Помош за избор на апарат

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.596
Кој од следниве апарати според вас е најдобар и зошто

 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.064
Поени од реакции
11.014
Третот.
Со оптички стабилизатор е, башка Канон е лесен за употреба за разлика од било кој друг DSLR. Од искуство не го поштувам Сони, но не значи дека е толку лош.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.087
Поени од реакции
670
Незнам што е толку чудно, 600D e 30 000, 550D сигурно е уште поефтин. Зошто да даваш пари за апарат кој е постар и со послаби карактеристики, и кој ако малку те интересира фотографија ќе го прераснеш и ќе почнеш да ги осеќаш лимитите на спецификациите. Ваков апарат не се зима секој ден, поарно земи нешто што е колку толку future proof, отколку нешто што е веќе застарено.
Не викам дека 1100D со кит објективот е лош, ама јас лично не би дал толку пари за него.
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.596
Незнам што е толку чудно, 600D e 30 000, 550D сигурно е уште поефтин. Зошто да даваш пари за апарат кој е постар и со послаби карактеристики, и кој ако малку те интересира фотографија ќе го прераснеш и ќе почнеш да ги осеќаш лимитите на спецификациите. Ваков апарат не се зима секој ден, поарно земи нешто што е колку толку future proof, отколку нешто што е веќе застарено.
Не викам дека 1100D со кит објективот е лош, ама јас лично не би дал толку пари за него.
Не е чудно ништо туку тоа малку не е баш малку. А и 550D не го гледам баш во продавнициве
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.270
Поени од реакции
4.466

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
994
Поени од реакции
52
Лош ти е линкот. Напиши ги имаињата на фото апаратите па ќе мавнам споредба на DPreview и ќе ти пишам мое мислење ;)
Кој од овие два?
NIKON D 3200+18-55 MM VR II

NIKON D 3100+18-55 MM VR
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.270
Поени од реакции
4.466
550 D. e top! Ako znaes kako da rabotis so nego, cuda mozes da napravis...
Со секој ДСЛР апарат можеш да правиш чуда ако знаеш да фотографираш ;) А тоа што го нема по продавнциите е затоа што ста модел. 600Д можеш да го најдеш за 30 илјади. Инаку колку што сум запознаен моментално се продаваат и 650Д и 700Д ;)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Со секој ДСЛР апарат можеш да правиш чуда ако знаеш да фотографираш ;) А тоа што го нема по продавнциите е затоа што ста модел. 600Д можеш да го најдеш за 30 илјади. Инаку колку што сум запознаен моментално се продаваат и 650Д и 700Д ;)

Гоуд то кноу дет Тончи!
Правам истражување, дали има некој светски познат фотограф од Македонија?
Открив 1-2 што специјалност им е традиција, но некако не ми делуваат арт!....дали секој што има малку подобар апарта може да стане артист? ..знам фотографи, кои дури не се сметаат за фотографи т.е self tought а имааат преку милион следачи на фб....
На тумблр го најдов...интересно е што снима со канон 550д, а изгледа како да е снимано со некоја профи опрема :)
Пиша и со каков објектив е снимано...
 
Последно уредено:
На врв Bottom