Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Let 3
оптички пребарувач да не се вика?
Еве ваков беше мојот, а „окцето“ е десно во иста линија со блицот. На него мислев.



Имаме Пентакс, ама тој нема оптички пребарувач.

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
langelina девојче, сега сум помирен сфатив, а колкав буџет за апарат планираш?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
langelina девојче, сега сум помирен сфатив, а колкав буџет за апарат планираш?
Јас не планирам никаков. Мене Пентаксот ми е таман. На домаќинот не му е. Он сака со оптички пребарувач
Прашањето трбеше да биде: дали има такви апарати воопшто, а да не е проблем буџетот?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
окце?
--- надополнето: 14 мај 2013 во 14:26 ---

многу захтевно ти е барањето али ај да почнеме од почеток кажи најчесто што сликаш (пејсажи, портрети, концерти, спортски настани, улична...), и во какви услови најчесто сликаш (затворен простор, темница, денско светло, сала...)
Инаку јас мојот 18-55 го давам 4000 денари добар, остар и се уште го имам додуша не ми се ни требни толку парите колку што џаба ми седи.
Најчесто сликам на отворено со денско светло, од време на време правам ноќна фотографија со сталак (кога нема да го заборавам:pipi:). Обично сликам пејсажи, макро и портрети. Ме нервира да ги мкнам двата, па мислев некоја ваква опција 18-270 што мене, како на лаик, ми изгледа ко нескафе 2-во-1. Колку е тоа добра опција или сепак ми е боље да ги чувам двата објектива?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Јас не планирам никаков. Мене Пентаксот ми е таман. На домаќинот не му е. Он сака со оптички пребарувач
Прашањето трбеше да биде: дали има такви апарати воопшто, а да не е проблем буџетот?
секако дека има, и во категорија поинт енд шот *Канон А1300, Канон СХ40, Никон 7100, имаш и во мирорлес такви имаш и во дслр, само да се оддреши ќесето
ПС да ти бев јас домаќин немаше да те малтретирам за вакви работи - колку да си знаеш
--- надополнето: 14 мај 2013 во 18:31 ---
Најчесто сликам на отворено со денско светло, од време на време правам ноќна фотографија со сталак (кога нема да го заборавам:pipi:). Обично сликам пејсажи, макро и портрети. Ме нервира да ги мкнам двата, па мислев некоја ваква опција 18-270 што мене, како на лаик, ми изгледа ко нескафе 2-во-1. Колку е тоа добра опција или сепак ми е боље да ги чувам двата објектива?
ретко кој така екстремен распон дава добри резултати. Тешко е да се погоди и барел дисторзија, и острина и пад на светлина и брзина.... обично такви објективи и тоа во пониски рангови се доста слаби, или се многу измешанио во квалитет пример на некоја фокусна далечина се добри на друга се очај.... Јас имав сличен проблем па менував еден во дуг па на крај и сензорот се извалка (50 евреи чистење)
пејсажи - ти треба ширина, од кај 17 до 24
портрети - фотографски мислења за портрети се дека треба да се во распон од 50 до 80мм (на 35мм формат) или некаде од кај 30-50 мм кај дигитален кроп 1,6
за сликање при слабо светло ти треба побрз објектив, 2.8
макро си е макро и ни еден “обичен“ објектив не може да го замени иако носат ознака МАКРО. то е кобајаги макро и не би се замарал многиу со тоа, значи ти треба некој универзален објектив од кај 18-55 со отвор 2,8
може да побараш
http://www.photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=2

http://www.photozone.de/canon-eos/318-sigma-af-24-70mm-f28-ex-dg-macro-canon-lab-test-report--review ПС ако мислеше на овој: http://www.photozone.de/canon-eos/412-tamron_18270_3563vc_canon тој е доста лош избор
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
секако дека има, и во категорија поинт енд шот *Канон А1300, Канон СХ40, Никон 7100, имаш и во мирорлес такви имаш и во дслр, само да се оддреши ќесето
ПС да ти бев јас домаќин немаше да те малтретирам за вакви работи - колку да си знаеш
Благодарам за одговорот, да знам колку да му дадам џепарац.

Лет, се нажувам што знам дека имаш дека униформа имаш у подрумот. И не сум единствена. И другите невести и моми се наежија на твоите кулинарски способности.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Благодарам за одговорот, да знам колку да му дадам џепарац.

Лет, се нажувам што знам дека имаш дека униформа имаш у подрумот. И не сум единствена. И другите невести и моми се наежија на твоите кулинарски способности.
и јас сега се наежив..
сите сме наежени
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
секако дека има, и во категорија поинт енд шот *Канон А1300, Канон СХ40, Никон 7100, имаш и во мирорлес такви имаш и во дслр, само да се оддреши ќесето
ПС да ти бев јас домаќин немаше да те малтретирам за вакви работи - колку да си знаеш
--- надополнето: 14 мај 2013 во 18:31 ---

ретко кој така екстремен распон дава добри резултати. Тешко е да се погоди и барел дисторзија, и острина и пад на светлина и брзина.... обично такви објективи и тоа во пониски рангови се доста слаби, или се многу измешанио во квалитет пример на некоја фокусна далечина се добри на друга се очај.... Јас имав сличен проблем па менував еден во дуг па на крај и сензорот се извалка (50 евреи чистење)
пејсажи - ти треба ширина, од кај 17 до 24
портрети - фотографски мислења за портрети се дека треба да се во распон од 50 до 80мм (на 35мм формат) или некаде од кај 30-50 мм кај дигитален кроп 1,6
за сликање при слабо светло ти треба побрз објектив, 2.8
макро си е макро и ни еден “обичен“ објектив не може да го замени иако носат ознака МАКРО. то е кобајаги макро и не би се замарал многиу со тоа, значи ти треба некој универзален објектив од кај 18-55 со отвор 2,8
може да побараш
http://www.photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=2

http://www.photozone.de/canon-eos/318-sigma-af-24-70mm-f28-ex-dg-macro-canon-lab-test-report--review ПС ако мислеше на овој: http://www.photozone.de/canon-eos/412-tamron_18270_3563vc_canon тој е доста лош избор
Ja bi igral na Canon 24-105mm,predobra optika(silno svetnal den),korisen vo mnogu realni situacii,baska ne e mnogu tezok a na staro ti e okolu 500 evrei:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ja bi igral na Canon 24-105mm,predobra optika(silno svetnal den),korisen vo mnogu realni situacii,baska ne e mnogu tezok a na staro ti e okolu 500 evrei:)
да видам линк за 500 евра канон 24-105Л модел
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
да ова е чудно ниска цена, или нешто не е во ред или е во очајање продавачот, значи ретки прилики се овие и мора да имаш среќа да ги начекаш а не дека по таа цена вообишаено се продаваат вакви објективи
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Fakat tocno !Jas imav srekja pred tocno edna godina toa sto covekot navistina vo zort mi go dade za 450 ...ama se slucuva:)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
секако дека има, и во категорија поинт енд шот *Канон А1300, Канон СХ40, Никон 7100, имаш и во мирорлес такви имаш и во дслр, само да се оддреши ќесето
ПС да ти бев јас домаќин немаше да те малтретирам за вакви работи - колку да си знаеш
--- надополнето: 14 мај 2013 во 18:31 ---

ретко кој така екстремен распон дава добри резултати. Тешко е да се погоди и барел дисторзија, и острина и пад на светлина и брзина.... обично такви објективи и тоа во пониски рангови се доста слаби, или се многу измешанио во квалитет пример на некоја фокусна далечина се добри на друга се очај.... Јас имав сличен проблем па менував еден во дуг па на крај и сензорот се извалка (50 евреи чистење)
пејсажи - ти треба ширина, од кај 17 до 24
портрети - фотографски мислења за портрети се дека треба да се во распон од 50 до 80мм (на 35мм формат) или некаде од кај 30-50 мм кај дигитален кроп 1,6
за сликање при слабо светло ти треба побрз објектив, 2.8
макро си е макро и ни еден “обичен“ објектив не може да го замени иако носат ознака МАКРО. то е кобајаги макро и не би се замарал многиу со тоа, значи ти треба некој универзален објектив од кај 18-55 со отвор 2,8
може да побараш
http://www.photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=2

http://www.photozone.de/canon-eos/318-sigma-af-24-70mm-f28-ex-dg-macro-canon-lab-test-report--review ПС ако мислеше на овој: http://www.photozone.de/canon-eos/412-tamron_18270_3563vc_canon тој е доста лош избор
Ништо, ќе си седам тогаш со двата додека не присоберам повеќе пари да земам и подобро тело и некој асален објектив. Не правам пари од фотографија, само хоби ми е и не ни имам толкав буџет да одвојам толку пари само за објектив. Да почнам и јас да заработувам, па тогаш ќе трошам, сега од моиве уште објектив да побарам, на глава ќе ми го насадат. :D
Уште ми е криво, се запалив ко млад мајмун кога бев во Берлин, видов еден канон 40d за 350 евра во излог мислејќи дека е нов (од некоја воена резерва, не знам кај ми отиде паметот) малтене што не ги избројав парите, ама искочи на старо дека бил и не знаеја ни кој го користел, ни колку фотографии се сликани и си ја подбрав опашката :(
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Момци едно питање, каде во Скопје принтаат големи фотографии и како оди цената? (под големи мислам од А4, па натаму...)
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Не сум сигурен ама мислам дека во Х принт до фонтана после МЦМ имаат плотер, а цената би требало да биде од прилика околу 1000 ден. за 1 метар квадратен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom