Помош: Ботови / Роботи со бомбардирање од посети

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
5.023
Дечки, имам еден проблем кој долго време се обидувам да го средам... користам Wordpress и ми доаѓаат директни посети на сајтот во 'search'-от. Моментално ми е исклучен search-от и некако се обидувам да го смирам процесорот.

Но доколку го оставам да работи нормално, веднаш ме бомбардираат со такви посети и ми оди CPU-то на 100%


Искуства со ова? И што би било решението?
Благодарам :)
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
Дечки, имам еден проблем кој долго време се обидувам да го средам... користам Wordpress и ми доаѓаат директни посети на сајтот во 'search'-от. Моментално ми е исклучен search-от и некако се обидувам да го смирам процесорот.

Но доколку го оставам да работи нормално, веднаш ме бомбардираат со такви посети и ми оди CPU-то на 100%


Искуства со ова? И што би било решението?
Благодарам :)
Провери да не имаш дупки во...:
- ВП инсталацијата / админ делот
- ВП тема / теми
- плагини
- дополнително додаден код на веб страната
- малициозен / сомнителен код од рекламите кои ги користиш на страната

Можеби и некои конкуренти те фатиле на пик.

Соодветен ли ти е хостингот (процесорска моќ, меморија, проток, простор, итн...) за веб трафикот кој го добиваш / очекуваш?

Ако не се снајдеш, контактирај ме преку приватна порака.
Ќе се обидам да ти го отстранам проблемот.
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
5.023
Провери да не имаш дупки во...:
- ВП инсталацијата / админ делот
- ВП тема / теми
- плагини
- дополнително додаден код на веб страната
- малициозен / сомнителен код од рекламите кои ги користиш на страната

Можеби и некои конкуренти те фатиле на пик.

Соодветен ли ти е хостингот (процесорска моќ, меморија, проток, простор, итн...) за веб трафикот кој го добиваш / очекуваш?

Ако не се снајдеш, контактирај ме преку приватна порака.
Ќе се обидам да ти го отстранам проблемот.
Пробано и со свежо нов Wordpress без никакви фајлови, оригинални фајлови и датабаза. Веднаш крева CPU, на празен сајт.

Дефинитивно е соодветен, и менував некој хостинзи баш поради тоа. Еве и една статистика за месец Јануари 2018 што е сосема нереална:

 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
WP theme - користиш оригинална, ажурирана тема, или некоја стара и нулирана?

Хостингот ти е од Cloudflare (free или платен)?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
5.023
WP theme - користиш оригинална, ажурирана тема, или некоја стара и нулирана?

Хостингот ти е од Cloudflare (free или платен)?
Тема официјална од Wordpress.org

Платен хостинг, и тоа на повеќе места истиот проблем (платени). Моментално сите search url се ставени на redirect, и добивам над 8 милиони посети месечно, што бројката воопшто не е реална:


Како што реков, официјален wordpress, празна датабаза (само поврзана со wp), веднаш доаѓаат такви посети. Како што гледате има над 1милион посети од Internet Explorer.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.666
Поени од реакции
4.141
Џабе префрлаш се од еден на друг хостинг. Во WP ти е проблемот ти инсталираш нов wp со нова база но бекап фајловите пак ги копираш. Провери си со еден обичен фајл во wp 300 глупости се прават


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
Добар е советот од @k3b.

Можеби проблемите доаѓаат од самите ВП фајлови (pages, posts, слики, инсталациони фајлови, итн...), кои ги "прикачуваш" на новокреираниот блог / база.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
BTW, мислам дека "сомнителните посети" ти доаѓаат од хостинг провајдерот.

Е, сега, дали е тоа интерна работа (погрешни хостинг сетинзи, WP...) или е конкуренцијата која исто така е на Cloudflare - треба самиот да утврдиш.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
5.023
Џабе префрлаш се од еден на друг хостинг. Во WP ти е проблемот ти инсталираш нов wp со нова база но бекап фајловите пак ги копираш. Провери си со еден обичен фајл во wp 300 глупости се прават


Sent from my iPhone using Tapatalk
Имам пробано на истиот WP што сега е моментално но на друг домен, тој не прави проблем и таму е сосема океј.

Instaliraj Wordfence Security plugin
Пробано, бетер е.
 
Член од
22 август 2008
Мислења
1.723
Поени од реакции
3.873
Провери што се си инсталирал и што имаш на блогот, процесорот оди на 100% ако има coin miners.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.071
Поени од реакции
935
Не се разбирам многу во wordpress, но зарем не мислите дека сајтот може да биде таргет на DOS напади ?
Ако сајтот е обичен сајт за вести, напад врз search-от е секогаш најоптимален бидејќи ако search-от низ вести не е добро испрограмиран и не се користат соодветни индекси, пребарувањата низ податоците може да троши многу ресурси.
Не сфаќам каков малициозен код во самата веб апликација би можел да предизвика вакво нешто, освен ако корисникот не инсталирал некаков софтвер за boost на посети на сајт (кој најверојатно не е free).
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
Во случајов многу работи можат да бидат причината за проблемот.

Спомнати се и напади погоре (конкуренција, фаќање на пик...).

Затоа, се земаат во предвид сите можни причинители, и се елиминираат еден по еден.

Се надевам дека форумџијата ќе го реши проблемот, и тука ќе сподели каде била "дупката" (како помош за некого кој би се сретнал со исто / слично нешто во иднина).
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
5.023
Провери што се си инсталирал и што имаш на блогот, процесорот оди на 100% ако има coin miners.
Нема ништо брат, како што реков на друг домен... со бекап со све, целиот сајт си работи нормално.

Не се разбирам многу во wordpress, но зарем не мислите дека сајтот може да биде таргет на DOS напади ?
Ако сајтот е обичен сајт за вести, напад врз search-от е секогаш најоптимален бидејќи ако search-от низ вести не е добро испрограмиран и не се користат соодветни индекси, пребарувањата низ податоците може да троши многу ресурси.
Не сфаќам каков малициозен код во самата веб апликација би можел да предизвика вакво нешто, освен ако корисникот не инсталирал некаков софтвер за boost на посети на сајт (кој најверојатно не е free).
И мене повеќе ми личи на такво нешто, DDOS напади. Немам инаку ништо инсталирано boost за посети и слични срања.

Ако ништо друго, некако да се блокират барем Internet Explorer корисниците, од таму идат најмногу... барем да се намали колку-толку. Или трето решение, challenge page со captcha пред пристап до сајтот? Како да се направат тие?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
На другиот домен (каде што се' е ОК) - исто го користиш CloudFlare, или друг хостинг?
 
На врв Bottom