Полска и Унгарија се будат!

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Тресла се гора...имаат етнички и религиозно чисти држави без исламско малцинство, не се на ниту една рута на мигранти, не се засегнати никако. Изгледа им е досадно, колку да се дешава нешто.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тресла се гора...имаат етнички и религиозно чисти држави без исламско малцинство, не се на ниту една рута на мигранти, не се засегнати никако. Изгледа им е досадно, колку да се дешава нешто.
Блазе си им.Затоа и се борат за да останат како такви.ЕУ им бараше да примат мигранти,ама овие држави не се вукојебини како нашата,нивните кичми не се свиткани.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Нема врска со будење на хомо во нас. Ние растиме во едно крајно патријархално општество кое го има Православието како Византиска оставштина, а премолчува многу работи за истото.

Зошто да не го проучиме во детали? Зошто толку витални луѓе за нашиот полуостров и ОСОБЕНО нашата модерна држава биваат премолчени? For heavens sake типот бил Словен од темата Македонија, роден во регионот на Адријанопол (Одрин), западно од Константинопол. Капак на се тој и мајка му биле заробени од страна на бугари и со години им робувале на бугарите. Овај момак ЗА НАС е најважниот лик во цела средновековна историја и лик на кој токму ние како Македонци треба да му обрниме посебно внимание. И ние сме Словени, и ние сме од регионот на Македонија.
Зборуваме за наш човек - клучен Византиски император, кој меѓу другите негови квалитети (почнал од првата скала завршил на врвот на општество), ете бил и хомосексуалец. Голема ебана работа!

Кој сака нека ме праша, омилен византиски император? од старт ќе испукам - Василиј I Македонецот.
Модерни автори шпеклираат дека татко му бил Ерменец. Но тој никогаш не го запознал, само мајка си ја знаел. А изворите од средниот век велат дека бил Slavic.
Не бе ич нема... Кога помодарството ја пишува и историјата, сите позитивни личности станаа педери...

Јас викам што не се осврнат малце на Паштунското општество во Авганистан, да го видат вистинското лице на едно хомосексуално општество и улогата на жената во тоа општество... Или можда дека Хитлер, Сталин и Мао биле педери...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Брат 10 години во детали читам Византиска историја, какво хомосексуално општество побогу? Какви црни Арапи и Авганистанци? Ало Византија ли ја споредуваш со нив? Од 10ци векови постоење Василиј I е единствениот хомосексуалец, заедно со претходникот Михаил. Сите други се стрејт. Затоа и неговата приказна ти остава уникатен впечаток, не очекуваш дека ќе читаш такво нешто - не во средновековен Балкан.
Кога ќе тргниш од Валенс и Валентинијан преку Јустинијан, Фокас, Алексиос, и еден куп други Императори, до Василиј сите се стрејт, впрочем кога читаш за нив сексуалноста не е нешто што се дискутира туку други аспекти на нивниот живот, и стигнуваш до него ја читаш неговата биографија и нормално дека те удира ко оригинална ако ништо друго. Те теши ова? Бог да чува.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Блазе си им.Затоа и се борат за да останат како такви.ЕУ им бараше да примат мигранти,ама овие држави не се вукојебини како нашата,нивните кичми не се свиткани.
Se e toa kul, ama kaj niv ne odat migranti od ista pricina sho kaj nas ne odat.
Nejkat.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kako prvo i prvo migrantite od Afrika i Azija ne odat da živeat i rabotat vo Polska Češka Slovačka Ungarija Baltik i.t.n. isto kako što ne sakaat ni kaj nas na Balkanot da ostanat da živeat i rabotat tuku ovoj region (Balkan) e samo tranzitna zona i otskočna daska na migrantite kon Germanija Skandinavija Beneluks Francija i.t.n. Kako vtoro bez razlika kakvi lideri i partii se na vlast desnica, levica, centar... pravata na individuata bilo vo aspekt na gragjanski slobodi i prava bilo vo aspekt na ekonomski prava i slobodi ne smeat da se ukinuvaat ili namaluvaat samo zatoa što nekomu taka mu prdnalo tuku naprotiv treba postojano da se nadograduvaat i zgolemuvaat. Vakvite glupoštini kako na pr. zabrana za abortus i sl. merki koi proizleguvaat od odredeni politički krugovi se teški glupoštini i vrakanje nazad. Ok vo red e da se bide konzervativen, tradicionalen i.t.n. do nekoi odredeni granici, pa i jas kako čovek vo nekoi sferi od životot imam konzervativni stavovi, no ednostavno kažano bre lugje sekoj čovek t.e. sekoja žena kako i sekoj maž si e edinstven gospodar na svoeto telo, imot i pari i toa e toa. Ako nekoj odnosno nekoi sakaat da imaat pet deca vo red, neka si gi napravat i čuvaat, nikoj ne im zabranuva i ne gi sprečuva vo toa, no nekoj drug može saka da ima samo edno dete, nekoj pa ič, seto toa si e pravo na ličen izbor, vo zavisnost od poveke faktori, sopstveni želbi, možnosti, uslovi, stavovi, sfakanja i.t.n.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Se e toa kul, ama kaj niv ne odat migranti od ista pricina sho kaj nas ne odat.
Nejkat.
Па и така е ама и не е така, еве види ја Србија као пример на западна колонија уште не влезена во ЕУ. Ќе дојде моментот кога ќе нема избор и ќе мора да останат некаде. Земи ги пример еве кај нас Циганите. Така нешто е и со мигрантите, тука некаде се со начинот на живот и сфаќањата(нормално не сите).
Е сеа ние имаме среќа у несреќа што сме на чекор до исламизација на вардарска Македонија плус сме мал народ и нема да имаме вакври проблеми, додека држави од овој калибар како овие две, како Хрватска, Србија, Босна, Словенија, ќе бидат најмногу на ваков удар. Нема некоја голема логика тука, доле ги има премногу тука население се празни, истиот пример пак со Циганите, како што они почнуваат да се распрскуваат по градовите низ сите населби зошто не ги собира веќе во нивната така е и со овие. А отпор некој не верувам дека може да има кај тукашното бело "христијанско" население од повеќе причини.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Па и така е ама и не е така, еве види ја Србија као пример на западна колонија уште не влезена во ЕУ. Ќе дојде моментот кога ќе нема избор и ќе мора да останат некаде. Земи ги пример еве кај нас Циганите. Така нешто е и со мигрантите, тука некаде се со начинот на живот и сфаќањата(нормално не сите).
Е сеа ние имаме среќа у несреќа што сме на чекор до исламизација на вардарска Македонија плус сме мал народ и нема да имаме вакври проблеми, додека држави од овој калибар како овие две, како Хрватска, Србија, Босна, Словенија, ќе бидат најмногу на ваков удар. Нема некоја голема логика тука, доле ги има премногу тука население се празни, истиот пример пак со Циганите, како што они почнуваат да се распрскуваат по градовите низ сите населби зошто не ги собира веќе во нивната така е и со овие. А отпор некој не верувам дека може да има кај тукашното бело "христијанско" население од повеќе причини.
Odat u Germanija poradi mentalniot sklop na germancite, deka za grevovite na svoite pradedovci nema nikogas da se iskupat, pa forsiraat shirokogradost.
Istiot guilt trip go imaat Britancite i Francuzite kako i site bivsi kolonijalni sili.
Plackite ne im uspevaat vo istocna evropa, kako zemji koi isto taka bile terorizirani od Germanija.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Мојата претпоставка е дека, за 10ина години, кога ќе пресуши миграцијата од Украина и Белорусија и кога ќе почнат да чукаат на врата негативните последици од катастрофалната демографска слика во сите земји од Источна Европа, ќе гледаме се повеќе Африканци, Пакистанци, Афганистанци и Курди по улиците во Варшава и Будимпешта.
Цела Европа ќе биде пред крајно сериозен демографски предизвик, во следните децении.
Проблемот нема да биде во односите со Русија, Турција, САД или Кина, туку како ќе ја менаџираат миграцијата од Африка, која во 2050 ќе има повеќе од 2 милијарди население, кое живее на се помало и помало обработливо земјиште. Како за пример, Египет кој треба да важи за една од најстабилните земји на тој континент, е со години на раб на макроекономски колапс, што останува за другите тогаш.
Има огромни цивилизациски разлики помеѓу државите кои имаат потреба од население и државите кои имаат вишок население подготвено да мигрира. Разлики како никогаш во историјата.
Ако Вишеградската група сака да ја штити Европа од миграција, треба да инвестираат во морнарица за Медитеранот, со протести и пароли ништо не постигнуваат. :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Блазе си им.Затоа и се борат за да останат како такви.ЕУ им бараше да примат мигранти,ама овие држави не се вукојебини како нашата,нивните кичми не се свиткани.
Прво треба да се свестат околу демографската катаклизма и фактот што самите пољаци масовно емигрираат, по цела Англија можеш да слушнеш kurwa kurwa kurwa по улици. Ионака никој не може да ги натера да примат блискоисточни мигранти.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Прво треба да се свестат околу демографската катаклизма и фактот што самите пољаци масовно емигрираат, по цела Англија можеш да слушнеш kurwa kurwa kurwa по улици. Ионака никој не може да ги натера да примат блискоисточни мигранти.
која катаклизма, ќе се попишат и они онлајн и нема да ги изгубат своите права и слободи во полска
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Мојата претпоставка е дека, за 10ина години, кога ќе пресуши миграцијата од Украина и Белорусија и кога ќе почнат да чукаат на врата негативните последици од катастрофалната демографска слика во сите земји од Источна Европа, ќе гледаме се повеќе Африканци, Пакистанци, Афганистанци и Курди по улиците во Варшава и Будимпешта.
Или нуклеарките ќе почнат да играат или тоа... Трето нема.


Цела Европа ќе биде пред крајно сериозен демографски предизвик, во следните децении.
Проблемот нема да биде во односите со Русија, Турција, САД или Кина, туку како ќе ја менаџираат миграцијата од Африка, која во 2050 ќе има повеќе од 2 милијарди население, кое живее на се помало и помало обработливо земјиште. Како за пример, Египет кој треба да важи за една од најстабилните земји на тој континент, е со години на раб на макроекономски колапс, што останува за другите тогаш.
Има огромни цивилизациски разлики помеѓу државите кои имаат потреба од население и државите кои имаат вишок население подготвено да мигрира. Разлики како никогаш во историјата.
Ако Вишеградската група сака да ја штити Европа од миграција, треба да инвестираат во морнарица за Медитеранот, со протести и пароли ништо не постигнуваат. :)
Кога ќе видиш поубаво, меѓусебните односи во Европа воопшто не се разликуваат од пред унијата па дури и од пред војните... Сите глумат културни и фер, а уствари гледаат што подлабоко да си го заријат ножот. Па така и Вишеградската група... се чува на маргините на Унијата (додуша поарно од Бугарија и Романија кои се нужникот), ниту имаат, ниту ќе имаат колективна свест со ЕУ. Па така они не ги бранат границите на Европа, туку сопствените граници, а додуше никој и не го бара тоа од нив. Ако либтардите од Германија и Франција сакаат да примаат бегалци, ќе си примаат, кој ќе им забрани.
Автоматски споено мислење:

Во секој случај има некој генерален консензус кај популацијата дека Хитлер е најголемото зло во историјата, што е пак екстремна десница. Од таму и самиот антагонизам кон оваа идеологија кај луѓето. Можеш да споредуваш бројки со жртвите од режимитие на Сталин и Мао, ама ништо не се споредува со природата на нацистичкиот режим, неговите планови и индустрискиот/државен апарат за извршување геноцид. Влезено е во колективната свест кај западниот свет бидејки нашите дедовци се бореле против тоа зло, и тоа што се спречило било уште пострашно од тоа што веќе го направиле. А направиле многу и за тие 5 години.
Затоа коа ги рангираме секогаш на пиедесталот е нацист со свастика, а не левичар со маица од че гевара или кастро. За сталин и мао, бар во западниот свет, и онака нема многу фанови.
Прашање е колку е десничар човек, кој малтене условно ја ја национализирал целата индустирија. Да не збориме за паралелите на Советскиот режим со нацистичкиот, поготово во делот на работните кампови на политичките неистомисленици или етнички неподобните.

Природата на нацистичкиот режим е експозувана, затоа што нацистите ја изгубиле војната. Доколку они би ја добиле војната, сигурно денеска наголемо ќе се пишуваше за злосторите во комунизмот (како што впрочем се зборува после падот на комунизмот), колонијализмот и сл, на страните кои да речеме би ја изгубиле војната.

Иначе се слагам дека генералниот концензус засега е тој. Но ако можеш да видиш во се повеќе филмови и документарци, каде нацистите не се прикажани како мејнстрим негативци.Неговата книга слободно ја има во книжарите и како што знам е ултра популарна. Дури ни денот на победата над фашизмот и нацизмот, да не е Русија, во Европа веќе не се ни слави (пошто реално скоро цела западна Европа и пола источна Европа биле негови сојузници или да речеме малтене цела денешна ЕУ). Така да доколку немаше потреба да биде страшило со лик на десничар, популарноста на Хитлер одамна ќе се намалеше.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Идиотска пропаганда, не знам дали некој во Полска им го купува ова. Сега ми е појасно и зошто темава е креирана.

На Полски Сител денеска:
Германците се нервираат заради покачувањето на платите во Полска

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Идиотска пропаганда, не знам дали некој во Полска им го купува ова. Сега ми е појасно и зошто темава е креирана.

На Полски Сител денеска:
Германците се нервираат заради покачувањето на платите во Полска

Па реално треба да се нервираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom