Помош во паскал

Член од
7 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да се испечатат сите броеви во опсегот од n до m на кои последната цифра им е 0 (да се земе ви обзир ако првиот внесен број е поголем од вториот)
Пример влез: 30 75
излез 30,40,50,60,70
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.098
Поени од реакции
24.291
Паскал?
Да се банира професорот моментално.
Еве ти у C++ кажи му дека е 2020 година
Код:
int i,n,m;
  cout <<"Vnesi n: "<<endl;
  cin >>n;
  cout <<"Vnesi m: "<<endl;
  cin >>m;
  i=n;
  if (m<n)
    cout <<"nemojt vaka ne bidi glup znaci staj go prviot broj n pomal da bide a vtoriot m pogolem ja mozam da stavam ednostavna if proverka i da gi smeni vrednostite ama aj da ne se zamaram so toa pusti ja pak programava i staj go n da bide pomal... ziti se";
  while (i<=m)
  {
    if (i%10==0)
      {
        cout <<i<<", ";
        i++;
      }
    i++;
  }
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Pascal e основата на Delphi, кој го развиваше Borland, а сега го има Embarcadero и го развива согласно 2020 година. Работата во Pascal има за цел да се запознаат основите на програмирањето, на поедноставен програмски јазик (алатка).
Еве ја во паскал задачата:

var i, n, m: Integer;

write('Vnesi go prviot broj: ');
readln(m);
write('Vnesi go vtoriot broj: ');
readln( n );
if m>n then writeln('Ne smee prviot broj da e pogolem od vtoriot!')
else
for i:= m to n do
if i mod 10 = 0 then write(i);

mod функцијата дава остаток при делење, во случајов i со 10.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.420
Поени од реакции
13.876
Бар денес имат голем избор и широк спектар на далеку понапредни и полесни јазици за почетници, и ако сеуште постои Паскал во нашата едукативна програма.... тогаш образованиево ни е 1 декада назад во времето..

Паскал, rly???? :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.098
Поени од реакции
24.291
Бар денес имат голем избор и широк спектар на далеку понапредни и полесни јазици за почетници, и ако сеуште постои Паскал во нашата едукативна програма.... тогаш образованиево ни е 1 декада назад во времето..

Паскал, rly???? :(
Уфурани се некои дека „важно е концептот да се сфати, после брзо ќе се прилагодиш на нов јазик“ ама па баш и не е така.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.200
Поени од реакции
17.059
Јас учев паскал у средно, освен hello world да напишам ништо не сфатив, после делфи учевме. Место да ги учат децава да ги насочат кон веб девелопмент и јаваскрипт. Тие се заглавени во осумдесетите. Да има саглам образование по стручниве школи има да ваѓаш кадри готови од средно без да мора еден мочан факултет да го учиш за да работиш како програмер.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.420
Поени од реакции
13.876
Уфурани се некои дека „важно е концептот да се сфати, после брзо ќе се прилагодиш на нов јазик“ ама па баш и не е така.
Јасно ми е тоа, ама во суштина основите на програмирањето треба да имаат некаков концепт - како ученикот најбрзо, најлесно и наједноставно да е научи и свати синтаксата кај програмскиве јазици.
Денес постојат далеку понапредни едитори, со визуелен и кориснички интерфејс кој им помага во пишење, корегирање и тестирање на кодот што го пишуваат.

Паскал ми е некако.. DOS-базиран праисториски шит кај што негледам причина зошто едукативниве програми би стартувале со него.

Ајде разбирам пред 20 години ко учевме ние Паскал беше нормала, ама сега? Во 2020? ццц
Вејс оф тајм... реално.
 
Член од
3 април 2020
Мислења
887
Поени од реакции
497
Кои се понапредни и полесни програмски јазици за почетници?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
882
Поени од реакции
494
Паскал?
Да се банира професорот моментално.
Еве ти у C++ кажи му дека е 2020 година
Код:
int i,n,m;
  cout <<"Vnesi n: "<<endl;
  cin >>n;
  cout <<"Vnesi m: "<<endl;
  cin >>m;
  i=n;
  if (m<n)
    cout <<"nemojt vaka ne bidi glup znaci staj go prviot broj n pomal da bide a vtoriot m pogolem ja mozam da stavam ednostavna if proverka i da gi smeni vrednostite ama aj da ne se zamaram so toa pusti ja pak programava i staj go n da bide pomal... ziti se";
  while (i<=m)
  {
    if (i%10==0)
      {
        cout <<i<<", ";
        i++;
      }
    i++;
  }
Не знам за професорот, ама ти врска немаш.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.055
Поени од реакции
2.037
Ногу е глупа програмата направена за програмирање предмето. Ево ја кд беше втора година средно по информатика учеамо C++, после трета година програмирање Pascal и четврта беше Делфи, лол. Наместо да идеш напред од C++, тотално обратно. Незнам зашо у министерство мислат дека у Паскал и Делфи полесно се уче програмирањето. Сга шо се вика C++ ептен малку се користе, ама кој да се залага за промена на програма.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.200
Поени од реакции
17.059
не се програмски јазици, нема никаква програмерска логика во хтмл и цсс, тие само служат за креирање, позиционирањето и стилизирањето на елементи на еден сајт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom