Помогнете ми да си одберам "струка"

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.413
Поени од реакции
1.465
Ajjjj бла бла бла ...направи дека за да стане човек дизајнер треба да му се поклопат еден куп работи......треба тежок талент, ксмет, положба на месечината, хороскоп, експерт да е !?
Не зезај треба упорност и да се сака тоа што се работи а за бои, линии, перцепција тоа само со време си доаѓа. Сите имаме различна перцепција за одредени работи, некој сака заоблени работи некој коцкасти...и др.
Прашање : Дали доколку побараат банер за некоја страна мислиш дека ти ако си дизајнер секогаш ќе ја направиш подобра од некој со 30 часа на илустратор ??? И кој банер всушност повеќе ќе се допадне на општите корисници ???
Хммм, не спомнав никаде ни хороскопи ни месечини.
Ај препрочитај го постот, одговорот на прашањето се содржи во него.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Нај платени се програмерите и тоа во usa и европа action skript верувале или не па потоа останатите јазици програмерски .Највазно е да те интересира и да го работис дури и од хоби па тогас ке си вистински професионалец значи мора да те влече нештото пробај па ако не се пронајдес остави :) Инаку програмирање треба да го совладаш логиката и начинот на кој се програмира па после лесно ке се адаптираш на некој друг јазик .За тешко тешко е али лесно нема веруј треба време и труд пр: година ти е доволен период за да совладаш и стигнеш на ниво да бараш работа во добра фирма или фриленсер.
Дизајнер треба да графички треба да ги знаеш основните програми со кои мозес да најдеш работа во мк во секое време се : adobe master(photoshop,illustrator,flash +action skript -dosta plateno,after effects.Од autodesk imaш добри 3ds max и Maya 3d .
Јас како графички дизајнер во телевизија работам на оваа комбинација (adobe master cs6-flesh-photoshop-after-illustrator, Аutodesk-3ds Max и некои пропратни програми кои се плус .
Мрежи исто така е доста добро исто така треба да те интересира значи сите ови опции имаат подниво и доста разгранување во самите професии. Ако работиш односно се одлучиш да работиш мрежи имаш доста насоки како и во програмирање и дизајн .
Јас немам никаков курс само факултет информатика и верувај дека ако не те интересира нештото џабе е све . Јас незнаев дека ке ме заинтересира до степен да работам професијонално денеска и тоа на час по дизајн 3d видов дека тоа е доста платено и многу интересно барем мене почнав со туторијали и книгите за дизајн само нив ги учев друго препишував :) иако знам и програмирање ама немам искуство . Значи ако мислиш дека некој ке ти став чип и ке знаеч не грешиш седни размисли што е за тебе ок haha поздрав до сите вас и одлучете се за едно нешто од овие верујте има пари и убав живот немојте све само ке се помешате :)
 
На врв Bottom