Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Може не е за овде прашањево ама ...
Дали има некој на форумов што има фирма за развој на софтвер ? Ако има ме интересира на кој начин ги добива проектите (ако може да пише).
Тендер, кешираш одвојуваш по 200.000 - 300.000 иљади евра годишно за пат , и бркаш состаноци по други држави, влади, банки и што ти ја знам таму .. Невидена глупост е прашањево али ајде. Сам не се брка проект, затоа луѓе имаат тим од 10+ луѓе , продажба , промоција , маркетинг , ресурси гомна, чуда, па на крај девелопери. Знам дека ти иде на плачење али јебига, тоа е што е ... Или ако си мангуп крени SEO и нека те срчаат на гугл, биди прв кога некој ќе пише "i wanna buy software".
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Тендер, кешираш одвојуваш по 200.000 - 300.000 иљади евра годишно за пат , и бркаш состаноци по други држави, влади, банки и што ти ја знам таму .. Невидена глупост е прашањево али ајде. Сам не се брка проект, затоа луѓе имаат тим од 10+ луѓе , продажба , промоција , маркетинг , ресурси гомна, чуда, па на крај девелопери. Знам дека ти иде на плачење али јебига, тоа е што е ... Или ако си мангуп крени SEO и нека те срчаат на гугл, биди прв кога некој ќе пише "i wanna buy software".
Изгледа си измешал корпорација од 500+ вработени со стартап од макс 5 вработени :). Али ок е сепак каков, таков одговор е важно, фала.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Изгледа си измешал корпорација од 500+ вработени со стартап од макс 5 вработени :). Али ок е сепак каков, таков одговор е важно, фала.
Беспари, ако сакаш напраи глупа апликација како што направија оние што се крши екранот и бркај пари по контести, тоа може и со 2ца да го направиш, малтене и сам, треба малку среќа и многу глуп мозок. Зашто ќе биде наменета за поголемиот дел од населението, кои у суштина се глупи.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ај некој програмер нека ми пише ПП имам неколку прашања од екстерно што треба да се одговорат па да помогне :D Со низи се најчесто.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Ај некој програмер нека ми пише ПП имам неколку прашања од екстерно што треба да се одговорат па да помогне :D Со низи се најчесто.
Стави ги тука , секој ќе ти одговори по нешто
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
1. Што ќе се изврши со активирање на следниот програмски сегмент?
#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
int i,n;
float x[20],s=0,p=1,as;
cout<<"Внеси број на членови: ";
cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<i<<".broj: ";
cin>>x;
s=s+x;
}
as=s/n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
if (x>as)
p=p*x;
}
return 0;
}

2. Определи што ќе се прикаже со извршување на следниот програмски сегмент.
#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
int X[20],i,n;
cout<<"Внеси број на членови на низа: ";
cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<i<<"член: ";
cin>>X;
}
cout<<"Членови кои се поголеми од следниот член: ";
for(i=1;i<=n-1;i++)
{
if (X>X[i+1])
cout<<X<<" ";
}
return 0;
}

3. Што се пресметува со следниот програмски сегмент?
i=2;
while (i < 11)
{
s=s+a;
i=i+2;
}

4. Кои вредности ги имаат индексите за низата niza, дадена со следната декларација?
int niza[]={2, 4, 6, 8};

5.
Определи што ќе се прикаже со извршување на следниот програмски сегмент.

#include <iostream>
#define n=10
using namespace std;
int main ()
{
int a[n]={1, 3, 6, 10, 15, 21, 28, 36, 45, 55};
int i, suma=0;
for (i=0; i<n; i++)
{
if (a % 3 = = 0)
suma+=a;
}
cout<<suma<<endl;
return 0;
}
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
1. Што ќе се изврши со активирање на следниот програмски сегмент?
#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
int i,n;
float x[20],s=0,p=1,as;
cout<<"Внеси број на членови: ";
cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<i<<".broj: ";
cin>>x;
s=s+x;
}
as=s/n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
if (x>as)
p=p*x;
}
return 0;
}

2. Определи што ќе се прикаже со извршување на следниот програмски сегмент.
#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
int X[20],i,n;
cout<<"Внеси број на членови на низа: ";
cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<i<<"член: ";
cin>>X;
}
cout<<"Членови кои се поголеми од следниот член: ";
for(i=1;i<=n-1;i++)
{
if (X>X[i+1])
cout<<X<<" ";
}
return 0;
}

3. Што се пресметува со следниот програмски сегмент?
i=2;
while (i < 11)
{
s=s+a;
i=i+2;
}

4. Кои вредности ги имаат индексите за низата niza, дадена со следната декларација?
int niza[]={2, 4, 6, 8};

5.
Определи што ќе се прикаже со извршување на следниот програмски сегмент.

#include <iostream>
#define n=10
using namespace std;
int main ()
{
int a[n]={1, 3, 6, 10, 15, 21, 28, 36, 45, 55};
int i, suma=0;
for (i=0; i<n; i++)
{
if (a % 3 = = 0)
suma+=a;
}
cout<<suma<<endl;
return 0;
}
А задачиве сигурно ти се точно напишани ? На пример во првава задача овој дел

cin>>x;
s=s+x;


Неможе да се компајлира, едноставно зошто би полнел цела низа во циклус (не знам ни дали е можно), ама сигурно не е можно да собереш број со низа. Така да земи едитирај ги задачите, зошто вака тешко некој да ќе може да ти помогне.
Истото и во втората задача. Посебно во делот каде што споредуваш дали X>X[i+1].....
Во третата задача, што всушност ти претставува а ? Која е почетната вредност на s?
За 5тата задача, исто имаш грешка. Ако стоеше if(a[ i ]%3==0) тогаш сумата ќе претставуваше збир од броевите кои се делливи со бројот 3, т.е. резултатот од
3+6+15+21+36+45, односно сите оние броеви кои при делење со бројот 3 имаат остаток нула.
Поправи ги првите задачи и ќе ги одговориме. Само еден совет, наместо да се мачиш тука и да чекаш резултати, земи отвори си развојната околина која ја користите и искомпајлирај ги кодовите, ем побрзо, ем 100% точно...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
А задачиве сигурно ти се точно напишани ? На пример во првава задача овој дел

cin>>x;
s=s+x;


Неможе да се компајлира, едноставно зошто би полнел цела низа во циклус (не знам ни дали е можно), ама сигурно не е можно да собереш број со низа. Така да земи едитирај ги задачите, зошто вака тешко некој да ќе може да ти помогне.
Истото и во втората задача. Посебно во делот каде што споредуваш дали X>X[i+1].....
Во третата задача, што всушност ти претставува а ? Која е почетната вредност на s?
За 5тата задача, исто имаш грешка. Ако стоеше if(a[ i ]%3==0) тогаш сумата ќе претставуваше збир од броевите кои се делливи со бројот 3, т.е. резултатот од
3+6+15+21+36+45, односно сите оние броеви кои при делење со бројот 3 имаат остаток нула.
Поправи ги првите задачи и ќе ги одговориме. Само еден совет, наместо да се мачиш тука и да чекаш резултати, земи отвори си развојната околина која ја користите и искомпајлирај ги кодовите, ем побрзо, ем 100% точно...
Тоа е проблемот, овие не ми ги компајлираше затоа прашувам. А вака се дадени во тоа тестовите појма неам дали им е финта или се толку паметни :)
Фала ти :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Тоа е проблемот, овие не ми ги компајлираше затоа прашувам. А вака се дадени во тоа тестовите појма неам дали им е финта или се толку паметни :)
Фала ти :D
Епа во првата и втората задача, секаде каде што стои Х замени го со X[ i ], тоа како најлогично ми изгледа, и пробај да ја извршиш програмата.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ај малце помош ве молам.
Значи креирав unattended инсталација на SQL 2008 R2 Express.
Повикувам фајлче unattended.bat (batch file), ама некако инсталацијата ми завршува многу брзо и не се инсталира SQL-от.
Дали има некој информација како да го следам прогресот на .bat фајлот. Зошто знам дека нешто ми е зезнато во командната линија ама не можам да откријам што.
еве ја
@ECHO OFF
ECHO Instalacija na SQL Server Express...
cd %~p0

if defined ProgramFiles(x86) (
start /wait SQLEXPRWT_x64_ENU.exe /q /INSTANCEID="MSSQLSERVER" /ACTION="Install" /FEATURES=SQLENGINE /HELP="False" /QUIET="True" /ERRORREPORTING="False" /SQMREPORTING="False" /INSTANCENAME="MSSQLSERVER" /AGTSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /AGTSVCSTARTUPTYPE="Disabled" /ASSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ISSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /ISSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /ASDATADIR="Data" /ASLOGDIR="Log" /ASBACKUPDIR="Backup" /ASTEMPDIR="Temp" /ASCONFIGDIR="Config" /ASPROVIDERMSOLAP="1" /FARMADMINPORT="0" /SQLSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /FILESTREAMLEVEL="0" /ENABLERANU="True" /SQLCOLLATION="SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" /SQLSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SQLSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SECURITYMODE="SQL" /SAPWD = "pass" /ADDCURRENTUSERASSQLADMIN="True" /TCPENABLED="1" /NPENABLED="0" /BROWSERSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /RSSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /RSSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /RSINSTALLMODE="FilesOnlyMode" /IACCEPTSQLSERVERLICENCETERMS="True"
) else (
start /wait SQLEXPRWT_x86_ENU.exe /q /INSTANCEID="MSSQLSERVER" /ACTION="Install" /FEATURES=SQLENGINE /HELP="False" /QUIET="True" /ERRORREPORTING="False" /SQMREPORTING="False" /INSTANCENAME="MSSQLSERVER" /AGTSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /AGTSVCSTARTUPTYPE="Disabled" /ASSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ISSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /ISSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /ASDATADIR="Data" /ASLOGDIR="Log" /ASBACKUPDIR="Backup" /ASTEMPDIR="Temp" /ASCONFIGDIR="Config" /ASPROVIDERMSOLAP="1" /FARMADMINPORT="0" /SQLSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /FILESTREAMLEVEL="0" /ENABLERANU="True" /SQLCOLLATION="SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" /SQLSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SQLSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SECURITYMODE="SQL" /SAPWD = "pass" /ADDCURRENTUSERASSQLADMIN="True" /TCPENABLED="1" /NPENABLED="0" /BROWSERSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /RSSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /RSSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /RSINSTALLMODE="FilesOnlyMode" /IACCEPTSQLSERVERLICENCETERMS="True"
)

ECHO Instalacijata na SQL Server Express e zavrsena
pause
exit
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Вака на памет, да пробаш да ставиш /ERRORREPORTING="True"
 
N

Nessa Alcarin

Гостин

Сама да си одговорам
Ова се вистинските параметри

@ECHO OFF
ECHO Instalacija na SQL Server Express...
cd %~p0

if defined ProgramFiles(x86) (
start /wait SQLEXPRWT_x64_ENU.exe /q /INSTANCEID="SQLEXPRESS" /INSTANCENAME="SQLEXPRESS" /ACTION="Install" /FEATURES=SQLENGINE,SSMS /BROWSERSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /TCPENABLED="1" /SECURITYMODE="SQL" /SAPWD="pass" /SQLSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SQLSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /AGTSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /RSSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ISSVCAccount="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /INDICATEPROGRESS="True"
) else (
start /wait SQLEXPRWT_x86_ENU.exe /q /INSTANCEID="SQLEXPRESS" /INSTANCENAME="SQLEXPRESS" /ACTION="Install" /FEATURES=SQLENGINE,SSMS /BROWSERSVCSTARTUPTYPE="Automatic" /TCPENABLED="1" /SECURITYMODE="SQL" /SAPWD="pass" /SQLSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /SQLSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /AGTSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /RSSVCACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ISSVCAccount="NT AUTHORITY\SYSTEM" /ASSYSADMINACCOUNTS="NT AUTHORITY\SYSTEM" /INDICATEPROGRESS="True"
)

ECHO Instalacijata na SQL Server Express e zavrsena
pause
exit
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdravo na site. dali treba da se znae programski jazik za da moze da se raboti so registarski klucevi. ili kade i kako mozam da naucam da pravam registarski clucevi. no ne so programski jazik tuku so direktno vleguvanje vo niv
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
На факс имам уште 1 испит, ама одбрав тема за Дипломска. Темата се вика сличности и разлика меѓу ASP, JSP i PHP.

Ако некој има, може да најде материјали на интернет, книга, како и да е нека ми пише во ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom