Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ај едно прашање. Со кој програм е направен овој фајл во атачмент?

Ги имам начекано неколку програми кои по наредба на еден фајл сами се инсталираат/внесуваат клуч и завршуваат инсталација без да чепкаш ништо. Би сакал и за ворд, ексел и за драјвери и за се и сешто да направам автоматизирано да иде, па после со ауторан да направам еден вид двд инсталација и само селектираш што се да инсталира после преинсталација на виндовс и да уживаш.
 

Attachments

Член од
16 март 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали знае некој како можам да внесам мапа во апликација за Windows 8/Windows Phone, така што да се отворат одредени координати?
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Имам едно прашање кое верувам дека имате одговор. Треба да напишам што е Синтакса на Еднодимензионални низи и имам програма за која треба да напишам што печати и како работи. Ако може некој да одговори и ви бил многу благодарен пошто е за екстерно :)

Код:
#include <iostream>
using namespaces std;
int main()
{
int MIT [10]
int n,I,max,j;
cout<<vnesi go brojot n element na nizata
cout<<”n=”;cin>>n;
cout<<”vnesi gi elementite na nizata”<<endl;
for(i=0,i=<n;i++)
{
cout<<”MIT[‘<<j<<”J=”;
cin>>MIT[1];
}
max=MIT[0];
j=0
for (I;i=<n;i++)
if(max=<MIT[1];
max=MIT[1];
j=I;
{
cout <<max;
cout <<J;
return o;
}
Еве го документот за подетално

http://www.mediafire.com/?czz63oc8zfxj0iz
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
КАко да го направам првиот апплет во јава? Најдов повеќе тутроијали и никако не сака да ми се отвотри аплетот. На гугл хром ми излегува нешто ерор. Чаре? Почнав да се нервирам. Еден аплет неможам да напишам :mad:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Што поточно значи тоа "нешто ерор" ? Баш најбитното не кажа.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Како можам да конвертирам вакви симболи "ü¡¡yvZ0NSý½á" во текст, значи имам цели документи кои вака ми ги отвара во нотепад и не можам никако да ги видам, има ли некоја програма или слично... знае некој?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Пробај во ворд внеси го фајлот, па ќе ти излезе прозорец со избор за кодни страници, тука би требало да ти ги прикаже реално, ако е кирилица текстот потоа сними го(save as) cyrilic windows.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Пошто не знам каде да го стам ова отворив нова тема...Значи не можам да ја инсталирам ми јави еррор на среде инсталација но никако не можам да го најдам ова на гугл еве слика


http://postimg.org/image/ps8zl0wo3/
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
Постои ли скрипта или програма со која би можел да победам на online надавањата од страници како оваа http://www.bidder.co.uk/ и каде би можел даја слегнам?
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Постои ли скрипта или програма со која би можел да победам на online надавањата од страници како оваа http://www.bidder.co.uk/ и каде би можел даја слегнам?
рачно ќе треба да си ја направиш , но сигурен сум дека firewall-ot што го имаат ќе те препознае дека користиш скрипта
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
рачно ќе треба да си ја направиш , но сигурен сум дека firewall-ot што го имаат ќе те препознае дека користиш скрипта
тебе ти се познати тие раб? јас пошто не знам затава питам тука... а иначе ак знаш некоо, може да ми ја дадеш да пробам
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Visual Basic, Python е така полесен... Исто се бара и Javascript и HTML за веб сајтови :) http://www.code.org и codecademy.com се добри ^_^
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ваљда тука спаѓа прашањево, па прочитајте убаво што сакам да прашам. Дали и како би можело да напраам у Office Word некој одреден збор секогаш кога ќе го напишам да почнува со голема буква, без да држам shift дур ја куцам првата бувка секој пат кога го пишувам? Прашувам пошто пишувам некои текстови моментално и често користам едни исти имиња, и многу поефикасно би ми било да искористам ваква опција, пример секад коа ќе напишам "рики", зборот да се трансформира у "Рики", со голема почетна буква. Знае некој? :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ваљда тука спаѓа прашањево, па прочитајте убаво што сакам да прашам. Дали и како би можело да напраам у Office Word некој одреден збор секогаш кога ќе го напишам да почнува со голема буква, без да држам shift дур ја куцам првата бувка секој пат кога го пишувам? Прашувам пошто пишувам некои текстови моментално и често користам едни исти имиња, и многу поефикасно би ми било да искористам ваква опција, пример секад коа ќе напишам "рики", зборот да се трансформира у "Рики", со голема почетна буква. Знае некој? :)
Word options > Proofing > Auto correct options ... и патем нема врска со програмирање :)

Едит. А зарем во кликање на шифт губиш време? Не е паметно вакви подесувања многу да правиш пошто ќе имаш лоши навики после некое време и ќе делуваш неписмено кога ќе пишуваш на туѓ компјутер или со друга програма :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom