Помош: Вируси, црви и разни штетници

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Се чека некој да плати на хакерите па да излезат кодовите се информирав добро.
Па не иде тоа баш така ако ти се онлајн енкриптирани, а скоро сите се онлајн енкриптирани веќе.
на дечишта од 15 год да им плаќам :).
Уживај дека се деца овие шо праат рансомвер.
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Добро во лошото е шо неодамна сите слики видеа на екстерен хдд ги ставив.. А проектите шо ги загубив веќе тоа е жалното. Ама имам копија од старт од проектот за среќа.
Автоматски споено мислење:

Ко чека дочека че...свој гроб........ Буразерче. И ја лани закачив рансомверче. После 5-6 сфатив дека се шо збираме и трупаме у хард дисковите се само безвредни фајлови. Дали 2 % од ѓубрето ке го употребеш по втор пат?!
Тоа ти е исто како подрумите кои едно време ги пунеа со ѓубриња со изговор: Ќука е, ке се најде.
Па после 2-30 години се чисте таа мала депонија...Дакле сликите и видеата од мобилен се само минато. Шо има да се враќаме у минатото? Музиката можеш па да си ја симнеш. Исто и сите програми, филмови.
Дакле, боле те патка. Сеа си имаш чис компјутер. Откако ке го избришеш енкриптираното ѓубре разбира се. ;)
Потполно си во право
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Добро во лошото е шо неодамна сите слики видеа на екстерен хдд ги ставив.. А проектите шо ги загубив веќе тоа е жалното. Ама имам копија од старт од проектот за среќа.
Автоматски споено мислење:


Потполно си во право
Ипак и ја пред рансомверчето едини битни текст документи и некои малку други ги закачував на драјв еднаш месечно.
После него и почесто, зависи како убацував нешто ново.
Туку акл за друг пат кога симнуваш ствари. Јас мојо рансомвер го закачив баш зорле инсталирајки сумњиви фајлови онлајн на кои антивирусо фино лепо си скокаше, а јас го деактивирав. Дакле не верувам дека ти така случајно си набасал.
 
G

Gjoksi

Гостин
за 2 евра месечно (околу 120 ден. месечно) си имате 100GB Google Drive и можете да си аплоадирате се' (текст документи, аудио, видео, слики итн.) што сметате дека треба да има копија, односно бекап на фајлот... плус имате опција за sync на фајловите помеѓу компјутерот/лаптопот и Google Drive...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.825
Поени од реакции
24.889
Претпоставувам тука дека треба да барам помош... Компјутер со Windows 10 сам отвара апликации, пишува на чат, додека е во игра сам користи команди итн. Help!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Претпоставувам тука дека треба да барам помош... Компјутер со Windows 10 сам отвара апликации, пишува на чат, додека е во игра сам користи команди итн. Help!
Malwarebytes Anti-Malware download, install, scan, remove, restart.
Repeat.
Мада ова смрди на некоја посериозна инфекција и пожелно е реинстал.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.979
Претпоставувам тука дека треба да барам помош... Компјутер со Windows 10 сам отвара апликации, пишува на чат, додека е во игра сам користи команди итн. Help!
И јас го делам мислењето со @Anon ...пробај со чистење, но стварно смрди на добра инфекција према симптомите на пациентот. Реинстал најпаметно
 
G

Gjoksi

Гостин
Претпоставувам тука дека треба да барам помош... Компјутер со Windows 10 сам отвара апликации, пишува на чат, додека е во игра сам користи команди итн. Help!
најпрво пробај со Kaspersky Virus Removal Tool

ако не успееш со тоа, односно уште имаш проблем со компјутерот, тогаш пробај со Kaspersky Rescue Disk
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
140
Поени од реакции
102
x-problem.png

неук сум. не знам што е ова. после секое вклучување на пц-то ми се појавува ова. Не знам ни дали е ова вистинска тема да се обратам. ама сеедно е. ве молам за помош. како да се решам од ова?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Decki jas do ne sum koristel antivirus bidejki smetam deka sum vnimatelen korisnik. No za sekoj slucaj mislam deka treba da imam zs win10 koristam.
Ako moze sovet za dobar antivirus/malware programce?
(Nemojte Ccleaner, Avast ili Norton ziti se )
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.979
Decki jas do ne sum koristel antivirus bidejki smetam deka sum vnimatelen korisnik. No za sekoj slucaj mislam deka treba da imam zs win10 koristam.
Ako moze sovet za dobar antivirus/malware programce?
(Nemojte Ccleaner, Avast ili Norton ziti se )
Баш зошто имаш Win 10, добро си ја врши работата интегрираниот антивирус......односно Microsoft Defender....бидејќи се сметаш за внимателен корисник, односно внимаваш што отвараш, симнуваш, не ти треба ништо дополнително.
Ако веќе сакаш да имаш друга заштита на Avast ништо не му фали, но твој компјутер, твој избор.
Еве ти една анализа околу заштита, па направи избор.

100% заштита на Win OS немаш, тоа биди сигурен....за безбедно роварење по секакви сајтови и слично само Linux! Отварај што сакаш, каде сакаш, колку сакаш :)
Можеш и dual boot да си направиш, на една партиција WinOS, на друга LinuxOS.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Баш зошто имаш Win 10, добро си ја врши работата интегрираниот антивирус......односно Microsoft Defender....бидејќи се сметаш за внимателен корисник, односно внимаваш што отвараш, симнуваш, не ти треба ништо дополнително.
Ако веќе сакаш да имаш друга заштита на Avast ништо не му фали, но твој компјутер, твој избор.
Еве ти една анализа околу заштита, па направи избор.

100% заштита на Win OS немаш, тоа биди сигурен....за безбедно роварење по секакви сајтови и слично само Linux! Отварај што сакаш, каде сакаш, колку сакаш :)
Можеш и dual boot да си направиш, на една партиција WinOS, на друга LinuxOS.
Svesen sum deka Windows si e lajno za bezbednost.
Pred nepolni 2 god koristev Ubuntu18.04 i mn go zasakav, no bev zavisen od programite na windows koi gi nema na Linux(a pak Wine ne sakam da koristam).
Fala sepak druze :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Прегледај го приврзокот 270990

неук сум. не знам што е ова. после секое вклучување на пц-то ми се појавува ова. Не знам ни дали е ова вистинска тема да се обратам. ама сеедно е. ве молам за помош. како да се решам од ова?
Нешто Discord се спомиња. Реинсталирај го.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom