Помош за избор на апарат

I

INFECTED

Гостин
Овие со супер зум и не даваат баш некои добри детали кога ќе го користиш истиот. Мислам ок, фаќаш оддалеку детали, но квалитетот е чкљ. Имаш и mirrorless кои се малку послапи од ДСЛРки (нешто као комбинација меѓу point and shoot во големина, и начин на фотографирање - слично на ДСЛР, со објективи и други тракатанци).
Тој никонот д5200 ми привлече внимание. Колегата ми предложи канон 3100 порано (мислам дека 3100 имаше ознака) ама... Види, разгледав на јутјуб преубави слики вадат тие дслр само се плашам да не навлезам во хобито па обработки, па фотошопи, па опрема.... Зараза е :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.105
Поени од реакции
1.853
Тој никонот д5200 ми привлече внимание. Колегата ми предложи канон 3100 порано (мислам дека 3100 имаше ознака) ама... Види, разгледав на јутјуб преубави слики вадат тие дслр само се плашам да не навлезам во хобито па обработки, па фотошопи, па опрема.... Зараза е :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Јас би ти препорачал да земеш Nikon D3200 и со заштедените ~10.000 денари и некој денар плус да си купиш подобар објектив кој ти е по мерак. И двата се DX формат со што, барем според мене, перформансите на двата апарати би требало да се слични. Според споредбите на интернет најголемата разлика е тоа што D5200 има поголем ISO и подобар автофокус ( секогаш може да користиш мануелен ). Сепак на тој сензор големо ISO не ти нуди големи бенифиции поради големиот шум кој се јавува. Како конкретен пример би ти дал ноќна фотографија од D3200. _DSC0046.jpg
Јас користам D3200 со стандарден 18-55mm објектив и сум доста задоволен. Како почетник ќе ти брка многу работа, па со тек на време можеш и да си ја надоградиш опремата со нови објективи, филтри итн. Откако ќе го купиш апаратот можеш да поработиш некое време со стандарниот објектив, а потоа откако ќе се запознаеш подобро со апаратот и откако ќе се заинтересираш за одреден тип на фотографија ( макро, портрети, пејсажи ... ) може да си купиш соодветен објектив кој ќе ти вади многу подобри фотографии.

P.S Што е ISO
 
I

INFECTED

Гостин
Јас би ти препорачал да земеш Nikon D3200 и со заштедените ~10.000 денари и некој денар плус да си купиш подобар објектив кој ти е по мерак. И двата се DX формат со што, барем според мене, перформансите на двата апарати би требало да се слични. Според споредбите на интернет најголемата разлика е тоа што D5200 има поголем ISO и подобар автофокус ( секогаш може да користиш мануелен ). Сепак на тој сензор големо ISO не ти нуди големи бенифиции поради големиот шум кој се јавува. Како конкретен пример би ти дал ноќна фотографија од D3200.Прегледај го приврзокот 145795
Јас користам D3200 со стандарден 18-55mm објектив и сум доста задоволен. Како почетник ќе ти брка многу работа, па со тек на време можеш и да си ја надоградиш опремата со нови објективи, филтри итн. Откако ќе го купиш апаратот можеш да поработиш некое време со стандарниот објектив, а потоа откако ќе се запознаеш подобро со апаратот и откако ќе се заинтересираш за одреден тип на фотографија ( макро, портрети, пејсажи ... ) може да си купиш соодветен објектив кој ќе ти вади многу подобри фотографии.

P.S Што е ISO
Ако продава некој нека ми пише порака или нека ми риплејува тука

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Сѐ би фоткал но најчесто од висина (згради, ридови,..) а и од далечина. Чисто забава ама да не ме исуши во џебот таа забава

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
земање на просумер од 45000 е и те како сушење, не знам како би ти опишал али то ти е како сега да земеш ново југо и го платиш 15000 евра
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2013
Мислења
61
Поени од реакции
63
Немам некое искуство со фотографија (освен со мобилниот) но еве вака како за почетник што апарат да земам?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.066
Поени од реакции
11.029
Немам некое искуство со фотографија (освен со мобилниот) но еве вака како за почетник што апарат да земам?
Колку планираш да издвоиш вака отприлике, и што е најбитно, дали имаш отприлике идеја што сакаш да фотографираш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Единствена дилема ми е само ради 6д што е пластика и ме кочи
а бе во секој апарат има нешо шо ќе те кочи, (или земи 1DX markII)
зависи шо и ако ќе фотографираш јас имам двајца приатели со 6Д и пластииката ич не им е битна пошто не работаат во груби услови
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.271
Поени од реакции
4.469
5DmkII е апарат со најиритантен звук на за завесата.
6D е сосема коректен апарат со неколку незначителни разлики и неколку значителни како понов процесор понов сензор. Тоа што е делумно пластика ич да не ти е гајле.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
61
Поени од реакции
63
Колку планираш да издвоиш вака отприлике, и што е најбитно, дали имаш отприлике идеја што сакаш да фотографираш?
150-200 евра. Колку поефтино поминам, подобро. До сега најмногу имам фотографирано пејсажи, па би почнала од таму.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.066
Поени од реакции
11.029
150-200 евра. Колку поефтино поминам, подобро. До сега најмногу имам фотографирано пејсажи, па би почнала од таму.
Мање више имаш сосема солидни Point & shoot камери за тие пари. Не гпедај многу на мегапикселажа, изнад 9 мегапиксели е инвестиција повеќе од потребното. Побитно ти е ако најдеш некој што може повеќе да го штелуваш, мада во тој обем на цена малку потешко. Канон и Никон ти се доста распространети, можеш и пофенси малку ако сакаш од Фуџифилм. Ако ти е највеќе за панорама/пејсаж, секој P&S ќе ти врши работа таман.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.271
Поени од реакции
4.469
Во Point&shoot класата 1.Канон, 2.Фуџи, 3.Панасоник (Лумикс).... па другите. Добрите поинт ен шут од Никон почнуваат од 300 евра така да боље СЛР да си земе за 350 евра.
 
На врв Bottom