Помош: Општи прашања, совети, трикови..

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Шеф нешто да објаснесе за почеток ...
Епа вака дали треба да знаеш нешто пред да почнеш да програмираш во било кој јазик.
Одговорот е не треба.
Со кој програмски јазик да започнеш ако почнуваш да програмираш и немаш научено друг програмски јазик тогаш почни со C не за друго туку подобро да ја совладаш основата.

Во кој било програмски јазик се започнува со програмот "Hello World" овој програм не прави ништо повеќе освен што принта "Hello World" на екран.

Кодот што го гледаш на екран е тој програм заедно со коментари кои го објаснуваат кодот.

ПС1. Никаде нема да го најдеш напишан како тука бидејќи програмот е толку прост што само лудак (читај генијалец) би пишувал коментари за да го објасни.
ПС2. Во врска со првото прашање владеење на Англискиот јазик како најкористениот јазик на интернет значително ќе ти ја олесни работата да научиш било што без разлика дали е програмирање или ракетна наука.
ПС3. Во програмот има коментари кои го објаснуваат кодот кој е толку едноставен што нема потреба од објаснување ако не друго барем научи како да користиш google translate.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
На двете прашања ќе ти дадам идентичен одговор. Сето тоа зависи од самиот себе.
1. Дали тебе те влечи програмирање.
2. Зависи што сакаш да програмираш.
3. Не треба да ти го знаат изборот другите туку самиот ти.
4. Пред да почниш со кој било јазик, треба да познаваш многу важни термини во програмирањето.
5. Барај го својот проблем меѓу јазиците по форуми специјални наменети за програмирање, од каде и ќе добијаш одговор на тоа со кој јазик е најдобро да програмираш.

п.с. Уште од сеа ќе ти кажам дека нема класификација меѓу јазиците. Но има разлики меѓу нив, како што кажав зависи што сакаш да програмираш и како сакаш.

6. Набави или подобро речено сеа е многу лесно да најдиш бесплатни pdf книги на нет за било кој јазик. Ги има милион!
7. Биди посебен, биди креативен во програмирањето.
--- надополнето: 30 декември 2012 во 01:22 ---



п.с. Програмата извршува стандарден пример код кој е познат во светот како Hello World во секој програмски јазик. Испишува некој си текст Hello World во конзола, а потоа испишува press any key to continue.... По притискањето на кое било копче, се гаси програмот
Па јас прво сакам да знам што всушност јас ке учам, за што е потребно Ц и Ц++, каде се користат, тоа ме интересира за почеток, инаку желба за учење имам, значи кога кажувам имам за мене тоа значи нема откажување и да е досадно и да не е, ако е корисно ке го учам.
--- надополнето: 30 декември 2012 во 01:41 ---
Епа вака дали треба да знаеш нешто пред да почнеш да програмираш во било кој јазик.
Одговорот е не треба.
Со кој програмски јазик да започнеш ако почнуваш да програмираш и немаш научено друг програмски јазик тогаш почни со C не за друго туку подобро да ја совладаш основата.

Во кој било програмски јазик се започнува со програмот "Hello World" овој програм не прави ништо повеќе освен што принта "Hello World" на екран.

Кодот што го гледаш на екран е тој програм заедно со коментари кои го објаснуваат кодот.

ПС1. Никаде нема да го најдеш напишан како тука бидејќи програмот е толку прост што само лудак (читај генијалец) би пишувал коментари за да го објасни.
ПС2. Во врска со првото прашање владеење на Англискиот јазик како најкористениот јазик на интернет значително ќе ти ја олесни работата да научиш било што без разлика дали е програмирање или ракетна наука.
ПС3. Во програмот има коментари кои го објаснуваат кодот кој е толку едноставен што нема потреба од објаснување ако не друго барем научи како да користиш google translate.
Со п.с-иве нема да имам проблем, англискиот го владеам, секако доколку некој збор не ми е јасен имам речник, google translete, инаку фала бидејки со ова почнувам да навлегувам во основата, имам симнато неколку е-книги, но прво сакам да знам што ке учам и зошто ми е потребен овој јазик .
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Па јас прво сакам да знам што всушност јас ке учам, за што е потребно Ц и Ц++, каде се користат, тоа ме интересира за почеток, инаку желба за учење имам, значи кога кажувам имам за мене тоа значи нема откажување и да е досадно и да не е, ако е корисно ке го учам.
Корисно е бе друже само дали ќе прогамираш во Ц или некој трет јазик не се знае баш.
Кога се учи програмски јазик се мисли повеќе на тоа да почнеш да размислуваш како програмер и кога ќе го научиш тоа разликите помеѓу програмските јазици и не се толку големи.
Ако воопшто немаш никакво познавање користи го интернетот и научи го Англискиот јазик ако веќе не го знаеш,за тоа време користи google translate.
Google има одговор на сите прашања само треба да знаеш како да го поставиш прашањето.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Корисно е бе друже само дали ќе прогамираш во Ц или некој трет јазик не се знае баш.
Кога се учи програмски јазик се мисли повеќе на тоа да почнеш да размислуваш како програмер и кога ќе го научиш тоа разликите помеѓу програмските јазици и не се толку големи.
Ако воопшто немаш никакво познавање користи го интернетот и научи го Англискиот јазик ако веќе не го знаеш,за тоа време користи google translate.
Google има одговор на сите прашања само треба да знаеш како да го поставиш прашањето.
Па мене ме интересира зошто е корисно, што ако го научам, каде ке го употребам, пример кога почнав да учам HTML, CSS, и дел од Java знаев зошто ги учам и сега ги знам и ги применувам, но зошто да учам C и C++ тоа е моето прашање, каде се користи, употребува???
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Па мене ме интересира зошто е корисно, што ако го научам, каде ке го употребам, пример кога почнав да учам HTML, CSS, и дел од Java знаев зошто ги учам и сега ги знам и ги применувам, но зошто да учам C и C++ тоа е моето прашање, каде се користи ???
Значи C e програмски јазик него добро е да го научиш само колку за да ја совладаш основата и да преминеш на C++ , C# .
Во него можеш да програмираш што било исто како и Java.

HTML и CSS не се програмски јазици па не би ги ставал во иста кошница со C,C++,Java.

P.S Конкретни примери ако те интересираат прогуглај.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Значи C e програмски јазик него добро е да го научиш само колку за да ја совладаш основата и да преминеш на C++ , C# .
Во него можеш да програмираш што било исто како и Java.

HTML и CSS не се програмски јазици па не би ги ставал во иста кошница со C,C++,Java.

P.S Конкретни примери ако те интересираат прогуглај.
Па јас ако сакав да гуглам немаше темава да ја отварам ама ок нема везе, ке чекам некој друг да се појави можеби ке ми одвори конкретно на моето прашање.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Па јас ако сакав да гуглам немаше темава да ја отварам ама ок нема везе, ке чекам некој друг да се појави можеби ке ми одвори конкретно на моето прашање.
Конкретно можеш да програмираш било што се додека мислата можеш да ја преведеш во код.
Моментално C и Java се најпопуларни програмски јазици на интернет.
http://langpop.com/
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Конкретно можеш да програмираш било што се додека мислата можеш да ја преведеш во код.
Моментално C и Java се најпопуларни програмски јазици на интернет.
http://langpop.com/
Пример: Сакам имам сијалица пред мене и сакам да ја направам да работи како потенциометар и би можел да го изведам тоа некако ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Има тема за "секакви" прашања...правилата и принципите се исти за било кој програмски јазик така да продолжете тука.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Има тема за "секакви" прашања...правилата и принципите се исти за било кој програмски јазик така да продолжете тука.
Додека ги гледам туторијалите од кој ке учам C, доколку нешто не ми е јасно секако дека тука ќе продолжам со прашања.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако е поврзано со Ц или Ц++ постсвувај ги во темата за C/C++, прашања што не знаеш каде да ги поставиш...тука. :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ми треба некоја програма за гледање на 3D филмови преку лаптопот ( Windows 8 ) ама ќе гледам преку оние ефтините 3D очила слични на оние картонските. Чисто за проба ми е само за да видам што и како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom