Помош за избор на лаптоп

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
616
На максимум перформанс е подобар, не гледам дека некоја го побива тоа.

Јас имам АСУС со овој процесор (со 32гб е кај мене), батеријата за мои потреби држи доволно (ако не го малтретирам многу, без проблем оди над 6 часови, ако е апла на полна гас околу 2 часови), а ја полни и прилично брзо. Ладењето му е добро, добар звук на звучниците, солиден монитор.

За гејмнинг не го користам, не сум го користел, и не верувам дека некогаш ќе инсталирам игра.

Јас го купив само поради процесорот (од графичката немав ни потреба), ми требаше процесор што е добар на сингл кор и за парите не најдов ништо подобро. Кодот во пајтон пример поради GIL како и да ја вртиш се егзекутира на сингл кор и баш тука е далеку подобар од рајзенот.
не го побива никој дека подобар на максимум ама тоа е неприметна разлика 2%, незнам каде виде далеку подобро??
и тоа е само на хартија, повише температура крева и помалце време се задржува на макс перформанс интелот,
реално амд има подобра архитектура и процес на изработка 7нм интел 10нм.
Кај се другите фактори тука, 80% од времето рајзенот е подобар.
со среќа да си го корситиш ама немам време на тебе да ти објаснувам основни работи
нека си процени членот кој е подобар за него нека купи, што да кажам.

Screenshot 2021-10-22 205735.png
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
40
Поени од реакции
5
Да ми препорача некој сакам да купам лаптоп до 25000 ден. Која марка и на што да внимавам при купувањето.. Ако може препорака од Нептун или Сетек....
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.241
Поени од реакции
1.297

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
616
Мислење за помеѓу овие два, кој ?
Речиси идентични, но Acer 20гб рам со AMD R7 4700u наспроти Леново со 16гб рам со AMD R7 5700u и поради ова ми е дилемата.
ако ти треба рам земи со 32, ако не ги пуниш 16 земи 5700
 
Член од
13 ноември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво,
Дечки, предложете некој добар лаптоп до кај 25.000 ден...
Фала ви многу однапред
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.128
Поени од реакции
3.639
Здраво,
Дечки, предложете некој добар лаптоп до кај 25.000 ден...
Фала ви многу однапред
За таа цена гледај да е со i3 11 gen, 8 GB RAM и ако најдеш со 512 ssd.

Гледам во Нептун има попусти и избор...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.739
Здраво,
Дечки, предложете некој добар лаптоп до кај 25.000 ден...
Фала ви многу однапред
овој за 28к.

А ако ти се преголем проблем тие дополнителни 3к, тогаш овој.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.739

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
616
претпоставувам сакаш со посебна графичка


ips монитор
подобар процесорподобар процесор, гпу, ипс монитор, само 14 инчи.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.249
претпоставувам сакаш со посебна графичка


ips монитор
подобар процесорподобар процесор, гпу, ипс монитор, само 14 инчи.
Ovaj vtoriot vika ne moze da stavi povekje RAM.

RAM: 8GB LPDDR4x
Memory soldered to board, not upgradable.

Ja ustvari seuste ne mozam da razberam zasto seuste se prodavaat laptopi so 8gb ram koa toa se koristi pri najnormalna rabota na laptop. U denesno vreme bi trebalo site da doagjaat so minimum 16gb i minimum 1gb hard disk.
Eve na sluzben laptop momentalno samo outlook, chrome so 5-6 taba, word, sticky notes...i uste nekolku procesi u pozadina, plus windows 10 i op 6.7GB in use.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.739
GeForce MX330 2GB нема да му смени многу на перформанси во споредба со вега 7 комбинирана со амд процесор и повеќе рам, или пак Intel Iris Xe VGA во овој лаптоп (единствено како опција е овој доколку може да се додаде уште РАМ, според ова тука вика дека се два слота со по 4гб).

@Near друга опција за сериозно размислување ако сакаш да пушташ и по некоја игра (GTX 1650) (иако е некој денар поскапа):
Особено ако може да се надгради рамот (според тоа што гледам тука има два слотови).
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
616
Ovaj vtoriot vika ne moze da stavi povekje RAM.

RAM: 8GB LPDDR4x
Memory soldered to board, not upgradable.

Ja ustvari seuste ne mozam da razberam zasto seuste se prodavaat laptopi so 8gb ram koa toa se koristi pri najnormalna rabota na laptop. U denesno vreme bi trebalo site da doagjaat so minimum 16gb i minimum 1gb hard disk.
Eve na sluzben laptop momentalno samo outlook, chrome so 5-6 taba, word, sticky notes...i uste nekolku procesi u pozadina, plus windows 10 i op 6.7GB in use.
незнам зашто така нешто не ти е во ред виндоусот.
пробај фреш инстал и користи впн.

Screenshot 2021-11-25 122247.png

убунту со офис и многу табови во хромиум
не иде повеке од 3гб рам, на лаптоп со 8гб рамдобри лаптопи имале и нептун 1650 Ti
Автоматски споено мислење:

GeForce MX330 2GB нема да му смени многу на перформанси во споредба со вега 7 комбинирана со амд процесор и повеќе рам, или пак Intel Iris Xe VGA во овој лаптоп (единствено како опција е овој доколку може да се додаде уште РАМ, според ова тука вика дека се два слота со по 4гб).

@Near друга опција за сериозно размислување ако сакаш да пушташ и по некоја игра (GTX 1650) (иако е некој денар поскапа):
Особено ако може да се надгради рамот (според тоа што гледам тука има два слотови).
да ама интегрираната ке му користи од рамот, помалце рам ке има
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.249
незнам зашто така нешто не ти е во ред виндоусот.
пробај фреш инстал и користи впн.убунту со офис и многу табови во хромиум
не иде повеке од 3гб рам, на лаптоп со 8гб рамдобри лаптопи имале и нептун 1650 Ti
Автоматски споено мислење:да ама интегрираната ке му користи од рамот, помалце рам ке има
Sluzben e kaj mene druze, ima nekoi alatki od firmata sho rabotat u pozadina i najverojatno trosat povekje ram.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.739
незнам зашто така нешто не ти е во ред виндоусот.
пробај фреш инстал и користи впн.

Прегледај го приврзокот 314529

убунту со офис и многу табови во хромиум
не иде повеке од 3гб рам, на лаптоп со 8гб рамдобри лаптопи имале и нептун 1650 Ti
Автоматски споено мислење:да ама интегрираната ке му користи од рамот, помалце рам ке има
Затоа првиот што му го препорачав беше со 20гб, не ми се допаѓа што веројатно првата е 4ка залемена на плоча, а втората 16гб, ама јбг, за тие пари толку.
Исто и на другите два, треба да може да менува поголема плочка на вториот слот, ако му е малку 16гб на последниот може да го носи до 24гб.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom