Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.242
Поени од реакции
16.889
Дали академиите за програмирање (9 месеци, 12 месеци) се наменети (само) за лица кои имаат некакви претходни познавања од областа, или може и лице без никакви предзнаења да се запише и да стекне доволно знаење да може да работи во таа професија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
Дали академиите за програмирање (9 месеци, 12 месеци) се наменети (само) за лица кои имаат некакви претходни познавања од областа, или може и лице без никакви предзнаења да се запише и да стекне доволно знаење да може да работи во таа професија?
Само за лица што имаат да платат.

Нема да стекнеш доволно знаење за да работиш во таа професија, особено не со оваа конкуренција во моментов. Пазарот за почетниците е прилично брутален и ќе станува уште полошо, излегуваат стотици со факултетска диплома и уште толку со диплома од академија.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.151
Поени од реакции
1.681
Дали академиите за програмирање (9 месеци, 12 месеци) се наменети (само) за лица кои имаат некакви претходни познавања од областа, или може и лице без никакви предзнаења да се запише и да стекне доволно знаење да може да работи во таа професија?
Различно од академија до академија, досега не сум сретнал некоја што прима "табула раса" лица. Пожелно е да дивкаш нешто од нешто.
Автоматски споено мислење:

Само за лица што имаат да платат.

Нема да стекнеш доволно знаење за да работиш во таа професија, особено не со оваа конкуренција во моментов. Пазарот за почетниците е прилично брутален и ќе станува уште полошо, излегуваат стотици со факултетска диплома и уште толку со диплома од академија.
не го плаши чоекот...
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2020
Мислења
216
Поени од реакции
229
Здраво, за човек што за прв пат се среќава во ова поле, а го интересира повеќе, дали може да дадете некој совет плус и кои насоки да се земат.

Исто во поглед на курсеви или евентуални туторијали на јутуб итн? Повеќето ќе речете џабе е курсеви/академии, но што понатаму, кога ќе ги помините тие туторијали на јутуб, нели е добро/потребно да имате и некако документ дека имате завршено негде?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
572
Поени од реакции
2.253
...на 49 почнувам прешколување за програмер со времетраење од 2 години.На почеток сум,но имам впечаток дека за стекнување на вештините ќе ми е потребен макс. дополнителен инпут.
Би сакал да знам од оние со искуство кој пристап е подобар:
- да се фокусирам на книгите?(ако имате препораки за добри книги слободно пишувајте)
...или да го користам слободното време за вежби со програмирање?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
...на 49 почнувам прешколување за програмер со времетраење од 2 години.На почеток сум,но имам впечаток дека за стекнување на вештините ќе ми е потребен макс. дополнителен инпут.
Би сакал да знам од оние со искуство кој пристап е подобар:
- да се фокусирам на книгите?(ако имате препораки за добри книги слободно пишувајте)
...или да го користам слободното време за вежби со програмирање?
Што планираш да работиш и кои програмски јазици ги учиш?
Генерално се сведува на многу вежбање, решавање на задачи, правење на проекти дома (на интернет имаш еден куп готови примери).
Книга/видео/курс ти се само да ти ги дадат основите, не влегувај во лупот на туторијалите, откако ќе ги научиш основите преминувај на практични примери.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
572
Поени од реакции
2.253
Што планираш да работиш и кои програмски јазици ги учиш?
Генерално се сведува на многу вежбање, решавање на задачи, правење на проекти дома (на интернет имаш еден куп готови примери).
Книга/видео/курс ти се само да ти ги дадат основите, не влегувај во лупот на туторијалите, откако ќе ги научиш основите преминувај на практични примери.
... прешколувањето го правам во Германија.Тоа што ме натера вака да размислувам е фактот што ги учиме највеќе основите на програмирањето(процедурално и објекториентирано).По завршувањето на школото ќе бидам ИТ Совтверски програмер.
Германците имаат сосема поинаков систем на образование,но и многу поголеми шанси за вработување.Индивидуално почнав да го "разгледувам" С++,а веќе неколку месеци читам литература и вежбам во Java...за тоа што планирам да работам уште не сум размислувал сериозно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
... прешколувањето го правам во Германија.Тоа што ме натера вака да размислувам е фактот што ги учиме највеќе основите на програмирањето(процедурално и објекториентирано).По завршувањето на школото ќе бидам ИТ Совтверски програмер.
Германците имаат сосема поинаков систем на образование,но и многу поголеми шанси за вработување.Индивидуално почнав да го "разгледувам" С++,а веќе неколку месеци читам литература и вежбам во Java...за тоа што планирам да работам уште не сум размислувал сериозно.
Ова е нешто како убрзана академија, или класичен факултет?
Од книги симни ги: Clean Code и Clean Architecture од Robert C. Martin
Ако се држиш до java, почни да разгледуваше Spring framework и Angular + ако работиш бекенд ќе ти треба знаење од бази.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
572
Поени од реакции
2.253
Ова е нешто како убрзана академија, или класичен факултет?
Од книги симни ги: Clean Code и Clean Architecture од Robert C. Martin
Ако се држиш до java, почни да разгледуваше Spring framework и Angular + ако работиш бекенд ќе ти треба знаење од бази.
...убрзана академија.Во Германија неможиш да работиш како програмер во фирма без дилома :)
...ти благодарам на одговорот и советот(веќе ги симнав двете книги)
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
18
Дали имал некој(знае некој што имал) искуство на интервју за позиција "Language Owner", стигнав до фаза на техничко и HR интервју но незнам како да се подготвам за истото. Пред интерјву ме прашаа дали имам познавања од Web Api. Би ми било драго ако има некој да сподели :) :) :)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.135
Поени од реакции
3.944
Сакам да купам одредени книги од Martin Fowler, Uncle Bob и некој книги за микросервиси. Има шанси некаде во Македонија да ги најдам или не ми бегаат овие сајтовите за онлајн купување(амазон, ибеј)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom