Помош: Ботови / Роботи со бомбардирање од посети

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.026
Поени од реакции
5.077
На другиот домен (каде што се' е ОК) - исто го користиш CloudFlare, или друг хостинг?
Без CloudFlare, ама и пред да поставам CloudFlare на тој домен (што прави проблеми)... го имаше проблемот. Кога го поставив CloudFlare, барем малце по се смири.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
724
Поени од реакции
299
Без CloudFlare, ама и пред да поставам CloudFlare на тој домен (што прави проблеми)... го имаше проблемот. Кога го поставив CloudFlare, барем малце по се смири.
Анализирај ја историјата на доменот кој ти прави проблеми (евентуална поранешна регистрација, намена, сопственик, хостинзи, лоша security историја, итн...).
Може истиот да има "опашки" од порано.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.071
Поени од реакции
935
Нема ништо брат, како што реков на друг домен... со бекап со све, целиот сајт си работи нормално.


И мене повеќе ми личи на такво нешто, DDOS напади. Немам инаку ништо инсталирано boost за посети и слични срања.

Ако ништо друго, некако да се блокират барем Internet Explorer корисниците, од таму идат најмногу... барем да се намали колку-толку. Или трето решение, challenge page со captcha пред пристап до сајтот? Како да се направат тие?
Секој сервер може да ги блокира request-ите кои доаѓаат од одреден тип на browser. (типот на browser може да се прочита од header-ите на request-от). Е сега, напаѓачот може мн лесно да го смени типот на browser кој го користи (или пак да испрати лажна порака за типот на browser).
Валидирањето на captcha е можно решение, но со тоа ќе ги присилиш сите корисници да внесуваат captcha на секој пристап на страната (не верувам дека некој би го правел тоа). Исто ако сам правиш валидација на captcha-та (не користиш некој надворешен сервис) повторно ќе ги трошиш ресурсите на серверот.
Во глобала, не постои лесен начин за справување со DOS напади. Тоа се должи на фактот што за да одредиш дека некој request е дел од нападот, ти мора тој request да го примиш на твојот сервер. Генерално, постојат две мерки за справување со вакви напади:
1.Користењето на сервиси како CloudFlare кои ги филтрираат request-ите кои пристигнуваат до твојот сервер.
2. Зголемување на ресурсите на серверот (RАМ, CPU, bandwidth) за да ги апсорбираш нападите (Самите DOS напади имаат потреба од ресурси кои не се бесплатни) .
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
1.615
Поени од реакции
1.406
Гарант според мене проблем лежи во Доменот.

Јас да сум на твое место тие посети би ги монетизирал, ако се реални посетиве, ако се од ботови тогаш ништо од тоа.

Твојот домен е ставен на некоја страна за генерирање факе трафик.

Еден пример како би го монетизирал е ставајќи редирект скрипта и продавајќи трафик :D
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.026
Поени од реакции
5.077
Гарант според мене проблем лежи во Доменот.

Јас да сум на твое место тие посети би ги монетизирал, ако се реални посетиве, ако се од ботови тогаш ништо од тоа.

Твојот домен е ставен на некоја страна за генерирање факе трафик.

Еден пример како би го монетизирал е ставајќи редирект скрипта и продавајќи трафик :D
Доменот е да. Што ќе монетизираш, направив за search линковите redirect кон YouTube видео... и за 5/6 месеци едвај 700 views :pos:

Сега пак друг проблем, ко видовити да се... од search се намали, се префрлија на feed/rss2 -.-

Решение за feed/rss2 да се пренасочи исто преку .htaccess или некако да се блокираат? Или според user agents? :confused:
 
На врв Bottom