Помогнете ми да си одберам "струка"

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Вака дечки, за ова може не требаше да отварам цела тема, но мислам дека вака ке добијам најмногу одговори пошто стварно не знам за што да се одлучам.
Доколку модераторите не одлучат да ја заклучат темава, нека продолжи си дискусија поврзана со мојов проблем.

Вака, на кратко кажано, мојата дилема е: Веб Дизајнер или 3D моделер, аниматор (постпродукција).

Поопширно кажано.. Сум пробал доста софтвери (Maya, 3DS Max, PS, AE, Zbrush, Sony Vegas, исто така иам претстава за HTML и CSS).. Во иднина планирам да одам на еден од овие курсеви: Веб Дизајн или 3D, анимација, постпродукција. Проблемот е што овие две области се сосема различни и многу малку поврзани една со друга, па ме интересира што во нашава држава е поисплатливо, по изводливо.

Знам дека Maya/Nuke pipeline-от во странство е многу ценета и тешка професија и множе да се заработуваат дебели пари, но овде? Искрено не познавам фирми и поединци што им требаат проекти со овие софтвери?
Не можам да се основам само на фриленс, инаку.

Лично, мене ми е поинтересно да ја учам академијата за 3D, него за веб дизајн. Во веб дизајн има малце кодирање, па јава, па jquerry, па php / mysql итн итн..Maya-та се едноставно креации кои подоцна се претвараат во движечки дела (зависи што модели)

Иако знам дека со веб дизајнер тука работа се наоѓа по лесно, отколку со другово. Морам да поставувам вакви директни и општи прашања бидејки за оваа работа што ке се одлучам, нема враќање назад после, и ќе морам стриктно да работам со ова. Нема учење едно, а работење друго.
Можеби ке речете има време до следната година, ама ја морам до тогаш да учам било што поврзано со ова, пошто тогаш ке биде касно.

Ако може било каква помош, препорака или искуства, воедно може да се поставуваат слични прашања како моиве на темава.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Вака дечки, за ова може не требаше да отварам цела тема, но мислам дека вака ке добијам најмногу одговори пошто стварно не знам за што да се одлучам.
Доколку модераторите не одлучат да ја заклучат темава, нека продолжи си дискусија поврзана со мојов проблем.

Вака, на кратко кажано, мојата дилема е: Веб Дизајнер или 3D моделер, аниматор (постпродукција).

Поопширно кажано.. Сум пробал доста софтвери (Maya, 3DS Max, PS, AE, Zbrush, Sony Vegas, исто така иам претстава за HTML и CSS).. Во иднина планирам да одам на еден од овие курсеви: Веб Дизајн или 3D, анимација, постпродукција. Проблемот е што овие две области се сосема различни и многу малку поврзани една со друга, па ме интересира што во нашава држава е поисплатливо, по изводливо.

Знам дека Maya/Nuke pipeline-от во странство е многу ценета и тешка професија и множе да се заработуваат дебели пари, но овде? Искрено не познавам фирми и поединци што им требаат проекти со овие софтвери?
Не можам да се основам само на фриленс, инаку.

Лично, мене ми е поинтересно да ја учам академијата за 3D, него за веб дизајн. Во веб дизајн има малце кодирање, па јава, па jquerry, па php / mysql итн итн..Maya-та се едноставно креации кои подоцна се претвараат во движечки дела (зависи што модели)

Иако знам дека со веб дизајнер тука работа се наоѓа по лесно, отколку со другово. Морам да поставувам вакви директни и општи прашања бидејки за оваа работа што ке се одлучам, нема враќање назад после, и ќе морам стриктно да работам со ова. Нема учење едно, а работење друго.
Можеби ке речете има време до следната година, ама ја морам до тогаш да учам било што поврзано со ова, пошто тогаш ке биде касно.

Ако може било каква помош, препорака или искуства, воедно може да се поставуваат слични прашања како моиве на темава.
Значи прво постави си прашање во себе:

Што те влечи?

Пошто не е работа да го работиш тоа само заради тоа што има пари. Треба да си го сакаш тоа што го работиш а не ајде има таму пари и таму ќе работам.

Искрено повеќе е исплатливо веб дизајнирањето а за тоа 3Д и анимација незнам како иде пошто не се занимавам со такви работи.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.889
3D или пост продукција ја би идел, веб дизајнери денес има со лопата да ги збираш. Со се поголемиот замав на игрите и фимовите каде се бара 3D и те како се исплаќа...пример fx3x од СК знам имаат работено на многу филмови.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
И во Maya имаш скрипти и кодирање што кога тогаш ќе мора да ги научиш.
Немој да мислиш дека е лесно и дека ќе добиеш лесен начин да добиеш тоа што го сакаш.
За 3д има пазар,само во Македонија единствена е 3дфх.
Пробај но ако се одлучиш за било што немој да се двоумиш...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
само ако мислиш да бегаш во странство. Максимумот што можеш да го извадиш тука е монтажер во ТВ. Не спомнувајте фх3х аман кога не сте запознаени со условите. Ебати фирмата што има службен меил на хотмеил како прво.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
3D или пост продукција ја би идел, веб дизајнери денес има со лопата да ги збираш. Со се поголемиот замав на игрите и фимовите каде се бара 3D и те како се исплаќа...пример fx3x од СК знам имаат работено на многу филмови.
Ги има мн. оти ќе седнат 2-3 дена ќе понаучат нешто и ајде дизајнери се :ROFLMAO: Седни ги да работат нешто покомплексно и ќе се изгубат, важно WP и Joomla се пука механички :pos:
само ако мислиш да бегаш во странство. Максимумот што можеш да го извадиш тука е монтажер во ТВ. Не спомнувајте фх3х аман кога не сте запознаени со условите. Ебати фирмата што има службен меил на хотмеил како прво.
Остај мејлот види на какви проекти работат и колку се познати :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ги има мн. оти ќе седнат 2-3 дена ќе понаучат нешто и ајде дизајнери се :ROFLMAO: Седни ги да работат нешто покомплексно и ќе се изгубат, важно WP и Joomla се пука механички :pos:

Остај мејлот види на какви проекти работат и колку се познати :)
и шо кур ако работат на такви проекти кога односот кон запослените е како кон магариња?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Животот е курва. Одбери веб дизајн. И нема малку кодирање, кога си дизајнер во Македонија, не си само дизајнер на сликите и говнарии, туку мора да бидеш и програмер.. така да мораш се да научиш, и у слободно време да го исмислиш интернетот по вторпат. И не ме јеби ако имаш вишок 2000 евра да плескаш у семос, што и да одбереш ќе се снајдеш во животот.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Животот е курва. Одбери веб дизајн. И нема малку кодирање, кога си дизајнер во Македонија, не си само дизајнер на сликите и говнарии, туку мора да бидеш и програмер.. така да мораш се да научиш, и у слободно време да го исмислиш интернетот по вторпат. И не ме јеби ако имаш вишок 2000 евра да плескаш у семос, што и да одбереш ќе се снајдеш во животот.
Тоа е работата, што јас сакам да избегам од програмирањето што подалеку. Нит ме влече, нит ми е задоволство. Знам како иде горе доле, бидејќи имав ваков предмет во 1-ва година факултет. Инаку, да, може да се каже дека имам вишок пари (читај: моите имаат вишок пари) но јас не сакам цел живот на нивни грб да сум, или пак да завршам обуки за едно, а да работам сосема друго без задоволство, па макар и висока плата.

и шо кур ако работат на такви проекти кога односот кон запослените е како кон магариња?
Да точно. ФХ3Х имаат работено на многу познти холивудски филмови, но односот со вработените е катастрофа. Јас што имам слушнато е дека пола фирма им се индијци кои работат прекувремено за малце пари. Значи работата им е многу ограничена, на пример на секој поединец му даваат по некоја задача, и на крај сите ги склопуваат во една. Значи работникот нема појма на што работи и нема никаква слобода. Штета што само има една ваква фирма во Македонија и истата има ваква репутација.
Инаку, не планирам да одам во странство, но имам познаник кој се има снајдено во фриленс, па можеби ке помогне. Но, сепак, морам да се одлучам кој по кој пат ке тргнам.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Инаку, да, може да се каже дека имам вишок пари (читај: моите имаат вишок пари)
Абе се убаво штом имаш вишок пари али тоа не значи дека треба одма да ги фрлаш на Сивус, пошто тоа се што го има таму може да се најде и на интернет.
Земи таму бркај по интернет прочитај некоа книга, симни нешто.


Наместо да одиш во сивус купи добар компјутер, во компјутери ги расфрлај пари барем да биде за нешто корисно...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Значи прво постави си прашање во себе:

Што те влечи?

Пошто не е работа да го работиш тоа само заради тоа што има пари. Треба да си го сакаш тоа што го работиш а не ајде има таму пари и таму ќе работам.
Не се слагам. Џабе тебе ако те влече економија, да завршиш Економски и после да работиш во бутик 10 години. Боље студирај нешто со кое имаш шанси за подобра работа, па макар и наместо 4 години, студирај го 6.

Сите да го работаа тоа што го сакаа, 90% од луѓево ќе беа глумци и пејачи. Јас дете мало немам сретнато што ми рекло дека кога ќе порасне сака да биде доктор или менаџер или сервисер.

Сега нормално дека исклучок за ова се докторите/забарите, сепак не можеш да работиш нешто ако ти се гади од истото. Ама не мора да си заљубен во тоа што го работиш. Кога ќе видиш плата на 1ви, ќе видиш како ќе ја засакаш професијата.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Не се слагам. Џабе тебе ако те влече економија, да завршиш Економски и после да работиш во бутик 10 години. Боље студирај нешто со кое имаш шанси за подобра работа, па макар и наместо 4 години, студирај го 6.

Сите да го работаа тоа што го сакаа, 90% од луѓево ќе беа глумци и пејачи. Јас дете мало немам сретнато што ми рекло дека кога ќе порасне сака да биде доктор или менаџер или сервисер.

Сега нормално дека исклучок за ова се докторите/забарите, сепак не можеш да работиш нешто ако ти се гади од истото. Ама не мора да си заљубен во тоа што го работиш. Кога ќе видиш плата на 1ви, ќе видиш како ќе ја засакаш професијата.
(n) Dislike
Така ако гледаш со жанси за подобра работа ништо не правиш. Еве треба да бидам астронаут (нели оти се платени да речеме) ама не ми оде, тоа ти е само :tapp:. Ако работиш нешто што не го сакаш цело време ќе бидеш изнервиран, цело време нешто ќе ти прече и сл. Инаку што дека плата на 1ви ти даваат кога правиш нешто што несакаш !?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom