Помирување меѓу Религијата и Науката

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Тоа што моите постови имаат верска содржина, незначи дека немам поим од останатите работи, како што се науките, философијата и уметностите..ти текнува? Плус тоа, сигурно е дкеа сум постар од тебе, што значи имам „поминато„ повеќе литература од најразлични области. што значи дека не ми недостасува знаење.
Па никаде не го покажуваш,тоа е проблемот.
Сите постови,од прв до последен,ти се поврзани со религија.
И сеа како да не помисли човек дека си single-minded,brain-washed freak?
Без навреда,и ја сум freak,само повеке се интересирам за светов околу мене некако,не знам.....
п.с колку години си?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ова се повеќе изгледа како тема на лични контакти..темата е помирување меѓу религијата и науката..
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Кон болтуваното:
- никому не му е гарантиран Рајот. Рајот се ЗАРАБОТУВА!

Мики друже, не ги лажи луѓето! Рајот не се заработува! Рајот или спасението е по Божја милост, а милоста е нешто што не е заслужено.

"Зашто по благодат (милост) сте спасени преку верата; и тоа не е од вас - туку дар Божји!
Не е од дела, за да не се пофали некој."
Ефесјаните 2:8-9


Едно е дали ќе гледаш или не ТВ. Друго е дали ќе одиш на плажа или не, но СПАСЕНИЕТО НЕ СЕ ЗАРАБОТУВА.

Можам ли да кажам дека православната црква го вели то, т.е. дека СПАСЕНИЕТО СЕ ЗАРАБОТУВА?!

Ако е тоа така (а ти секогаш се повикуваш на МПЦ) тогаш ТАА ГИ ЛАЖЕ ЛУЃЕТО.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Христијанин, како бе да ги лажам луѓето, кога со тоа би ја погазил 9-та Божја заповед?
Да, Рајот се добива по Божја милост, па тоа и самиот 1000 пати го имам напишано, но тоа незначи дека треба да седиме со скрстени раце и да се надеваме САМО на милоста! А каде е тогаш НАШИОТ ЛИЧЕН подвиг на патот кон Рајот!? Што треба да направиме за да станеме достојни за влез во Рајот? Само да се НАДЕВАМЕ? И ништо повеќе? А каде е покајанието, каде е верата, каде се делата? Па сите тие бараат ЛИЧЕН НАПОР во нивнатат реализција а не само пуста желба за влез во Рајот и ништо повеќе! Во православието, РЕЛАЦИЈАТА помеѓу Бога и лушето е ДВОНАСОЧНА! Бог дојде, се жртвува за нас и со таа Негова жртва не откупи од гревовите и не повика на спасение! Е сега, на секој поединец останува да одлучи дали ќе го следи Христа и дали негото однесување ќе даде ПЛОДОВИ достојни за влез во Рајот.
Да, можеш да кажеш дека спасението се заработува, но под „заработка„ да не подразбираш било каков труд, туку НАМЕРА и АКЦИЈА од верска природа а не од било каква!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па никаде не го покажуваш,тоа е проблемот.
Сите постови,од прв до последен,ти се поврзани со религија.
И сеа како да не помисли човек дека си single-minded,brain-washed freak?
Без навреда,и ја сум freak,само повеке се интересирам за светов околу мене некако,не знам.....
п.с колку години си?
Од речиси 1000 мои постови, кои се лесно достапни на форумов, дел од нив имаат и научна и философска и уметничка содржина, особено по прашањето „зашто религијат се меша во науката„.

Маркус, не е ова приватен допис, туку мој обид да ја појаснам мојата намера од вклучувањето на форумов. А намерата, секако дека не ми е да се однесувам нихилистички кон науките, туку да ја посочам разликата во гледиштата од религиозната и научната/философската/уметничката позиција на гледање на работите.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нешто околу теоријата на големата експлозија

Od praiskonskog atoma do...

Godine 1927. Žorž Lemetr, belgijski jezuita i vodeći kosmolog Vatikana, postavio je osnove teorije Velikog praska. Po ovoj teoriji kosmos je, pre više milijardi godina (procene se kreću od 8 do 20 milijardi godina) nastao iz, kako ga je on nazvao, “Praiskonskog atoma” (popularniji naziv je “Kosmičko jaje”). Ovo kosmičko jaje je jednog trenutka eksplodiralo najvećom eksplozijom koja se ikada odigrala u kosmosu. Tog momenta rodila se naša vasiona čiji smo i mi sastavni deo i koju danas poznajemo. Sovjetsko-američki fizičar Gamov, nazvao je taj događaj “Veliki prasak”, što je postao opšteprihvaćen naziv.​
Lemetr se nije udubljivao u druga pitanja vezana za teoriju Velikog praska - njemu i Vatikanu je bilo važno da ovu teoriju povežu sa biblijskim predanjem o postanku sveta pod uticajem Božije volje. Vatikan je prihvatio ovu teoriju a prihvatila ju je i većina savremenih naučnika jer se uklapala u tada najnovija otkrića američkog astronoma Edvina Habla o širenju svemira.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аааааааа...еве од каде Стивен Хокинг ја украл идејата за големата експлозија на Вселената..срам да му е...:vozbud:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Штом стана со тие седум дена?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пааааа..сеуште се 7 дена...никој сеуште не ја сменил таа бројка во Писмото.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Е сега и ти ... или е така или е онака:vozbud:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
За какво помирување зборувате? Зар некогаш имало некаква сплетка?

Ако зборувате за Римо-Католичката Црква тогаш ОК, но нагласете го тоа.

Никогаш е немало проблеми помеѓу Православието, Исламот и Науката. Напротив науката секојдневно ни дава се повеќе и повеќе докази дека Бог навистина постои.

Имало проблем помеѓу институцијата Ватикан и науката но не помеѓу науката и религијата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е сега и ти ... или е така или е онака:vozbud:
Така е....:vozbud:


Од крајот на 19-от век, римокатоличката Црква прифаќа се што науките ќе понудат како „најново„ научно сознание а најтрагично е тоа што Рим и Ватикан и папството , тие научно сознанија ги прфаќаат безпоговорно, како СВОИ.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
За какво помирување зборувате? Зар некогаш имало некаква сплетка?

Ако зборувате за Римо-Католичката Црква тогаш ОК, но нагласете го тоа.

Никогаш е немало проблеми помеѓу Православието, Исламот и Науката. Напротив науката секојдневно ни дава се повеќе и повеќе докази дека Бог навистина постои.

Имало проблем помеѓу институцијата Ватикан и науката но не помеѓу науката и религијата.
Pa kaj bese be brat dosega, crknav od objasnuvanje na ovaa i slicni na ovaa temi, bas toa sto ti go kaza, ama......
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Веќе имам пишувано дека православието ги прифаќа ЗДРАВИТЕ науки, кои ИМААТ што да кажат е да нагаѓаат дека било вака или било така. По здрава наука се подоразбира учење кое е трајно И КОЕ е засновано на РЕАЛНИ факти а не на шпекулации кои траат една сезона и кои после тоа се побиени од други шпекулации и шпекуланти. Под здрава наука НЕ СЕ ПОДРАЗБИРА забегувањето на науките во „зони„ кои се забранети, акко што е тековната желба на одредени научни кругови да ја превземат Божјата улога во овој Свет и да се наметнат како фактори на одрдување на идните настани. Под здрава наука НЕ СЕ ПОДРАБИРААТ квази-науките кои се под посредни или непосредно ѓаволско влијание, какви што се астрологијата, теософијата, оклутната психологија, дел од генетиката, дел од правниот поредок, дел од уметностите и сл.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Веќе имам пишувано дека православието ги прифаќа ЗДРАВИТЕ науки, кои ИМААТ што да кажат е да нагаѓаат дека било вака или било така. По здрава наука се подоразбира учење кое е трајно И КОЕ е засновано на РЕАЛНИ факти а не на шпекулации кои траат една сезона и кои после тоа се побиени од други шпекулации и шпекуланти. Под здрава наука НЕ СЕ ПОДРАЗБИРА забегувањето на науките во „зони„ кои се забранети, акко што е тековната желба на одредени научни кругови да ја превземат Божјата улога во овој Свет и да се наметнат како фактори на одрдување на идните настани. Под здрава наука НЕ СЕ ПОДРАБИРААТ квази-науките кои се под посредни или непосредно ѓаволско влијание, какви што се астрологијата, теософијата, оклутната психологија, дел од генетиката, дел од правниот поредок, дел од уметностите и сл.
So drugo zborovi : Pravoslavieto gi prifaka onie nauki koi mu odgovaraat .:helou:

Znaci tvojata , a i nicija religija ne spaga tuka , hint: spekulacii .

Koi nauki spored tebe se zabraneti ?

ups..sega vidov ..

i za sinoto boldirani mislam deka ne treba da trosam , kopcinja od tastaturata :tapp: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom