Полска и Унгарија се будат!

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
За занаетчии можам да кажам,дека х3 е подобро во Полска,Словачка,Чешка или Унгарија.У Полска у Краков,сопственикот на станот што го изнајмив месец дена чекаше да дојде електричар штекер да му смени.Сите се избегани во Германија или некаде по Европа за лек не се наоѓа мајстор,а моментално заработуваат исто па може и повеќе него у Германија.Исто во Чешка во Прага,сопственикот на станот имаше купено нова машина за перење,вика не ја пуштајте нешто лупа и скока целата,пријавил рекламација наредната недела ке пуштеле човек да дојде.Отидов у Лидл купуви за 3€ васер вага и ја нивелирав,ја пуштив спие машината.Кога дојде у стан му покажав,се чудеше пола саат.Да дојдеше човек да му ја нивелира,испод 50€ немаше да го чини,а и за тие пари треба да чека цела недела.Занаетчиите по овие држави заработуваат солидно а подобро живеат него во Германија на пример.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Nema pomodarstvo, lugeto si begaat od brodot koj tone.
Мислам дека не е точна ваквата констатација. Бегаат и од други источноевропски земји, а далеку се они од брод кој тоне...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Мислам дека не е точна ваквата констатација. Бегаат и од други источноевропски земји, а далеку се они од брод кој тоне...
Ne mozam da zboruvam za drugi zemji, ama situacijata e najverojatno slicna kako kaj nas, narocito ukraina, i moldavija, koi zaedno so nas se na samoto dno od site aspekti na zivotot.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Муабетот ми е за луѓето од ИТ секторот.. Дека генерално е мислењето дека луѓето бегаат од немаштија. Баш тие од ИТ секторот се луѓе кои можат да живеат на висока нога тука, и наместо тоа они се одлучуваат да одат во западниве земји. Чисто помодарски тренд, без никакво економско оправдување.
Проблемот не е само во парите. Ете јас се одлучив да останам во РМ иако можев да заминам, но со тоа сум свесен дека ќе бидам изложен на сите негативности од живеењето во РМ. Лоша инфраструктура, невладеење на право, етнички срања, корупција и некадарност на секој чекор и што све не, тоа се прилично сериозни параметри кои ги тераат лицата кои добро заработуваат од ИТ или други полиња да изберат да живеат во друга држава.
Не се сите сентиментални па да им значи друштво, роџаци, места кон кои се емотивно поврзани. Кога би отишол на запад нема да имам ништо од тоа што е гадна ствар. Настрана пријатели имам роџаци со кои буквално сум пораснал од прво одделение до сега, можам да ги викнам за било што било кога, сето тоа би го немал во странство.

Навистина е жалосно и тажно ова што се случува со иселувањето, но тоа е само последица на 30 години катастрофални политики, масовен грабеж, корупција, негрижа на општеството.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Значи во некој град-село пичкевац на едно 150 километри од Амстердам, при што работното време од 8 часа ти се зголемува на + 3-4 часа поминати во пат.
Додека јас за истите пари, што би ги земал во Полска би имал стан во центар или во некоја елитна населба, би се хранел по ресторани, ако сакам галантен живот и децата би ми учеле во пристојни школи. И за нешто повеќе од пола примања во Белорусија би имал грофовски живот, со изнајмена куќа или луксузен стан и слично.

Јас разбирам дека луѓе кои имаат проблеми со ниски примања и не гледаат никаков просперитет во државава да заминуваат, но не ги разбирам оние од IT индустријата кои имаат примања да си дозволат секој ден да доручкуваат во Carpe Diem да одат во странство за да делат WC-a и Кујни со еден куп сомнителни фаци. За нив поготово нема зима тука, можат да си приуштат да купат стан, да си купат кола, без никакви поголеми проблеми, а они одлучуваат да одат да живеаат како љангари. Генерално квалитетот на животот не ти зависи од тоа во која држава во Европа си, туку колку примања имаш и што можеш да си приуштиш. Приказната што ти ја кажуваш за во Холандија, не е равенка за пристоен живот, туку равенка за преживување. Ај сега замисли си го животот што би можел да го имаш во Македонија со плата од (ај не 1650 ама ете 1200 евра) месечно, плус рандом поверемни бонуси, и дали би размислувал во тој случај да се селиш во Амстердам, за тие пари?

Тој момент во Полска е променет, има тенденција на враќање на инжинери, затоа што неколку компании од таму се проширија на светски рамки и се повеќе млади инжинери наместо да живеат како љангари и чергари, одлучуваат да се вратат во својата татковина, да си живеат не само пристоен живот, туку живот на висока нога.

Тоа е само почетен тренд. Овој тренд све порапидно ќе ја подобрува економската ситуација во Полска и во Словачка. И ако продолжи вака, се повеќе млади инжинери од Балканот и источна Европа ќе се селат во Полска, наместо во западните земји.
za uslovite vo holandija malku ja utna rabotata, isto i za amsterdam. imam rodnini koi tamu ziveele i daleku e od toa sto go napisa. kako prvo od mesta vo germanija koi se 200+km odaleceni se stignuva za 2 saata do amsterdam, a ne pa nekoj koj raboti vo amsterdam i zivee vo holandija da patuva dnevno 3-4 saati. demek e normalno nekoj da zivee na 150 km od amsterdam a da raboti vo toj grad... toa go imas tolku cesto kako sto nekoj da raboti vo skopje sekoj den, a da zivee vo prilep i sekoj den da patuva do sk i nazad.

vo pravo si deka amsterdam e izgor, za apartman blisku do centar treba da racunas so 1.000€ mesecno, ama kako sto objasna @callejón de la muerte imas dobri moznosti vo okolinata. javniot prevoz i patovite im se odlicni, i spored mene standardot vo holandija e podobar od toj vo germanija. lesno mozes da dobies dvosoben stan od 50-60 m2 na 30-40 minuti vo pravec od centarot na amsterdam za ispod 1.000€ mesecno, so pointenzivno baranje i za 800€, taka sto i da rabotis vo centarot na amsterdam mozes da zivees na ubavo mesto za pristojna cena (za holandski standard) i dnevno da ne trosis poveke od 80-90 minuti za patuvanje (a ako ne cepis peski do rabota najnormalno e na sekoe mesto za toa da racunas okolu 30-40 minuti, taka sto razlikata ne e golema).

inace utna i nesto drugo. zboruvas za amsterdam kako amsterdam da e cela holandija. amsterdam ima 820.000 ziteli, holandija 17 milioni, taka sto vo amsterdam zivee samo okolu 5% od naselenieto. kako sto i potvrdiv amsterdam e izgor, ako sakas vo toj grad da rabotis + da zivees ti trebaat kako samec najmalku 2.500 neto za da imas kolku tolku pristoen zivot, ama vo pogolemiot del od drugite delovi od holandija situacijata e poinakva. imas eden kup drugi gradovi so izvonredna infrastruktura i daaaleku pomali ceni.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
za uslovite vo holandija malku ja utna rabotata, isto i za amsterdam. imam rodnini koi tamu ziveele i daleku e od toa sto go napisa. kako prvo od mesta vo germanija koi se 200+km odaleceni se stignuva za 2 saata do amsterdam, a ne pa nekoj koj raboti vo amsterdam i zivee vo holandija da patuva dnevno 3-4 saati. demek e normalno nekoj da zivee na 150 km od amsterdam a da raboti vo toj grad... toa go imas tolku cesto kako sto nekoj da raboti vo skopje sekoj den, a da zivee vo prilep i sekoj den da patuva do sk i nazad.

vo pravo si deka amsterdam e izgor, za apartman blisku do centar treba da racunas so 1.000€ mesecno, ama kako sto objasna @callejón de la muerte imas dobri moznosti vo okolinata. javniot prevoz i patovite im se odlicni, i spored mene standardot vo holandija e podobar od toj vo germanija. lesno mozes da dobies dvosoben stan od 50-60 m2 na 30-40 minuti vo pravec od centarot na amsterdam za ispod 1.000€ mesecno, so pointenzivno baranje i za 800€, taka sto i da rabotis vo centarot na amsterdam mozes da zivees na ubavo mesto za pristojna cena (za holandski standard) i dnevno da ne trosis poveke od 80-90 minuti za patuvanje (a ako ne cepis peski do rabota najnormalno e na sekoe mesto za toa da racunas okolu 30-40 minuti, taka sto razlikata ne e golema).

inace utna i nesto drugo. zboruvas za amsterdam kako amsterdam da e cela holandija. amsterdam ima 820.000 ziteli, holandija 17 milioni, taka sto vo amsterdam zivee samo okolu 5% od naselenieto. kako sto i potvrdiv amsterdam e izgor, ako sakas vo toj grad da rabotis + da zivees ti trebaat kako samec najmalku 2.500 neto za da imas kolku tolku pristoen zivot, ama vo pogolemiot del od drugite delovi od holandija situacijata e poinakva. imas eden kup drugi gradovi so izvonredna infrastruktura i daaaleku pomali ceni.
Види, јас знам каква е прорачунката за куча-посо и дека има есап. Зборам за еден живот и перспектива од која голем дел млади се откажуваат во Македонија и одат да живеат кучешки живот во странство. Јас не зборам за луѓе кои тука имаат примања од 300-400 па и 500 евра, па решиле да си ја пробаат среќата во Холандија. Туку зборам за луѓе кои имаат примања 1000+ а најчесто и 1500+ евра тука во Македонија кои реално можат да си приуштат да купат стан, да одат секој ден на доручек во Carpe Diem, да си купат кола без никаков проблем. А сепак одат во Холандија за далеку понекавалитетен живот или тоа што го викаш ти „kolku tolku pristoen zivot“, а за кое „од коњ на магаре“ е мал збор. Тој мајндсет е чисто помодарство и нема никаква економска оправданост.

Кажи ми дали во Холандија можеш да си приуштиш секој ден доручек во елитен ресторан? Дали можеш дури и да планираш да купиш стан во главниот град?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
А сепак одат во Холандија за далеку понекавалитетен живот или тоа што го викаш ти „kolku tolku pristoen zivot“, а за кое „од коњ на магаре“ е мал збор. Тој мајндсет е чисто помодарство и нема никаква економска оправданост.
Da de, pomodarstvo, oti zivotot se sostoi samo od jadenje u eliten restoran.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Da de, pomodarstvo, oti zivotot se sostoi samo od jadenje u eliten restoran.
Најголемата приказна е дека младите бегаат од беспарица... И не е животот само елитен ресторан, туку и да си меѓу блиските, да се дружиш со тие што си израснал, да не живееш како чергар.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Најголемата приказна е дека младите бегаат од беспарица... И не е животот само елитен ресторан, туку и да си меѓу блиските, да се дружиш со тие што си израснал, да не живееш како чергар.
Pa toa e toa.
Ne begaat od besparica, begaat oti brodot tone.
So svojata struka zarabotuva i tuka i tamu, no se seli poradi normalna drzava.
 
M

Macedon1um

Гостин
^ Да не се лажеме 9 од 10 луѓе што се иселиле прв и главен мотив им бил финансискиот, секоја чест на исклучоците кои ги има но се ретки
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Види, јас знам каква е прорачунката за куча-посо и дека има есап. Зборам за еден живот и перспектива од која голем дел млади се откажуваат во Македонија и одат да живеат кучешки живот во странство. Јас не зборам за луѓе кои тука имаат примања од 300-400 па и 500 евра, па решиле да си ја пробаат среќата во Холандија. Туку зборам за луѓе кои имаат примања 1000+ а најчесто и 1500+ евра тука во Македонија кои реално можат да си приуштат да купат стан, да одат секој ден на доручек во Carpe Diem, да си купат кола без никаков проблем. А сепак одат во Холандија за далеку понекавалитетен живот или тоа што го викаш ти „kolku tolku pristoen zivot“, а за кое „од коњ на магаре“ е мал збор. Тој мајндсет е чисто помодарство и нема никаква економска оправданост.

Кажи ми дали во Холандија можеш да си приуштиш секој ден доручек во елитен ресторан? Дали можеш дури и да планираш да купиш стан во главниот град?
Точно дека не си идат сите од сиромаштија. Ама тие таквите што си одат, се од струки што и таму ќе бидат висока средна класа. Не идат од коњ на магаре. Ти технички моеш да отидеш во некоја уште посиромашна земја со истата плата како ИТ аутсорс и да живееш како гроф, со батлер и све тоа. Ама не е све у односот плата/трошоци. Некој едноставно сака у Холандија да живее.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
^ Да не се лажеме 9 од 10 луѓе што се иселиле прв и главен мотив им бил финансискиот, секоја чест на исклучоците кои ги има но се ретки
Точно така.. не негирам.
Автоматски споено мислење:

Точно дека не си идат сите од сиромаштија. Ама тие таквите што си одат, се од струки што и таму ќе бидат висока средна класа. Не идат од коњ на магаре. Ти технички моеш да отидеш во некоја уште посиромашна земја со истата плата како ИТ аутсорс и да живееш како гроф, со батлер и све тоа. Ама не е све у односот плата/трошоци. Некој едноставно сака у Холандија да живее.
Па макар и како клошар :) Тоа е тоа, помодарство.

И затоа го кажувам тоа. Доколку би отишол со мојава струка негде надвор, зошто би отишол негде, кај што би живеел полошо него ли во Македонија. Не ли е тоа нон сенс ?
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Види, јас знам каква е прорачунката за куча-посо и дека има есап. Зборам за еден живот и перспектива од која голем дел млади се откажуваат во Македонија и одат да живеат кучешки живот во странство. Јас не зборам за луѓе кои тука имаат примања од 300-400 па и 500 евра, па решиле да си ја пробаат среќата во Холандија. Туку зборам за луѓе кои имаат примања 1000+ а најчесто и 1500+ евра тука во Македонија кои реално можат да си приуштат да купат стан, да одат секој ден на доручек во Carpe Diem, да си купат кола без никаков проблем. А сепак одат во Холандија за далеку понекавалитетен живот или тоа што го викаш ти „kolku tolku pristoen zivot“, а за кое „од коњ на магаре“ е мал збор. Тој мајндсет е чисто помодарство и нема никаква економска оправданост.

Кажи ми дали во Холандија можеш да си приуштиш секој ден доручек во елитен ресторан? Дали можеш дури и да планираш да купиш стан во главниот град?
ne moze da se sporedi amsterdam so skopje, toa sto tie gradovi se najgolemite na holandija odnosno makedonija ne znaci deka matematikata e ili skopje ili amsterdam. razlikata e sto vo makedonija samo skopje e nesto ko prav grad (bez navreda kon drugite mesta), a vo holandija imas eden kup mesta koi se so odlicna infrastruktura i golema ponuda na rabotni mesta. kako sto kazav amsterdam e samo 5% od holandija i pogolemiot del na makedoncite koi se preseluvaat vo holadnija ne se preseluvaat vo amsterdam nego se rastrkani niz cela holandija.

glavna pricina sto nasite se iseluvaat od makedonija se parite, toa i samiot go kaza. IMHO ne e ni priblizno tolku bitna politickata sostojba ili infrastrukturata, toa cesto se samo izgovori bidejki polesno e toa da go kazes kako pricina odkolku da priznaes deka begas cisto zaradi pari. recisi nikoj ne bi se iselil od makedonija vo slucaj vo makedonija da pecali 800 evra, a nadvor istiot da bi dobival 1.200.

i tuka kaj parite imas edna greska vo matematikata. ti mnogu gledas na toa sto mozes vo momentot da si dozvolis so parite, no ne esapis deka ljugeto cesto racunaat dolgorocno koja bi bila razlikata. programer koj vo skopje moze da pecali 1.500€ i programer koj na zapad moze da pecali 3.000€ ne e ista rabota. tocno deka vo skopje so tie pari mozes da zivees vo dobra naselba, da jadis sekoj den vo restoran itn. ama na pogolemiot del na ljugeto ne im e bitno dali sekoj den ke krkaat vo odlicen restoran. esapot e cesto sto na kraj na mesecot moze da im ostane i kolku mozat dolgorocno da zastedat za da si dozvolat nesto "pogolemo", na primer da se penzioniraat predvreme, stan/kuka, dobri odmori, dobra kola, pomos za decata itn. mlad covek koj vo skopje pecali 1.500€ ako nema sreka da ima stan kako podarok od svoite na pocetok mesecno bi trosel komotno 700-800 mesecno, znaci uste tolku pari bi mu ostanale koi moze da gi zastedi. od tie pari bi trebal da finansira se drugo (nabavka na kola, odmori itn.). na zapad single ke potrosi 1.500 mesecno i od 3.000 ke mu ostanat 1.500€, znaci dvojno povise vo sporedba so toj koj vo makedonija pecali 1.500. i ova e vo slucaj da zboruvame za single. ako zemime vo predvid par razlikata za parot/semejstvoto bi bila uste pogolema. nedviznostite na zapad se poskapi taka sto vo slucaj da treba da se kupi nedviznost se trosi povise na zapad, ama tie pari ne se frleni vo bunar bidejki togas ne se plaka kirija, a sekako i stanot si ima vrednost i teoreticno moze da se prodade na primer pri vrakanje vo makedonija, ili moze i da se izdava, znaci ne zboruvame za troskovi koi se zaminata vo nepovrat.

baska zboruvame za ljuge koi vo makedonija mozat da pecalat 1.500 evra mesecno, a takvite se isklucok duri i megu programerite, da ne zboruvame za procentot megu celata makedonska rabotna klasa. za 90+% od ostanatite struki razlikata megu zapad i makedonija e pogolema.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Точно така.. не негирам.
Автоматски споено мислење:


Па макар и како клошар :) Тоа е тоа, помодарство.

И затоа го кажувам тоа. Доколку би отишол со мојава струка негде надвор, зошто би отишол негде, кај што би живеел полошо него ли во Македонија. Не ли е тоа нон сенс ?
Ама зашто како клошар, нема да идеш таму хамбургери да продаваш. Зашто мислиш некој свесно би одел да живее полошо?
Не е единствениот критериум платата во однос на цените во земјата. Не значи дека ако работиш ремоте треба по дифолт да живееш во најефтината точка на планетата. По таа логика сите ремоте работници тука треба да се преселат во градчињата од источна македонија. Зашто да плаќаат поскапо во Скопје? Исто ко што има ствари што Скопје ги нуди а Пробишип ги нема, има работи што ги има во Амстердам пример а тука не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom