Помош за избор на лаптоп

Член од
18 јуни 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Planiram da kupam Asus g703gi go ima vo Setec t.e go imase ne znam dali uste go ima ili da go kupam od Amerika bidejki momentalno sum tuka. Bi sakal sovet bidejki laptopot e premnogu skap pa sakam da znam kako odi so garancija i takvi raboti ako nekoj se razbira.
Blagodaram odnapred
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.045
Поени од реакции
3.267
Во план сум да се подновам со нов уред. Бидејќи мобилноста на истиот ми е најбитниот сегмент, некако ставив акцент на лесните и компактни ноутбукови со добра батерија. Е сега истиот треба да биде и со солидни перформанси, ќе се користи претежно за работа, но ќе треба и да вози релативно захтевен софтвер од видот на Premiere Pro, After Effects и по некоја кежуал игра Fifa/Pes, racing games... Ги гледав Xiaomi Mi Notebook
Pro (i5-8250U, MX 150 GPU, 8GB DDR4 RAM, 256 SSD) (Предност: dual channel RAM)
Air (Intel Core i5-8250U, MX 150 GPU, 8GB DDR4, 256 SSD) (Предност: малината :D )
Со оглед на тоа што не се баш евтинки ( отприлика 850$), а овака освен што имаат предности, исто така имаат и некои недостатоци кои не ме импресионираат превише за цената. Што мислите вие? Вреди ли да се фрли толку пари? Има ли некој искуство со нив?
До сега не најдов ништо во конкуренцијата, ама секако добредојдени се и други предлози во тој ценовен ранг. :)


П.С Дали некој до сега купувал лап топ преку нет, и дали за истиот се плаќа кај нас царина или само 18 % ДДВ?
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
1.692
Поени од реакции
880
Во план сум да се подновам со нов уред. Бидејќи мобилноста на истиот ми е најбитниот сегмент, некако ставив акцент на лесните и компактни ноутбукови со добра батерија. Е сега истиот треба да биде и со солидни перформанси, ќе се користи претежно за работа, но ќе треба и да вози релативно захтевен софтвер од видот на Premiere Pro, After Effects и по некоја кежуал игра Fifa/Pes, racing games... Ги гледав Xiaomi Mi Notebook
Pro (i5-8250U, MX 150 GPU, 8GB DDR4 RAM, 256 SSD) (Предност: dual channel RAM)
Air (Intel Core i5-8250U, MX 150 GPU, 8GB DDR4, 256 SSD) (Предност: малината :D )
Со оглед на тоа што не се баш евтинки ( отприлика 850$), а овака освен што имаат предности, исто така имаат и некои недостатоци кои не ме импресионираат превише за цената. Што мислите вие? Вреди ли да се фрли толку пари? Има ли некој искуство со нив?
До сега не најдов ништо во конкуренцијата, ама секако добредојдени се и други предлози во тој ценовен ранг. :)


П.С Дали некој до сега купувал лап топ преку нет, и дали за истиот се плаќа кај нас царина или само 18 % ДДВ?
5% e danokot, nema carina.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.530
Поени од реакции
5.009
Planiram da kupam Asus g703gi go ima vo Setec t.e go imase ne znam dali uste go ima ili da go kupam od Amerika bidejki momentalno sum tuka. Bi sakal sovet bidejki laptopot e premnogu skap pa sakam da znam kako odi so garancija i takvi raboti ako nekoj se razbira.
Blagodaram odnapred
Во амрика за гаранција се доплаќа, затоа доста од производите им се поефтини отколку тука.
Е сега кога ќе допалаќаш за гаранција, види какви пакети имаат. Обично имаат пакети кои покриваат најмали кварови и само локални сервиси и пакети кои покриваат малку повеќе и кварови и територија у свет.
Колегата мој додека работел на брод купил Alienware на кој у гарантен рок му рикнала матичната плоча. Се јавил у америка и дечкото од таму му рекол да го однесе у сервисот на Dell во Скопје каде што ми ја смениле плочата беспари бидејќи имал гаранција за цел свет.
 
I

INFECTED

Гостин
Дечки неделава дефинитивно ќе земам лаптоп. На овој му го фрлив окото иако е прескап

https://www.amc.com.mk/HP-PAVILION-...12GB-128-GB-SSD-1TB-HDDGF-GTX1050-4GB-4TU07EA

Инаку ми треба истата конфигурација со минимум 8 гига рам и минимум 2 гига графичка, останатото исто како павилјонот.

Е сеа, две прашања: дали да биде HP или нешто друго и, дали да биде од АМЦ или од друга фирма? Молам за побрз одговор, ФАЛА ВИ :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
Предложете конфигурација од Нептун, ќе го користам за програмирање.

Поздрав.
 
L

Löwe

Гостин
Предложете конфигурација од Нептун, ќе го користам за програмирање.

Поздрав.
Програмирање во што? Да речеме за Андроид студио или Вижуал Студио испод 8гб рам не смееш да погледнеш. За другите може и послаби.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.692
Поени од реакции
880
Исто така гледај и брз ССД, инаку ќе се ебаваш со инсталација/упдејт на node.js/npm, нз колку е болно кога треба да се работи во WebStorm а се живо блокира, поради глупиот механички хард.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.070
Поени од реакции
2.240
Знае некој кој е официјален увозник и сервисер на Дел лаптопи кај нас?
 
Член од
22 август 2018
Мислења
123
Поени од реакции
40
Уште нема 9та ген интел лаптопи?
Дали ке има наскоро во нашите продавници?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.070
Поени од реакции
2.240
Уште нема 9та ген интел лаптопи?
Дали ке има наскоро во нашите продавници?
Ништо посебно придобивки немаш со 9та генерација во однос на 8ма. 10та ќе преминат на 7nm процес, тие ќе се значително подобри.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
123
Поени од реакции
40
Ништо посебно придобивки немаш со 9та генерација во однос на 8ма. 10та ќе преминат на 7nm процес, тие ќе се значително подобри.
Кај нас уште нема 9та а не па 10та ген ке има за 2 години.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.690
Поени од реакции
15.464
Исто ти се фаќа која генерација е, само да биде хај енд чип битно. i7 920 што е прва генерација на и7 врти игри на хај во 2019та.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom