други производители имаат, ама не знам што може да се најде во мкд (Alienware, Lenovo Thinkpad X1 Extreme 3та генерација, Asus ZenBook Pro 15...).
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Целта ти е екранот да биде 4к, или да не сецка самиот лаптоп ако отвориш 4к филм, а филмот планираш да го гледаш на ТВ преку ХДМИ?

Ако бараш дисплејот да биде 4к тогаш во нашите продавници барај ги Dell XPS или HP Spectre (мислам дека видов ама 13ки во Нептун пред неколку денови околу 90-100к). И други производители имаат, ама не знам што може да се најде во мкд (Alienware, Lenovo Thinkpad X1 Extreme 3та генерација, Asus ZenBook Pro 15...).
Точно така,да не сецка самиот лаптоп оти е цело време на телевизорот преку хдми.Не ми е потребно да има 4к екран.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од 30 до 45-50 илјади
Во секој случај ти треба мин i5/ryzen5 и добра графичка, пожелно е i7/ryzen7 ама во тој буџет немаш голем избор, еве нешто што ми фати око:

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-NITRO-5-AN515-44-R20G-R5-4600H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505DT-HN536-R7-3750H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.


 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Во секој случај ти треба мин i5/ryzen5 и добра графичка, пожелно е i7/ryzen7 ама во тој буџет немаш голем избор, еве нешто што ми фати око:

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-NITRO-5-AN515-44-R20G-R5-4600H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505DT-HN536-R7-3750H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.


Утре ке го земам првиот лаптоп,Acer Nitro 5,па би сакал да прашам за процесорот братми има Lenovo со AMD i5 процесор па сецка ненормално па се плашам да не сецка и овој?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Во секој случај ти треба мин i5/ryzen5 и добра графичка, пожелно е i7/ryzen7 ама во тој буџет немаш голем избор, еве нешто што ми фати око:

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-NITRO-5-AN515-44-R20G-R5-4600H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505DT-HN536-R7-3750H-8GB-512GB-SSD-GTX-1650-4GB планирај си пари за уште 8гб рам.


Malku kasno ali pozelno bese da proveri dali ima moznost za nagradba na hard disk. Povekjeto u toj budzet imaat SSD koj ne se nadograduva lesno bidejki e zalemen na maticna i nema slot za drug pa ke mora eksteren da se koristi dokolku mu treba povekje prostor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom