Помош за избор на лаптоп

Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Има опција да се надогради за 60-70 евра so 480 GB SSD SATA III Kingston
или за 75 евра - 1000 GB SSD 2.5'Seagate FireCuda
Без надоградбата е 250 евра со надоградбава е плус овие 75 евра еве да ги земиме.

Ми треба за на работа воглавно. работам со дата бази, Arcgis по потреба, и Агисофт за фотограметрија и 3Д модели. Претходниот шо ми цркна пред недела беше послаб, а го платив толку и не ми бркаше баш работа за ова. За поправка ми бараат 150 евра.. мислам дека подобро е да ги дадам уште овие 150 и да си купам нов(стар). Ама не ги разбирам параметриве до толку. Во секој случај благодарам за одговорите.
Земи си нов со intel 8gen,не вреди веќе да се зима 3 gen. Еве за нешто повеќе од месец сме 2020 а вие уште зимате трета генерација Интел..
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Тоа значи i7?
Не, туку 7-ма генерација на Интел Процесор , без разлика дали е i3, i5 или i7. тебе и i5-Ка седма генерација ти е доволна. За да препознаеш која серија е, обично процесорот почнува со iX па потоа 4 бројки, од кои првата означува која серија на интел процесор е. на пример Core i7 6300HQ означува дека е i7 процесор од 6-та серија. За ознаката HQ нема да коментирам што значи, затоа што не е предмет на дискусија.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе скапо е сето тоа што и го предложувате. далеку е сето тоа од 300евра колку што и е буџетот.

@Петра П.
за 400евра може да се најде нов лаптоп со i5 8250U кој е дупло побрз од тој i5 3230М во половниот што планираш да го купиш
за намената за која што ти треба неопходен ти е брз процесор. и обавезно 8GB рам минимум. за sdd и 240GB е доволно, може на надворешен диск да ги складираш неважните работи.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Тоа значи i7?
Не, секоја генерација има i3, i5, i7.. Тој што го имаш ставено е трета генерација(произведен 2012год.). Интел 8 ген(произведен 2018)год. Логички дека 8ген е побрз дури и да е i3. Еве биџет предлог од мене https://m.anhoch.com/product/599266006/notebook-lenovo-s145-15iwl-i3-8145u-4gb256gb-ssd156-fullhd-antiglaregrey
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Edit:
Дури сега приметив дека планираш тој да го зимаш. Јас па мислев дека го имаш тој.
Процесори од стари генерации заборави. Имаш Intel i3 Осма генерација, која што не едно што ќе биде подобар тој процесор, него и ќе ти искочи поевтино.
8GB RAM
200-600GB SSD
Intel UDH графика

Гарант дека испод 30 бона ќе најдеш таков.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Fala vi decki za pomosta i objasnuvanjeto. Ke vnimavam na ova. Vo slucaj dá najdam ke pustam parametri za mi mislenje.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Има опција да се надогради за 60-70 евра so 480 GB SSD SATA III Kingston
или за 75 евра - 1000 GB SSD 2.5'Seagate FireCuda
Без надоградбата е 250 евра со надоградбава е плус овие 75 евра еве да ги земиме.

Ми треба за на работа воглавно. работам со дата бази, Arcgis по потреба, и Агисофт за фотограметрија и 3Д модели. Претходниот шо ми цркна пред недела беше послаб, а го платив толку и не ми бркаше баш работа за ова. За поправка ми бараат 150 евра.. мислам дека подобро е да ги дадам уште овие 150 и да си купам нов(стар). Ама не ги разбирам параметриве до толку. Во секој случај благодарам за одговорите.
Arcgis ако работиш со растери и DEM,
Агисофт исто ако склопуваш слики од дрон за ортофото или DEM, DTM, пак работиш во простор и задолжително барај со подобра графичка + процесор со што повеќе јадра.

Јас истото го користам секојдневно +Аутокад + Visual Studio и со далеку појак лаптоп од понова генерација процесор, 16гб рам пак сум во ситуација посериозни проекти да кочи и да мора за некој месец да барам нов со и7 + подобра графичка карта, рамот и ссдто не ги ни дискутирам, обавезно мора да ги има што повеќе з ваков тип на работа recommended ти е 8гб за овие софтвери + хром и тн барем 16ка да не те боли глава.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Arcgis ако работиш со растери и DEM,
Агисофт исто ако склопуваш слики од дрон за ортофото или DEM, DTM, пак работиш во простор и задолжително барај со подобра графичка + процесор со што повеќе јадра.

Јас истото го користам секојдневно +Аутокад + Visual Studio и со далеку појак лаптоп од понова генерација процесор, 16гб рам пак сум во ситуација посериозни проекти да кочи и да мора за некој месец да барам нов со и7 + подобра графичка карта, рамот и ссдто не ги ни дискутирам, обавезно мора да ги има што повеќе з ваков тип на работа recommended ти е 8гб за овие софтвери + хром и тн барем 16ка да не те боли глава.
Благодарам за уште еден твој супер совет. :) Ќе пророшкам. би требалонешто да се најде!
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Arcgis ако работиш со растери и DEM,
Агисофт исто ако склопуваш слики од дрон за ортофото или DEM, DTM, пак работиш во простор и задолжително барај со подобра графичка + процесор со што повеќе јадра.

Јас истото го користам секојдневно +Аутокад + Visual Studio и со далеку појак лаптоп од понова генерација процесор, 16гб рам пак сум во ситуација посериозни проекти да кочи и да мора за некој месец да барам нов со и7 + подобра графичка карта, рамот и ссдто не ги ни дискутирам, обавезно мора да ги има што повеќе з ваков тип на работа recommended ти е 8гб за овие софтвери + хром и тн барем 16ка да не те боли глава.
E tamu e greskata - hrom. Za hrom i 128gb se malku, ali jbg se naucil narodot site hrom koristat.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Вреди ли лаптопов за парите ? Не сум heavy user,ми треба лаптоп за интернет, музика, ворд, ексел и некоја лесна игра чат пат..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Вреди ли лаптопов за парите ? Не сум heavy user,ми треба лаптоп за интернет, музика, ворд, ексел и некоја лесна игра чат пат..
??
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Вреди ли лаптопов за парите ? Не сум heavy user,ми треба лаптоп за интернет, музика, ворд, ексел и некоја лесна игра чат пат..
За тие пари има и i7, ама со послаба графичка,а ти сакаш да играш на него така да ти треба таа графичка па земи го тој, доколку не играш барај со i7
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Вреди ли лаптопов за парите ? Не сум heavy user,ми треба лаптоп за интернет, музика, ворд, ексел и некоја лесна игра чат пат..
графичката и не е нешто посебно, ама за 720p low settings ќе брка работа

само што за тие пари имаш нешто вакво, со нешто појак процесор и далеку подобра графичка. замена на хдд со ссд (отприлика исти пари се)
можеби нешто помалку ќе му трае на овој батерија, ама ќе биде многу подобар за игри

и acer-от екранот му е најверојатно ips, ќе има подобри агли на гледање и подобри бои. lenovo-to е со TN панел. резолуцијата им е иста.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
До 60к 17 инчен што може да се добие? 50-60 отприлика и во нашиве продавници, а и за од надвор ако има некој идеја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom