Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
28 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
препорака за добар антивирус за компјутер, откако децава почнаа да се вклучуваат на microsoft times, вчера ми се случи на ворд документ сами да се појавуваат некои знаци, точки,
не ги отвара секогаш фајловите кои се на компјутерот
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
препорака за добар антивирус за компјутер, откако децава почнаа да се вклучуваат на microsoft times, вчера ми се случи на ворд документ сами да се појавуваат некои знаци, точки,
не ги отвара секогаш фајловите кои се на компјутерот
Не значи дека тоа е вирус, објаснувањава ти се феил, снајди се слики да пратиш и поубаво да објасниш.
Што по ѓаволите значи тоа не ги отвора секогаш фајловите, кои фајлови, кога не ги отвора што се случува?
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
140
Поени од реакции
102
Нешто Discord се спомиња. Реинсталирај го.
Тоа било тоа. Ти благодарам за проблемот. Ама сега не знам зошто сега ми је се појави ( уште од порано ) да го активирам windowsot. Порано коа го земав пц-то не ми се појавуваше тоа т.е не ми го бараше тоа. не знам што е проблемот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Тоа било тоа. Ти благодарам за проблемот. Ама сега не знам зошто сега ми је се појави ( уште од порано ) да го активирам windowsot. Порано коа го земав пц-то не ми се појавуваше тоа т.е не ми го бараше тоа. не знам што е проблемот.
Ќе ти пуштам по пп.
 
Член од
12 август 2020
Мислења
64
Поени од реакции
64
Молам некој ако знае да помогне, било кој фајл да го копирам на усб меморија, го копира и после неколку секунди прави од него short cut (а кога ке влезам во propertis na usb-to pokazuva deka ima na primer zafateno 1 gb, ako sum kopiral fajl od 1gb) и кога ке го тргнам усб-то да го ставам во друг компјутер или тв, само short cut има и не можам да го пуштам на пример видеото. Со сите фајлови ми прави така на било кое усб, сменив неколку. Молам за мислење како да го решам проблемот, се сомневам во некој malware или virus. Blagodaram
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Молам некој ако знае да помогне, било кој фајл да го копирам на усб меморија, го копира и после неколку секунди прави од него short cut (а кога ке влезам во propertis na usb-to pokazuva deka ima na primer zafateno 1 gb, ako sum kopiral fajl od 1gb) и кога ке го тргнам усб-то да го ставам во друг компјутер или тв, само short cut има и не можам да го пуштам на пример видеото. Со сите фајлови ми прави така на било кое усб, сменив неколку. Молам за мислење како да го решам проблемот, се сомневам во некој malware или virus. Blagodaram
Да, тоа е еден стар штетен програм - црв.

Треба да наместиш да гледаш hidden folders and system files.
Отвори некој фолдер, горе одбери view -> па најдесно Options
ќе се отвори ова
1654966925291.png

штиклирај show hidden files, folders and drives
и отшитклирај hide protected operating system files

Сега во USB-то би требало да видиш еден скриен фолдер во кој се префрлени сите оригинални фајлови.
Влези во него, селектирај ги, направи им cut и врати ги назад директно во USB-то.
Избриши се што има .inf и .ini наставка, сите шорткати, и некои фајлови со чудни имиња чкрабаници.
Или пушти скриншот да видам што сè има внатре.
Во усб-то направи фолдер кој ќе го крстиш autorun.inf за да не може црвот да креира таков фајл.
Но, внимателно, можно е пак да ти се зарази USB-то доколку го ставиш во заразен компјутер.
Не е лошо и сите компјутери кај што си го ставал USB-то да ги скенираш со Malwarebytes.
 
Член од
7 август 2015
Мислења
66
Поени од реакции
42
Имам Window 10-Acer лаптоп гп купив 2015г. И имам проблем, кога ќе уклучам јутуб ама кога ќе забрчи у учи влага и се гаси лаптопот. Вируси ли полн ли е а можеби му треба осежување поново да се инсталира виндолсот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Имам Window 10-Acer лаптоп гп купив 2015г. И имам проблем, кога ќе уклучам јутуб ама кога ќе забрчи у учи влага и се гаси лаптопот. Вируси ли полн ли е а можеби му треба осежување поново да се инсталира виндолсот?
Веројатно крева температура. Му требит чистење, мењање паста, термални падови, ово оно.
Сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom