Помош во избор на половен автомобил !!

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од miteeeeee, 15 февруари 2018.

 1. Aleks_mkd

  Aleks_mkd

  Член од:
  29 април 2012
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  115
  jas prodavam astra G NJOY 1.7 2004 so 70000 projdeno
  4000 Evra fiksno
   
 2. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.775
  Допаѓања:
  3.790
  Хонда Цивиче :kruna:
   
  На historynameless, ivan988 и * BUDALA * им се допаѓа ова.
 3. historynameless

  historynameless

  Член од:
  2 септември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  97
  хонда цивик топло ти ја препорачувам ја возам веќе 3 години, досега ништо немам чепнато, супер кола на изглед, брза, а и не троши многу... за делови бидува и од опел кои се прилично евтини и како алтернатива за тие пари би ти препорачал фиат пунто, евтини за сервис...
   
  На Црноризец Храбар и * BUDALA * им се допаѓа ова.
 4. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  58
  Hondata e cudo,2 meseci drugar ja vozese bez ulje i nemase gajle,koga go menjavase istece samo kolku edna casa... naj izdrzlivi se definitivno bravo @historynameless
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.804
  Допаѓања:
  8.910
  да тоа нема последици после во моторот, што ако работи без уље кога со тоа немање уље му го скратил животот на моторот можда упола.
   
  На krkac, Avenger99 и Kadaif им се допаѓа ова.
 6. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.509
  Допаѓања:
  2.392
  Затоа не се купува кола од неодговорни луѓе. Тоа обично се познава по ентериерот.
   
  На krkac, Avenger99, Macedonian97 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  948
  Допаѓања:
  507
  opelive se itaka itaka.... zedov opel vectra b 2.0DTI 100ks. motor na lance,dovolno snazen motor i tovaren so 5tta kacuva na gjavato taka da top izbor. za odrzuvanje dali e skapo neznam bass pa proceni sam. 2 predni amortizeri sose buferi i lagercina 9600denari sose rabotna raka. maslo,maslen filter,vozdusen filter i filter za nafta 3500 denari sose rabotna raka. 2 predni gumi 5500denari. motorce za paarno 5000 denari. perkata za klima 2000 denari baska mestenje.
  ako rikni bosh za repariranje e 150 evra ako e so 1 konektor. imam i skoda benzinec 1.3 golf motor 60konja. i vo rok od 6 godini menav samo 2 amortizeri(sepak potrosen materijal),maglenkite napred posto gi skrsiv,smenati se kablite za svejkicite,reparirana letva i novi jabucici,3 pati smenati se zglobovi,ednas centrirana prednica,i sega posledno menav dizni,cistenje rezervarot,benzinskiot filter i pumpata za benzin oti namesto benzin m istavia nafta i eveja uste tera. amortizerite gi zedov 3000 denari dvata novi,zglobovite se isto 3000 denari,filterot e 150 denari,masleniot,250 denari,letvata me kostase se komplet 7000 denari. baraj golf 4 1.9 tdi 116konja 6 brzini koska kolice. ili passat b5.5 100ks. pozdrava i pouba kola nema ni da najdis. a za odrzuvanje vw e polesen nego opel da ne pisuvam kolku kosta zamaec lamela lager i potisna.
   
  На miteeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DonExo

  DonExo Apex

  Член од:
  1 ноември 2012
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  195
  Спомнувате Honda Civic, на огласници ја нема под 6000 (2006г +), а на дечкото буџетот му е 3000...

  Мене она што ми падна највеќе у око у последно време е Seat Leon 2006-08.
  Но некако цената од 5-6000 ми изгледа доста голема за кола од овој калибар?!
  Исто ме интереса доколку некој вози/има возено Леон - да споделете импресии, мислења, проблеми што ви се имат десено со неа, работи кои би требало да се знаат пред да се земе Леон.. :)

  Друга опција ми е да земам Леон од БГ и да го возам на такви таблички, пошо таму веќе ги има од 3000-3500евра.
  Само проблем е шо со Бугарските плацови кога земаш кола ти е исто како да земаш мачка у вреќа.. :/
   
 9. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.775
  Допаѓања:
  3.790
  Што мислите за Корса 2002/03 ? Зборувам за мотори и цена ? Ме интересираат послабите 1.0; 1.3 и 1.3 дизел ?
   
 10. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Добри се.
  Гледај само да не биде 1.0 ептен е преслабо.
  Барај од 1.2 бензин па нагоре.
  1.3 CDTI дизели се фактички Фиатови мотори. Трошат по 4 литра нафта на 100 км.
  Моторите им се на ланче и на бензинците и на дизелите мислам.
  Ефтини возила за одржување, мали, градски ефтина регистрација.
  Само гледај да се со 4 врати.
   
  На Ron0n и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 11. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.775
  Допаѓања:
  3.790
  Евтино количе е знам, тоа и ми треба, цените им се многу распрскани тоа ме буни... Од 1800 па до 2600 евра. :)
   
 12. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Зависи колку км има, во каква состојба е.
  Секој си го цени своето, некој го преценува, некој е реален.
  Ама од интернет нема да купиш никогаш.
  Мораш да одиш, да гледаш, да бараш, да се пикаш под коли да се ценкаш.
   
  На Ron0n и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 13. Dovahkin

  Dovahkin

  Член од:
  19 март 2013
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  113
  Лујџе помеѓу Гранде Пунто, Корса Д и Пежо 207 (сите со 5 врати) која има најмногу простор на задна клупа?
   
 14. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.775
  Допаѓања:
  3.790
  На гугл пиши го името на моделот и пиши dimensions, така најдобро ќе си споредиш.
   
  На t20p18 и Ron0n им се допаѓа ова.
 15. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.645
  Допаѓања:
  5.307
  Едно прашање ме интересира кој може да ми помогне?
  Имам голф 4 , со јачина на мотор 1.4 на бензин/плин од 1999 год со 2 врати, па ме интересира колку се движи цената на пазар зошто сакам да го продадам па не знам што цена да ставам
  180.000 км поминато со комплетен сервис направен пред месец дена?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 16. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  948
  Допаѓања:
  507
  2000 евра бараш за докај 1750 да земеш. Испод 1700 негодавај.
   
  На Cannon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: