Помош за избор на лаптоп

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ма немој? Имало 4-та генерација,ама по повисока цена бе момче,јас постирав лаптоп со најдобар сооднос перформанси-цена,и овј процесор кој јас го постирав е пуштен на пзарот во првиот квартал од 2019-та,значи за наш пазар тоа е ново,затоа не тролај
Автоматски споено мислење:


Не зезај,дома повеќето луѓе во Макеоднија сеуште користат лаптопи купени од пред 7-8 години,не се прајте експерти кога очигледно сте снобови
Море експерту, лаптоп со вга камера да земеш во 2020 година (кога поголемиот дел дали студенти или вработени беа принудени да работат од дома на скајп, тимс, зум и тн) треба да си тешка петарда. Не се гледа само процесор, рам, хард туку и останатите работи на самиот лаптоп.

И да реално до 300 евра што и да земеш е лоу баџет пластика, барем 400 евра за да имаш добра машина која ќе брка работа следни неколку години.
 
Член од
13 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Ве молам за помош кој лаптоп би го одбрале за цена од околу 25.000 денари?
Ви благодарам однапред...
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Здраво на сите. Ве молам за помош кој лаптоп би го одбрале за цена од околу 25.000 денари?
Ви благодарам однапред...
За тие пари другар само Ryzen 4500U ама кај нас немаш. Има еден модел во Анхоч да прашаш ко че има пак на залиха Lenovo Ryzen 4500U. Од Интел за тие пари тие е сето фушарија. Немаш избор кај нас.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Здраво дечки,
Имам Dell Inspiron 3567 со следниве спецификации. Прашањето ми е дали е попаметно да купам РАМ 2x8 ГБ и едно ССД 256 ГБ, или да го продадам лаптопов и да додадам пари да купам друг? Исто така, колку би можело да го продадам, го купив пред 2-3 години некаде 40к.
 

Attachments

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво дечки,
Имам Dell Inspiron 3567 со следниве спецификации. Прашањето ми е дали е попаметно да купам РАМ 2x8 ГБ и едно ССД 256 ГБ, или да го продадам лаптопов и да додадам пари да купам друг? Исто така, колку би можело да го продадам, го купив пред 2-3 години некаде 40к.
Искрено не ти се исплати да го продаваш....веќе има доста изгубено на цена, а не е лош компјутер....и не е баш стар, сепак 7ма генерација i7 со добро погоденото процесорче 7500U.

Со ССД ќе го живнеш секако, а РАМ зависи што работиш. Со една плочка како што имаш ти е во Single Channel, со две исти плочки пр. 2x8GB ќе добиеш 16GB но во Dual Channel mode што ќе ти донесе исто така разлика.
Тоа е се што можеш да го надградиш. Мој совет надгради го.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Здраво дечки,
Имам Dell Inspiron 3567 со следниве спецификации. Прашањето ми е дали е попаметно да купам РАМ 2x8 ГБ и едно ССД 256 ГБ, или да го продадам лаптопов и да додадам пари да купам друг? Исто така, колку би можело да го продадам, го купив пред 2-3 години некаде 40к.
Зависи од дисплејот овој е 768п, така да ако поминуваш повеќе време пред него, може да земеш и лаптоп со подобар дисплеј. А и не знам како може да користите Виндоус 10 на Хард диск. Го апдејтнав стариот ПЦ на 10ка и тоа не се трпи колку лошо работи, додуша не е Ентерпрајз, туку про едиција.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Како што гледам во моментов станува интересно за секој што сака да купи добар лаптоп.

Нептун чисти залиха изгледа и има добри лаптопи со i3 7000 процесор и со Ryzen 3200 за убај пари.

Воедно нов модел со Ryzen 4000
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Ми треба препорака за солидно лаптопче, работам графички/веб дизајн така да ми треба за работа, али да можам и да играм по некоја игра а да не крашнува. Макс цена до 40000 денари.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Ми треба препорака за солидно лаптопче, работам графички/веб дизајн така да ми треба за работа, али да можам и да играм по некоја игра а да не крашнува. Макс цена до 40000 денари.
Тешко со тој буџет во нашата земја, ако сакаш да играш игри тогаш гледај бар 1650 графичка картица, но според мене подобро е да гледаш на другите компоненти бидејќи ќе го користиш за работа, пред се квалитетен екран (очобол е да гледаш по неколку часа на ден во таков екран) квалитетна тестатура (мене ми е преференција тестатурата на Делл лаптопите), да има добар травел помеѓу копчињата, да имаат добар отпор при притискање и слично. Би го спомнал и тракпадот, но поради твојата работа сигурно би користел глувче така да тоа е тоа. Кога купуваш лаптоп најчесто е работа на компромиси.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Ми треба препорака за солидно лаптопче, работам графички/веб дизајн така да ми треба за работа, али да можам и да играм по некоја игра а да не крашнува. Макс цена до 40000 денари.
Нема таков лаптоп да најдиш со интегрирана графичка картичка под 40.000 ден.

ASUS ZenBook 14 UM433IQ-A5024T Ryzen 5 4500U 35.56cm 14Zoll FHD MX350 512GB SSD 8GB W10H
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Здраво, можe ли помош со конфигурацијата на лаптоп, што ќе биде нaмeнт за програмирање некаде до 25.000den, може да биде нов a може да биде нaстаро ако има некој што ќе понуди
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Здраво, можe ли помош со конфигурацијата на лаптоп, што ќе биде нaмeнт за програмирање некаде до 25.000den, може да биде нов a може да биде нaстаро ако има некој што ќе понуди
Што програмираш?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Сакам да почнам да програмирам па да се опремам ЧД
Те прашав во што планираш да програмираш затоа што менува во перформансите што ти требаат. Пример на VS Code и на VS требаат различни перформанси, на првото ќе поминеш и со 1-2 гб рам на почеток, на второто од старт ти треба барем 4гб. Исто ти зависи и просторот кој ти треба, дали ќе креваш виртуелки плус.

Во најмала рака јас би одел со: 8гб рам, мин и3 процесор или нешто од амд во тој ранг, кај графичка ќе поминеш со било која, SSD ќе ти брка работа само на старт додека се подигнат после тоа мислам дека нема да имаш некоја голема разлика така да можеш да гураш и со HDD.

Некој таков компромис ми се гледа овој: https://www.anhoch.com/product/599268031/notebook-lenovo-ip3-15-are05-ryzen5-4500u-8gb512gb156-fullhd-tnplatinium-graydos
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Те прашав во што планираш да програмираш затоа што менува во перформансите што ти требаат. Пример на VS Code и на VS требаат различни перформанси, на првото ќе поминеш и со 1-2 гб рам на почеток, на второто од старт ти треба барем 4гб. Исто ти зависи и просторот кој ти треба, дали ќе креваш виртуелки плус.

Во најмала рака јас би одел со: 8гб рам, мин и3 процесор или нешто од амд во тој ранг, кај графичка ќе поминеш со било која, SSD ќе ти брка работа само на старт додека се подигнат после тоа мислам дека нема да имаш некоја голема разлика така да можеш да гураш и со HDD.

Некој таков компромис ми се гледа овој: https://www.anhoch.com/product/599268031/notebook-lenovo-ip3-15-are05-ryzen5-4500u-8gb512gb156-fullhd-tnplatinium-graydos

и јас го видов овој, ама го немаат на залиха моментално, сакам во теков на неделава да земам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom