Помош за избор на апарат

  • Креатор на темата staycalm
  • Време на започнување
Член од
30 март 2008
Мислења
138
Поени од реакции
121
Што мислење имате за оние Yi sports camera ?

Пресолени ми се овие GoPro некако па се мислам дали оваа ми е ок замена или е промашена инвестиција како и секоја копија... Вреди за парите?

Еве ископирани некои од спецификациите, па секое мислење е добредојдено :) :

72 гр. Тежина, направена од PC + ABS и метал композитни материјали
Ambarella A7LS процесор
Sony Exmor R BSI CMOS 16 МР сензор
155°(Mobile Phone 89°) широкоаголни леќи
3D Noise Reduction
WiFi приклучок (до 100 метри),
BLE супер-штедлива Bluetooth конекција
Bluetooth 4.0 и Remote App контрола
4 Модуси на работа: Сликање; Time-lapse сликање; Тајмирано Сликање и Видео
Поддржува Micro SD до 64GВ капацитет
VIDEO поддршка: 1080p 60 FPS , 1080p 30 FPS , 720p 120 FPS , 720p 240 FPS
H.264 Video encoding со помош на Супер-Флуиден процесор наменет за спортски сцени.
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Дали некој знае да ми предложи некоја стараница за онлајн купување на DSLR апарати? Овде ми изгледа дека се многу скапи, во однос на годината кога се произведени , не се разбирам ама така ми изгледа.Еве некој беше ставил линк за Никон Д5200 http://uae.souq.com/ae-en/nikon-d5200-24-1-mp-slr-camera-black-18-55mm-lens-kit-5026118/i/ таму е некаде 22 илјади а овде околу 31 илјада.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Дали некој знае да ми предложи некоја стараница за онлајн купување на DSLR апарати? Овде ми изгледа дека се многу скапи, во однос на годината кога се произведени , не се разбирам ама така ми изгледа.Еве некој беше ставил линк за Никон Д5200 http://uae.souq.com/ae-en/nikon-d5200-24-1-mp-slr-camera-black-18-55mm-lens-kit-5026118/i/ таму е некаде 22 илјади а овде околу 31 илјада.
освен ако си таму па да си го купиш и донесеш инаку транспортот ќе те фати плус некоја иљадарка, овде ќе ти го царинат и даночат со уше некое иљадарче ако иди како пратка и на крај ќе имаш апарат поскап од колку овде во продавница и со гаранција која нема да ти важи тука.
Јас имам земано 3 апарати од странство и некои објективи блицеви батери грипови и слично, за првиот лично бев си го донесов со мене немаше проблем, вториот го порачав, платив испорака скапичко а овде на царина требаше да платам уше пари али поминав со шише ракија и кокакола со приател, а третиот ми го донесе другар ми од странство кога си идеше, миу кажав шо модел оп парите овде на рака - супер. Со апаратите немав мака во гаранциски рок али со еден објектив имав (исто земен од странство) е сега иако беше бесплатна поправка, носење таму и назат ме фатија скоро 50 евра, ко да ја платив поправката.
Така да освен ако можеш да избегнеш транспорт и давачки или е значителна разлика во цена или тој модел го нема кај нас - земи си во странство инаку тука си имаш и одма испорака и сервис и гаранција
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Најдов едена страница http://www.tecnoticino.com/eshop/acquista-fotografia/fotografia/nikon-d5200.html и цената претпоставувам е само за телото на апаратот ама пак е многу поефтино од кај нас, тии што повеќе се разбираат нека кажат да не нешто не е воред со перформансите на апаратот штом е таму толку ефтин .(можеби сум досаден ама си прашувам биејки за мене 300 евра не се малку пари:))
Благодарам
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Најдов едена страница http://www.tecnoticino.com/eshop/acquista-fotografia/fotografia/nikon-d5200.html и цената претпоставувам е само за телото на апаратот ама пак е многу поефтино од кај нас, тии што повеќе се разбираат нека кажат да не нешто не е воред со перформансите на апаратот штом е таму толку ефтин .(можеби сум досаден ама си прашувам биејки за мене 300 евра не се малку пари:))
Благодарам
на италијански е али не гледам нигде дека иди и објектив, ако му додадеш испорака (под услов да испорачуваат во Македонија) и царина и данок плус да си земеш објектив ќе ти дојде најмалце 500 евра
Овој модел во македонија со се објектив ти е 490 евра

Во грција е 500 евра со то шо враќаат ДДВ од 23 посто (ако се уште е толку пошто има некое време не сум зел од таму) процесот е следен, ако имаш некој шо оди за солун му даваш 500 евратој ти купва апарат на грчката граница му заверуваат дека го изнесува, и следен пат ко ќе оди во солун во истата продавница ќе му вратат околу 90 евра.
Ако имаш некој кој почесто оди на кај солун можеш добро да поминеш, или за нас од битола некогаш се исплаќа и да појдеш 2 пати до солун, ќе прошеташ 1000 денари повратна карта со автобус, ќе земеш за себе и приатели нешто....
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
106
Поени од реакции
61
Поздрав дечки, дали некој знае каде кај нас би можел да купам Nikon Coolpix p900 ? Сакам солиден апарат (значи нешто над просек од аспект на квалитет што продуцира) и дефинитивно го сакам зумот, јака играчка ми е. Неговиот Night Sky Time-lapse Mode е исто нешто што го обожавам - клик тука . Има FB page NikonMakedonija меѓутоа и тоа српскиот сајт што го имаат ставено таму го нема p900 во 'понуда'. Anyone, help ?

EDIT: Конечно најдов каде го има, еве линк доколку некој го интересира, сајтовиве наши ни индексирање на гугл ни бутур: http://www.pixplus.com.mk/nikon-coolpix-p900.html
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Поздрав дечки, дали некој знае каде кај нас би можел да купам Nikon Coolpix p900 ? Сакам солиден апарат (значи нешто над просек од аспект на квалитет што продуцира) и дефинитивно го сакам зумот, јака играчка ми е. Неговиот Night Sky Time-lapse Mode е исто нешто што го обожавам - клик тука . Има FB page NikonMakedonija меѓутоа и тоа српскиот сајт што го имаат ставено таму го нема p900 во 'понуда'. Anyone, help ?

EDIT: Конечно најдов каде го има, еве линк доколку некој го интересира, сајтовиве наши ни индексирање на гугл ни бутур: http://www.pixplus.com.mk/nikon-coolpix-p900.html
за овие пари се зема вистински апарат
ДСЛР
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
106
Поени од реакции
61
Препорака за DSLR ? (како би можел да споредам рацио цена/што-всушност-добивам )
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Препорака за DSLR ? (како би можел да споредам рацио цена/што-всушност-добивам )
Ако ти е никон 900 прв дигитален апарат, ќе бидеш воодушевен.
Ако немаш искуство со фотографирање (користиш АУТО мод при сликање) ќе бидиш воодушевен од никон 900
Али ако си користел ДСЛР, и имаш искуство знаење и желба да напредуваш во фотографијата ќе бидиш разочаран и ќе бараш начин да го замениш за ДСЛР
Никон П900 е категорија на просумер или бриџ или не знам уше како ги нарекуваат тие типови на апарати и секако тој е во врвот на таа категорија, али ДСЛР е башка категорија и тука према можности и карактеристики би бил при дното
Јас мојот фотографски стаж сум почнал со филмски апарати па преку оние идиотчиња па просумер па дслр и никогаш никогаш не би се вратил пак на просумер.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
106
Поени од реакции
61
Во ред, сфатив дека си DSLR fanboy, доколку не примети прашањето беше кој DSLR ти би го препорачал ? Секоја од двете опции си има предности, не е за сите подобра опција DSLR, така да излишен ти е муабетот како тоа newbies ќе бидат задоволни од p900 а ДСЛР го користат дечки со пенис поголем од 20cm.

Фала ти на одвоеното време во секој случај.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Во ред, сфатив дека си DSLR fanboy, доколку не примети прашањето беше кој DSLR ти би го препорачал ? Секоја од двете опции си има предности, не е за сите подобра опција DSLR, така да излишен ти е муабетот како тоа newbies ќе бидат задоволни од p900 а ДСЛР го користат дечки со пенис поголем од 20cm.

Фала ти на одвоеното време во секој случај.
најдобро за еден апарат ако веќе немаш искуства, ќе видиш по оние јузер мислења, и ќе видиш дека луѓе кои до сега користеле просумери или им е прв апарат просумер, се какаат в гаќи од восхитување од неверојатните можности и достигнувања на таков апарат.
Од друга страна, луѓе кои работеле со дслр не се ни воодушевени ни изненадени ни восхитени од таков апарат

“After reading some initial reviews, I foolishly bought this to replace my Nikon D3200 with mega-budget 70-300 Tamron. After many years of photography, this is the first time in my life I ran out and bought a new camera just released on the market - I was so excited. Unfortunately, after an hour of intensive shooting, I'll be sending the pricey £500 P900 back asap without any hesitation, and buying a 150-600mm Tamron with all that money I've just saved myself (after I find another £200 down....“

“First off, this is my first Nikon. So you would think I would tear it down. but my gripes are legitimate. 1. Can't use the timer in the MANUAL mode. 2. Can't use the Manual Focus in MANUAL, Aperture or Shutter priority. 3. Can't adjust shutter and aperture in USER mode. 4. When using manual focus with lens fully extended, it takes about 5 minutes to manually move to infinity. 5. No hot shoe for flash. 6. RAW not available. I like taking shots of the moon and other planets and you can't use ...“

а околу опседноста со курои, баш она запнување со феноменални зумови без да се согледааат сите други можности е знак на опседнатост со големина и само големина.
Јас имав многу тела и многу објективи и менував купував експериментирав и сега подолго време работам со објектив со 0 (нула) зум. Тоа се е во зависност каква фотографија те привлекува, дали сакаш да сликаш верверичка на 500 метри далечина или те привлекува портрети, улична, пејсажи....
Али то ќе ти дојде покасно, со искуството.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.679
Поени од реакции
5.292
Nikon P серија имаше и уште има едно мое другарче. Отидовме на концерт, 10 минути се мачев да направам прифатлива фотографија.
На крај се изнервирав и решив ако идам да фоткам концерт носам DSLR или не носам ништо.

Јас најтопло ти ја препорачувам оваа опција плус остатокот од парите да ги искористиш да се запишеш во школо за фотографија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Nikon P серија имаше и уште има едно мое другарче. Отидовме на концерт, 10 минути се мачев да направам прифатлива фотографија.
На крај се изнервирав и решив ако идам да фоткам концерт носам DSLR или не носам ништо.

Јас најтопло ти ја препорачувам оваа опција плус остатокот од парите да ги искористиш да се запишеш во школо за фотографија.
http://www.pixplus.com.mk/photography/digital-cameras/dslr-cameras/nikon-d3300-kit-18-105mm-vr.html
во ранг на цена на п900 е овој апарат
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
106
Поени од реакции
61
Благодарам на двајцата за предлозите, испадна имам познаник кој е Про фотограф и кој ќе ми помогне да направам најдобар избор според моите потреби. Една од работите што ги немаат овие 2 DSLRа а ги има P900 е "timelapse movie feature". Некој предложува да се користи Interval Timer shooting опцијата за да се постигне истиот ефект. А за зумот... папарацо не сум, но имам мал куп идеи за она што би сакал да го видам (и снимам) низ објективот при таков зум, ми делува како забава преку цел ден.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Благодарам на двајцата за предлозите, испадна имам познаник кој е Про фотограф и кој ќе ми помогне да направам најдобар избор според моите потреби. Една од работите што ги немаат овие 2 DSLRа а ги има P900 е "timelapse movie feature". Некој предложува да се користи Interval Timer shooting опцијата за да се постигне истиот ефект. А за зумот... папарацо не сум, но имам мал куп идеи за она што би сакал да го видам (и снимам) низ објективот при таков зум, ми делува како забава преку цел ден.
за фотографија ти е или за видео апаратот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom