Помагајте HDD ојде да го нема

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Имам еден голем проблем на хардот на кој ги чувах проектите и документите .

Windows не го гледа -wtf

При бутирње на линукс блокира цел некоја мемориска адреса наоѓа грешка

Го гледа само биос и HHD pro life




Paragon Parttion megic ве ли

Disk I/0 failure
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Тенок Макстор? 40 Гига. Нај лошите дискови се тие. Пиши пропало. Тури го у замрзивач преку ноќ. Може и ќе извадиш нешто. Поздрав:tapp:
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Но не е лошо да го помачаш малко! У Hirens Boot имаш HDD Regenerator 1.51 со неа ќе проба да поправа бад секторите, или па да пробаш да направаш image со Ghost, ако па ти са толку важни информаците на него http://www.recovery-bg.com/failure-hard-disk-data-recovery-bg.php
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имав пред некое време и јас сличен хард диск од макстор исто така и скоро идентичен проблем, на крај по доста обиди заврши во канта со се што имаше на него, дефектот беше во неисправноста на електромоторот што го врти дискот, работеше кога ќе му текнеше.......
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Уште кого го купив примитив дека грее па му ставив кулерче за ХДД со две перки


Ако е електро моторот има ли шанси да се смени?

Negatifo колку зимат пари овие?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Шом ти прикажал колку празен простор имаш, ваљда не е до моторчето.
Со R-Studio проба ли?
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
не се обидувајте да ставате кулери на него за ладење уште повише го загушувате хдд'то, најдобро ти е да имаш куќиште што има ладење пред нив кулер голем но на нив ништо да се штрафи, знам од искуство ми цркна до сега 1 така. Кулерите се ок демек ладат но кога ќе се напунат со прашина што правиме тогаш цел хдд се гуши, ако зимаш само у rack но и тоа не може да го излади асално. Препорачливо е да го ставиш у кукуштетот и ништо да нема под него или над него да има доволен простор за да се лади.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
не се обидувајте да ставате кулери на него за ладење уште повише го загушувате хдд'то, најдобро ти е да имаш куќиште што има ладење пред нив кулер голем но на нив ништо да се штрафи, знам од искуство ми цркна до сега 1 така. Кулерите се ок демек ладат но кога ќе се напунат со прашина што правиме тогаш цел хдд се гуши, ако зимаш само у rack но и тоа не може да го излади асално. Препорачливо е да го ставиш у кукуштетот и ништо да нема под него или над него да има доволен простор за да се лади.

Ладење на кукиштето ми е многу добро изведно бидејки секој елемент е наместен од мене и е тестирано


Јас мислам дека 23-27 степени не се смета за гушење во летно време (темп на хардиск)

п.с

Компјутер се чисти темелно на секој 3 месеци.
Тоа спаѓа во сервиз нашите фирми за сервиз го сваќат форматот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom