Помош во паскал

Член од
26 јануари 2007
Мислења
758
Поени од реакции
606
Паскал?
Да се банира професорот моментално.
Еве ти у C++ кажи му дека е 2020 година
Код:
int i,n,m;
  cout <<"Vnesi n: "<<endl;
  cin >>n;
  cout <<"Vnesi m: "<<endl;
  cin >>m;
  i=n;
  if (m<n)
    cout <<"nemojt vaka ne bidi glup znaci staj go prviot broj n pomal da bide a vtoriot m pogolem ja mozam da stavam ednostavna if proverka i da gi smeni vrednostite ama aj da ne se zamaram so toa pusti ja pak programava i staj go n da bide pomal... ziti se";
  while (i<=m)
  {
    if (i%10==0)
      {
        cout <<i<<", ";
        i++;
      }
    i++;
  }
:D Се правиш паметен а трошиш еден куп непотребни итерации. Македонско програмерско его детектед!!!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.985
Поени од реакции
24.043
Македонско програмерско его детектед!!!
Ерм, затоа не работам програмирање.
Мн ќе го оптерети цпуто програмава, шо ќе праеме!?!
My code is not the most efficent one, omg!

Твоето его е боље патем, и на оној од првана страна, што ве нема нигде никаде да помагате ама тука ко печурки наеднаш никнавте за критика.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас учев паскал у средно, освен hello world да напишам ништо не сфатив, после делфи учевме. Место да ги учат децава да ги насочат кон веб девелопмент и јаваскрипт. Тие се заглавени во осумдесетите. Да има саглам образование по стручниве школи има да ваѓаш кадри готови од средно без да мора еден мочан факултет да го учиш за да работиш како програмер.
Од средно не може готови кадри да се извадат. Па дури и факултетот не е баш замислен за тоа. Како што мајстор електричар не се станува со електро факултет. Сепак е тоа занает кој треба на друг начин да се научи, секако, претходното образование многу ќе помогне.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.874
Во врска со ХТМЛ и ЦСС..

Знам де зошто се користат.. за одредување и позиционирање на содржината и лејаутот, нејзина декорација и графички дизајн, односно во суштина го креираат и оптимизираат примарниот интерфејс помеѓу корисникот и веб содржината.

Одсуството на алгоритми, равенки и формули не значи дека тоа не е програмски јазик..
Најточен одговое е дека HTML и CSS се таканаречени - "markup" јазици, и иако во не содржат - "програмерска/програмска логика" сепак тоа се јазици кои имаат кодови и програмерска синтакса така да.... сеуште си стојам на својот став. :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.113
Поени од реакции
16.812
Од средно не може готови кадри да се извадат. Па дури и факултетот не е баш замислен за тоа. Како што мајстор електричар не се станува со електро факултет. Сепак е тоа занает кој треба на друг начин да се научи, секако, претходното образование многу ќе помогне.
Образованието не ни чини, имаш електро смер. Место да учам ја веб и технологиите што се бараат ја учам за мосфети и транзистори. Никој кога ќе излезеш на пазарот за работа нема да те праша колку транзистори имал 365ката кога искочил. Ако ме сфаќаш што сакам да кажам. Плус учиш две математики, кига ќе ти требаат тие математики? Никогаш.
Образованието и програмите треба да се формираат според барањата на пазарот на работа, а не лебари да праат пари на народен грб цел живот без никаков допринос да имаат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Образованието не ни чини, имаш електро смер. Место да учам ја веб и технологиите што се бараат ја учам за мосфети и транзистори. Никој кога ќе излезеш на пазарот за работа нема да те праша колку транзистори имал 365ката кога искочил. Ако ме сфаќаш што сакам да кажам. Плус учиш две математики, кига ќе ти требаат тие математики? Никогаш.
Образованието и програмите треба да се формираат според барањата на пазарот на работа, а не лебари да праат пари на народен грб цел живот без никаков допринос да имаат.
Факултетското образование дава академско образование, не може и не треба да создава „мајстори“. Тоа треба да се (на)учи на друго место. Не може на факултет да се учат курсеви. На факултет (треба да) се создава образована личност, а специјалноста сам човек ќе си ја одреди, ќе ја надградува со текот на времето и искуството. Учењето на математиката има друга цел. Информатиката претставува математичко инженерство.
На факултет се учат технологиите, а индивидуално се изучува „занаетот“.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.013
Поени од реакции
2.142
Во врска со ХТМЛ и ЦСС..

Знам де зошто се користат.. за одредување и позиционирање на содржината и лејаутот, нејзина декорација и графички дизајн, односно во суштина го креираат и оптимизираат примарниот интерфејс помеѓу корисникот и веб содржината.

Одсуството на алгоритми, равенки и формули не значи дека тоа не е програмски јазик..
Најточен одговор е дека HTML и CSS се таканаречени - "markup" јазици, и иако во себе не содржат - "програмерска/програмска логика" сепак тоа се јазици кои имаат кодови и програмерска синтакса така да.... сеуште си стојам на својот став. :)
HTML i CSS nemozat da emuliraat Turingova mashina, nemozat da ja izmenat prvobitnata sostojba na aplikacijata. Tie ne se Turing-complete sistemi i ne se programski jazici.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 април 2020
Мислења
867
Поени од реакции
473
Тој првиот член побара помош околу програм во паскал, никој не му помогна,јас прашав кои се полесни програмски јазици за почетници, Никола, незвисно дали одговорот ми помогна, се обиде да ми одговори.Другите како почнавте да се докажувате..., а ништо од тоа не му користи на тој што побарал помош.И јас учев паскал и уште два “праисториски“ програмски јазици, ама сега појма немам, затоа прашав од што да се почне,како стојат сега работите, и не е за мене, ми помина времето за такви почетоци, но за некој кој би можел да започне.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.985
Поени од реакции
24.043
никој не му помогна,
Всушност му помогнаа ама толку пратиш ситуација.
јас прашав кои се полесни програмски јазици за почетници, Никола, незвисно дали одговорот ми помогна, се обиде да ми одговори.Другите како почнавте да се докажувате...
Ти правиш hijack на темава.
 
Член од
3 април 2020
Мислења
867
Поени од реакции
473
Всушност му помогнаа ама толку пратиш ситуација.
Видов веднаш па ти,дури се изнасмеав на делот ако n>m,си реков,кај му текна... но дека во C++,тој бараше паскал, затоа така напишав.Инаку си дозволив да прашам,кога почнаа коментарите околу новите програмски јазици.
п.с
Пак почнав да пишувам прашање и дообјаснам,што и зошто ме интересира,ама го избришав. :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom