Помош за избор на апарат

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Реално, за двете. За видеото напомнав во мојот прв пост
пошто реално само за тајм лапс можноста на врв на избор ти е просумер прескап апарат а баталуваш сите други недостатоци па си реков да не си примарно за тајм лапс видеа снимање

У ствари прашај го Професиноалнит фотограф кој го познаваш дали тој за себе би избрал да работи со таков апарат и да го носи на свои професионални ангажмани
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
94
Поени од реакции
59
Веднаш ќе ти одговорам - тој не би го избрал за своите професионални ангажмани. Но зошто воопшто би сакал да знам за Неговите потреби кои се тотално различни од моите ? Јас не сум заинтересиран за професионални ангажмани, сакам добар зум за забавно да си го пополнам времето кога не работам, не сакам да влечам телескоп кога сум на вејкешн (плажа, планина, сеедно), и сакам апарат кој дава солидни фотографии (над просек е доволно, нема потреба за повеќе) чисто за да имам слики со задоволителен квалитет кои ќе ми бидат спомен засекогаш, не планирам 10 минути во сетирање да поминам само за да добијам исклучително квалитетна high-res фотографија од која немам никаква корист, тие минути попаметно би ги искористил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Веднаш ќе ти одговорам - тој не би го избрал за своите професионални ангажмани. Но зошто воопшто би сакал да знам за Неговите потреби кои се тотално различни од моите ? Јас не сум заинтересиран за професионални ангажмани, сакам добар зум за забавно да си го пополнам времето кога не работам, не сакам да влечам телескоп кога сум на вејкешн (плажа, планина, сеедно), и сакам апарат кој дава солидни фотографии (над просек е доволно, нема потреба за повеќе) чисто за да имам слики со задоволителен квалитет кои ќе ми бидат спомен засекогаш, не планирам 10 минути во сетирање да поминам само за да добијам исклучително квалитетна high-res фотографија од која немам никаква корист, тие минути попаметно би ги искористил.
и за тоа ќе платиш цена на апарат кој може да направи многу подобри фотографии има многу повеќе опции и можности за надоградби.
Едноставен пример би бил “мене не ми треба брза ни голема кола ми треба нешто мало и едноставно и ќе дадам 30.000 евра за фиат пунто со 2 врати“
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3300/11

еве ти страна, на неа е одбран никон 3300 (еден од најниските категории на ДСЛР) десно одбери го П900, кликај на сликата одбирај кој дел сакаш да го видиш и споредиш како изгледа сликана со двата апарати па крени ИСО на 800 или 1600 па види си пак.... Ќе видиш сличности и разлики во квалитет на фотографија направна со два апарати со иста цена
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
94
Поени од реакции
59
Немав сомнеж дека DSLRот прави многу подобри фотографии, посебно при послабо светло. Едноставен пример би бил - ќе се откажам од забавата player + звучници во пунтото но за истата цена ќе имам поудобни седишта. А мене ич не ми е толку до седиштата, доволно ми е да се нешто над она што се смета за просек бидејќи па не чини за грбот да се лоши нели. А ептен ми е до забава и сакам да ми трешти музика во кола. Во спротивно велиш дека п900 е оверпрајсд шит само затоа што единствената работа што тебе лично те интересира (квалитет на фотографија при сите услови) не е иста како кај DSLR за исти пари. Уште еднаш благодарам на сугестиите, ќе бидат пренесени на надлежниот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Немав сомнеж дека DSLRот прави многу подобри фотографии, посебно при послабо светло. Едноставен пример би бил - ќе се откажам од забавата player + звучници во пунтото но за истата цена ќе имам поудобни седишта. А мене ич не ми е толку до седиштата, доволно ми е да се нешто над она што се смета за просек бидејќи па не чини за грбот да се лоши нели. А ептен ми е до забава и сакам да ми трешти музика во кола. Во спротивно велиш дека п900 е оверпрајсд шит само затоа што единствената работа што тебе лично те интересира (квалитет на фотографија при сите услови) не е иста како кај DSLR за исти пари. Уште еднаш благодарам на сугестиите, ќе бидат пренесени на надлежниот.
Па добро земи си П900
Јас само давам мислење базирано на долгогодишно бавење со фотографија и фотографска опрема, ти го отфрлаш истото базирано на ... појма немам шо
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
94
Поени од реакции
59
Така и беше планот, прашував за локација за продажба. Ти беше љубезен да пробаш да ми воочиш дека постои нешто подобро, но сеуште не можеш да прифатиш дека зумот на п900 е една комплетно друга димензија која не се доживува со DSLRите што ги напомна (ако добро проверив...), и допрва треба да видам дали D3300 може да имитира time lapse. Упорно ги повторувам истите работи во секој пост, џабе ти е толкаво искуство ако не ги разбираш моите прости зборови. Нема солиден зум, нема солиден time lapse ? Не ми треба DSLR.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Така и беше планот, прашував за локација за продажба. Ти беше љубезен да пробаш да ми воочиш дека постои нешто подобро, но сеуште не можеш да прифатиш дека зумот на п900 е една комплетно друга димензија која не се доживува со DSLRите што ги напомна (ако добро проверив...), и допрва треба да видам дали D3300 може да имитира time lapse. Упорно ги повторувам истите работи во секој пост, џабе ти е толкаво искуство ако не ги разбираш моите прости зборови. Нема солиден зум, нема солиден time lapse ? Не ми треба DSLR.
Ни еден ДСЛР нема солиден зум пошто ДСЛР е тело со можност за променливи објективи, така да можеш во зависност од она шо сакаш да сликаш користиш или фиксни или макро или зум објективи. или објективи со голема светлост....
Тајм лапс подобро од П900 прави гопро и еден куп други камери
Д3300 прави тајмлапс (како шо видов на јутуб) уз помош на мобилен или таблет и софтвер
А ако ти беше прашањето само каде може да се земе П900 без да те интетресира било шо друго околу апарати, тогаш тоа прашање е одговорено и нема повеќе потреба за други дискусии
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Кој апарат е подобар ако може мислење?
тие се различни категории на апарати 5500 е дслр со голем сензор и променливи објективи и други можности, П900 е просумер категорија со мал сензор и неманлив објектив
Д5500 е “посериозен“ избор
 
Член од
1 октомври 2014
Мислења
9
Поени од реакции
16
тие се различни категории на апарати 5500 е дслр со голем сензор и променливи објективи и други можности, П900 е просумер категорија со мал сензор и неманлив објектив
Д5500 е “посериозен“ избор
Немам многу искуство со апарати.. али сакам да купам добар апарат затоа ги споредив овие два 5500 и п900 од кои 5500 е двојно поскап.Дали доколку го земам 5500 после ке ми требаат други објективи? Пс. апаратот ми е за лична потреба не професионално
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Немам многу искуство со апарати.. али сакам да купам добар апарат затоа ги споредив овие два 5500 и п900 од кои 5500 е двојно поскап.Дали доколку го земам 5500 после ке ми требаат други објективи? Пс. апаратот ми е за лична потреба не професионално
Обично апарати од типот 5500 идат со некој универзален објектив кој ќе ти брка сите работи, но некогаш се продава и без објектив па мора да купиш тоа треба да се провери.
До колку не планираш да се бавиш со фотографија било како хоби или посериозно, (ако планираш да се сликаш со друштво или по одмри) можеби е поарно да си земш 900
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
24
Поени од реакции
37
Веќе две години по ред се токмам да купам DSLR и мислам дека конечно дојде ред (освен ако лаптопот не ми цркне во меѓувреме :D).

Дај кажете, Nikon D3300 или Canon 1300D такозвани Rebel T6?

Се отепав од гледање рецензии на јутјуб и читање по интернетов. Мнозинството вели Никон али шо гледав фото примери, некако Канон боље слики ми вади. Не знам.
Никон неколку илјадарки поефтин ама нема wireless mobile adapter, значи тоа дополнително ќе треба да се купува па врти-сукај иста цена ќе му дојде.

Little ol' me не е ептен лаик во фотоапарати и сака добра hygge фотка на Инста.

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=223747 или некоја подобра идеја?

И уште нешто... дали навистина плаќате 12€ месечно за Lightroom (за оние што го користат)?
Секој добар торент би бил и повеќе од добродојден во лп. :свиркам::)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Веќе две години по ред се токмам да купам DSLR и мислам дека конечно дојде ред (освен ако лаптопот не ми цркне во меѓувреме :D).

Дај кажете, Nikon D3300 или Canon 1300D такозвани Rebel T6?

Се отепав од гледање рецензии на јутјуб и читање по интернетов. Мнозинството вели Никон али шо гледав фото примери, некако Канон боље слики ми вади. Не знам.
Никон неколку илјадарки поефтин ама нема wireless mobile adapter, значи тоа дополнително ќе треба да се купува па врти-сукај иста цена ќе му дојде.

Little ol' me не е ептен лаик во фотоапарати и сака добра hygge фотка на Инста.

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=223747 или некоја подобра идеја?

И уште нешто... дали навистина плаќате 12€ месечно за Lightroom (за оние што го користат)?
Секој добар торент би бил и повеќе од добродојден во лп. :свиркам::)
а шо ти е желбата да сликаш ?
и двата модели се основни, почетнички, или ЕНТРИ модел шо би рекол Доналд Трамп
Можеби и не ти треба ДСЛР??
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
125
Ај некој предлог за апарат до 15/20.000 денари. Уште плачам по мојот украден Nikon d750:place:
 
На врв Bottom