Помош во избор на половен автомобил !!

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од miteeeeee, 15 февруари 2018.

 1. miteeeeee

  miteeeeee

  Член од:
  6 декември 2017
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите на форумов
  Имам 21 год и во потрага сум на половен автомобил, буџет 2500-3500
  Планот е вака:
  Преку ден да ја возам на работа и назад -50км, преку викенд со друштво натаму наваму (значи кола со 4 врати), не сум за БМВ, Ауди и Мерцедес пошто сакам колата јас да ја користам,не она мене
  Од типови на коли гледам : Поло, Опел Астра,Сеат Леон, Ибица, и нешто др ако мислите е подобро, воглавно хеџбек
  Повеке бев за мотор на ланче, но ако неможе јбг,
  Тоа е тоа барам половна кола со мали трошоци по неа,
  Фала,
   
 2. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  866
  Зошто мислиш дека БМВ, Ауди и Мерцедес ќе те користат тебе, а не ти нив? Пример А3 ти е супер кола за твојата потреба... Од колите што ги гледаш единствено Астрата чини, до некаде и Полото, мада ја повеќе би одел на Голф :)
   
  На Morgan Freeman и miteeeeee им се допаѓа ова.
 3. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  Другар ти како да купуваш аквариум па само за во дневна соба ке ми биде и ако може не многу скап ама со потенко стакло,значи тоа до работа 50км со друштво ти се измишљотини и глупи проценки,кола е кола и не можеш да ја возиш со список во рацете..
  Зошто не БМВ,а Леон да ??
  Опел во овој случај ти е со нај евтини делови,Аудито имаш скапи делови поготово кај 3ката,исто е и со БМВто,земи си Опел и не се замарај..
  Не брзај али како што викаш ти за тие пари,а да немаш нон стоп проблеми земи си Опел,Леон испод 5000 нема,зборам стакло,а ауди 3ка за 2500 ке земес некое гроб и ке си спиеш по сервиси само,има убави ама треба од братучед да го купиш ако има,а нема така да Опел,па ти како сакаш
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.696
  Допаѓања:
  8.175
  додај уште 500 евра земи астра х за околу 4к евра, и ако сакаш мотор на ланче земи 1.4 бензин, само ако планираш да влечеш ствари со неа, да ја товариш со роба и луѓе слаб ќе ти биде моторот.
   
  Последно уредено: 15 февруари 2018
  На Avenger99 и * BUDALA * им се допаѓа ова.
 5. iphone help

  iphone help

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  85
  Другар види пежо 206 1.4 хди евтино за поправки, комфордно, малку троше.
   
 6. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.352
  Допаѓања:
  3.260
  Не разбрав што значи тоа колата да го користи него? Демек со Ауди, Мерцедес има многу шетања по сервиси? Баш напротив тие две марки се едни од поиздржливите, единствена маана на мечките е што 'рѓосуваат брзо. Од Мерцедес сум најимпресиониран како кола - возење и комфор 10ка!

  А дечково што бара кола со мали трошоци - астра ф или можеби х.
   
 7. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  [QUOTE="Morgan Freeman drugar nikoj ne kaza da ne kupi,on kaza kolku pari ima i za toa mu kazav opel da si kupi,ima delovi evtini,sekoja kola ima evtini ama ne sekoja gi ima site i lesbo dostapni..
  Ako kupuvas kineski da jas ti zboram za Grcka,Italija itn original.
  Vozam alfa 159 3.2 Q4 i nemam kupeno stravce od tuka,a na Alfata ne se bas site so korekna cena,vozev pred toa Audi S8 4.2 v8 98g i toa,delovite 50% bea izgor,ne deka jaka masina ili neznam sto sakam da kazam deka opelot nema filozofija mnogu i se mu e po dostapno i po evtino,sakas da mi kazes deka 3 kata audi ima bas evtini delovi,greska si prijatele,baska sekoe 2 ro strada so menjac,a menjac za toa vo Tetovo nema veke zasto se site kupeni pa slusam pocnale kombinacii da pravat pa stavaat od leon ...
  Ednostavno na sekoj cekor ima delovi za Opel,a kako vtoro da bideme iskreni nema majstori kaj nas nesto posebno,cel zivot sum so toa i sakam da mu ikazam da bide raat,sega ne deka so audito nema da bide ali ima razlika so opelot za cena i za delovi ogromna..
  imav pred 10 g opeli. 2 i znam,a sega kako sto e so. Iv prezasiteno so delovi ne tolku losi nema gajle..
   
  На miteeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  866
  А едно Југце да си земеш? Делови има и во трафика... Е сега секој ден ќе треба да мењаш по некој дел, ама битно се ефтини :pos:
   
  На * BUDALA * му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.429
  Допаѓања:
  2.333
  Лесно се наоѓаат нови оригинал застава делови?
  Колку што знам брендот застава одамна е ликвидиран.
   
  На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
 10. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  Jas naracuvav delovi za zastava od Zemun tuka kaj nas nema...
   
 11. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  866
  Мислам дека се наоѓа од луѓе што растураат. Скоро и да немам никакво искуство со Застава, ироничен беше постот :)
   
 12. Dovahkin

  Dovahkin

  Член од:
  19 март 2013
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  113
  Ај да не отворам друга тема ќе прашам овде, бидејќи слично е прашањето. Совет за половна кола за возач почетник. Буџетот е 3500 евра плус 200-300 за еден сервис да се направи. Идејата е гранде пунто на плин 1.4, но сакам да слушнам мислења и од други. А да, строго со 4 врати.
   
 13. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  Па да не испадне дека јас тука сум надри лекар со мислењава али @Dovahkin за тие пари имас солидно ауто да земес ама јас не би пунто искрено,али можеш пример Опел,Форд мондео,БМВ имаш убави,со плус цел сервис да направис таман,само ти кога купуваш кола не им викај имам 3500 :),ценкај се па да ти останат пари и за гуми ;)
   
 14. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Топло би ти препорачал Фиат Гранде Пунто 1.3 мултиџет 90 КС дизел мотор на ланче, како што бараш ти, за почетници е топ, има и со 4 врати.Моторот е голем како миксер. Ефтин за одржување, без некои компликации околу електроника. Фиатите се солидни на шасија и каросерија. Возев Добло со 1.3 мотор 90 КС, потрошувачка со клима и 4-ица патници + багаж при брзина од 90 km/h 4.5 литри. Ефтина регистрација.
  [​IMG]
  [​IMG]
  --- Споено дупло мислење, 16 февруари 2018 ---
  Што ти треба па ти?
  На дребонг се можеш да направиш.
  --- Споено дупло мислење, 16 февруари 2018 ---
  БМВ-то е скапо за одржување. Заден погон е плус. Скапа регистрација.
  Да не правиме муабет за одржување. Има разлика од крпење и одржување.
  --- Споено дупло мислење, 16 февруари 2018 ---
  Човекот бара ВОЗИЛО што е ефтино за одржување..Мерцедес баш и не спаѓа во класа на коли со ефтино одржување.
   
  Последно уредено: 16 февруари 2018
  На Avenger99 и miteeeeee им се допаѓа ова.
 15. * BUDALA *

  * BUDALA *

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  57
  Pa Opel ete neka zeme,astrata mislam deka ili corsata bi bila ubava,za tie pari so ful oprema i bezobrazni bandazi ..
   

Сподели преку: