Помош - Компјутерот ми замрзнува и прави звук

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Здраво, компјутерот од вчера почна да ми замрзнува за околу 1 секунда, и за тоа време прави некој звук како да лагува*, како некој електричен дисторзиран звук кој доаѓа од звучниците. Замрзнува на отприлика 5 до 10 минути, но понекогаш проблемот може и да го нема и подолго време. :)
Вчера го отворив цел компјутер, да го исчистам од прашина, бидејки кулерите многу брчеа. Внимателно ги исчистив сите кулери и повторно ги вратив на место (ова не го правам прв пат). Подоцна инсталирав некој програми како: Net Limiter и SpeedFan. И се мислам дека од кога ја инсталирав НетЛимитер ми се јави овој проблем, ама не гледам логика во тоа (пак ја деинсталирав и пак замрзнуваше) . :confused:
Проблемот најчесто ми се јавува кога гледам видеа на јутуб и кога играм игри. Температурата во компјутерот е нормална.
Конфигурација: AMD Athlon64 x2 4800+ . Samsung HD250 . nVidia GeForce 9500 GT
Ве молам ако некој го имал истиот проблем и/или знае да ми помогне, нека ми каже што да направам. Благодарам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Сакаш да кажеш брчи како трактор.. ако ти е у ладна просторија прво загреј малце..и мојот така прави кога е на ладно.. мислам дека е до тоа (y)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако ти титка од биперот од матичната плоча, во прашање е температурата. АМД процесорите занаат и да им рикне давачот на температура и да титка иако е во нормална температура.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Брат и мене на ладново ми брмчи па после као прекинува и уште еден ми се пожали дека и неговиот брмчел а и јас земав вадев кулерите чистев и се баш пред некое време и пак брмчи,мислам дека и он има душа на ладново:pos:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Не, не, Кога замрзнува една секунда трае тоа. звукот го дава од звучниците, само од звучниците. Не е ни до ладното... Можно ли е бидејки вчера направив CCleaner на регистрите и инсталирав Update на графичката, нешто да се пореметило, пред тоа се беше во ред...
BTW не Брмчи туки ЗАМРЗНУВА. :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Тажни вести... - матичната - собирај си пари за нова со време и тргни си некои податоци ако ти требаат. (и јас наебав исто така)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ај кажи која ти е температурата на графичката, спушти GPUZ и постирај слика.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
И кај мене некогаш се јавува тој звук некогаш не,ама кај мене цел компјутер ми се исклучува и пишуве после системот ненадејно паднал,како да го стартувам пак виндоусот и слично. И кај мене се случува тоа најчето кога играм онлајн игри и тоа едноставни некои а не којзнае какви, а од почеток пред да се исклучуваше комп ми излегуваше дека ми паднал Shockwave player-от кој спрема мое мислење е составен дел на гугл хромот :/ Според мене проблемот е до графичката.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Извади ја батеријата шо е внатре, уклучи го без неа некое време и после вратија. Ја така му правам :)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Фала на сите за одговорите. Мислам дека го најдов проблемот. Ке пишам што направив, може на некој ке му помогне.
Само што ке ми засецне, т.е. замрзне компјутерот отидов десен клик. My Computer > Manage > Event Viewer и ке најдете логови од System или Applications или ке ги разгледате сите логови да најдете Error што можеби ги прави проблемите, мојот ерор беше со Виртуелната Машина што ја имам инсталирано, некој регистри сум избришал и сега средив и се е во ред.
А за тоа што ви брмчат компјутерите, отворете ги кулерите, подмачкајте ги со уље за машини за шиење, ке работат како нови. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Пробај со друг кулер и стави друго напојување ако е до тоа зимај си ново, јас имав сличен пробелм со брчење како трактор и сменив кулер, напојување и рам меморија и сега не се ни слуша дека работи :)
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
ЗАКЛУЧОК од сите овие постови погоре е , БАТАЛЕТЕ АМД ПРЕФРЛЕТЕСЕ НА ИНТЕЛ!
Истите проблеми ги имам и јас!
- цел компјутер го растурив до детал.!!!!
- подмачкав, сменив паста, !!!
- сменив интернет провајдер, од каблетел на кабелнет и обратно,!!
- сменив батерија, на матичната,!!!!!
- скенирав со сите можни антивируси, Аваст, авира, касперски, бит дефендер(овој покажа и вируси„ како најдобар демек се покажа“)!!!
- симнав и инсталирав тунеуп утилити програма за оптимализирање на целиот компјутер!!!!.
- Не знам и самиот што се не пробав овие последни 3 месеци.
ЗАКЛУЧОК:
БАТАЛЕТЕ АМД :( КОРИСТЕТЕ ИНТЕЛ!!!


П.С ФАН НА АМД :(
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
ЗАКЛУЧОК од сите овие постови погоре е , БАТАЛЕТЕ АМД ПРЕФРЛЕТЕСЕ НА ИНТЕЛ!
Истите проблеми ги имам и јас!
- цел компјутер го растурив до детал.!!!!
- подмачкав, сменив паста, !!!
- сменив интернет провајдер, од каблетел на кабелнет и обратно,!!
- сменив батерија, на матичната,!!!!!
- скенирав со сите можни антивируси, Аваст, авира, касперски, бит дефендер(овој покажа и вируси„ како најдобар демек се покажа“)!!!
- симнав и инсталирав тунеуп утилити програма за оптимализирање на целиот компјутер!!!!.
- Не знам и самиот што се не пробав овие последни 3 месеци.
ЗАКЛУЧОК:
БАТАЛЕТЕ АМД :( КОРИСТЕТЕ ИНТЕЛ!!!


П.С ФАН НА АМД :(
Имам да додадам само ова.
Сменив само напојување и сега засега е за нијанса подобро, само незнам до кога!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom