Помирување меѓу Религијата и Науката

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
So drugo zborovi : Pravoslavieto gi prifaka onie nauki koi mu odgovaraat .:helou:

Znaci tvojata , a i nicija religija ne spaga tuka , hint: spekulacii .

Koi nauki spored tebe se zabraneti ?

ups..sega vidov ..

i za sinoto boldirani mislam deka ne treba da trosam , kopcinja od tastaturata :tapp: :pos:
Не се тоа науки кои на православието „му одговараат„ туку науки кои со свој речник и со свои методи ја потврдуваат библиската вистина.

Немој да трошиш ништо, понајмалку тастатурата...За злото, не треба ни време да се троши...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Не се тоа науки кои на православието „му одговараат„ туку науки кои со свој речник и со свои методи ја потврдуваат библиската вистина.

Немој да трошиш ништо, понајмалку тастатурата...За злото, не треба ни време да се троши...
Nitu pak za freak-ovi :helou: :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
What ever you say...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Не се тоа науки кои на православието „му одговараат„ туку науки кои со свој речник и со свои методи ја потврдуваат библиската вистина.

Немој да трошиш ништо, понајмалку тастатурата...За злото, не треба ни време да се троши...

Stvarno ne "mu odgovaraat " ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Православното учење за нештата е автохтоно и независно од научните „достигнувања„. За православието, научните сознанија претставуваат ПОТВРДА а не ПОТКРЕПА за точноста од учењето, Кој не успева да ја согледа таа разлика, нека живее и понатаму со убедувањето дека науките ни ги даваат вистините и дека верата зависи од тоа кој што кажал во оваа или онаа наука.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Ова сигурно е споделено тука, ама да повториме :)

Елифас Леви на интересен oldschool начин (преку дијалог) дава одговор на ова прашање во неговата книга „Клучот на Мистериите“.

Во дијалогот учестувуваат Разумот, Науката и Верата и покажува каде се испреплетуваат овие три нешта кај Човекот и како се надополнуваат иако трчаат кон иста цел :)
На крајот Разумот вели:

Work, then, and seek, O Science, but respect the oracles of Faith!
When your doubt leaves a gap in universal enlightenment, allow Faith to fill it!
Walk distinguished the one from the other, but leaning the one upon the other, and you will never go astray.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom