Положба на креветот

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
колку што знам ако главата ти е кон запад а нозете на исток значи си свртен кон запад, главата се рачуна
Мртвите ги закопуваат со главата на запад, а нозете на исток, со цел да бидат свртени и да „гледаат“ кон Ерусалим, кој се наоѓа источно од нас.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ова со положбата на креветот ме потсеќа на едно другарче кое беше убедено дека еден од нив двајца ( креветот или он) има шизофренија. И го вртеше кревтот на сите страни, за на крајот да спие на сред соба. Се убив од смеење.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Најубо е хоризонтално. Ама за да не ти дуват од прозорецот вертикално према ќошот ке го свртиш така ке се заштитиш од промаја а и да има подземни води само на петиците ке осетиш реума нагоре нема шанси. Можиш и по кондури да спиеш да ја спречиш таа реума на петиците, а за синусите со капа за тенис ќе спиеш таман и сенка ке ти држит.
 
O

Orion.

Гостин
Вчера дознав за оваа глупост. Деновиве спијам во дневна и ме начекаа со главата кон запад. Леле, ''не вела'' било!! :pos: Остај тоа, постојат одредени индиции дека и темни сенки ти искачале и те давеле у сон ако спиеш свртен кон запад. Вчера ништо, денес ваљда ќе дојдат:(
 
M

Muranyi

Гостин
Вчера дознав за оваа глупост. Деновиве спијам во дневна и ме начекаа со главата кон запад. Леле, ''не вела'' било!! :pos: Остај тоа, постојат одредени индиции дека и темни сенки ти искачале и те давеле у сон ако спиеш свртен кон запад. Вчера ништо, денес ваљда ќе дојдат:(

Па да ти кажам искрено, јас како тотален скептик кој ваквите суеверија и народни приказни ги смета за купишта глупости, имав огромни проблеми со парализа во сон, меѓу народот позната и како "јавување сеништа". Тоа е една многу непријатна состојба, кога си буден,слушаш се околу себе,гледаш се а очите ти се затворени и не можеш да мрднеш ни со прстето и од паника те фаќа тахикардија. Трае кратко,можеби не повеќе од 20 секунди, но за тебе е цела вечност. Е сега, креветот ми беше така поставен што навистина главата ми беше поставена накај запад. Тој период ми траеше некои две години и поима немав што значи, на крајот да заврши со некои паранормални работи за кои пишував на форумов во "Дали ви се случиле натприродни работи".

После тоа го сменив распоредот и ги снема проблемите и оттогаш сум немал проблем со тоа. Сериозен сум, не е сарказам во прашање.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Целата финта е со магнетниот флукс...како беше B*S*cos(α)
Така да целта при спиењето е флуксот да се минимизира :D
--- надополнето: 22 декември 2013 во 00:42 ---
Па да ти кажам искрено, јас како тотален скептик кој ваквите суеверија и народни приказни ги смета за купишта глупости, имав огромни проблеми со парализа во сон, меѓу народот позната и како "јавување сеништа". Тоа е една многу непријатна состојба, кога си буден,слушаш се околу себе,гледаш се а очите ти се затворени и не можеш да мрднеш ни со прстето и од паника те фаќа тахикардија. Трае кратко,можеби не повеќе од 20 секунди, но за тебе е цела вечност. Е сега, креветот ми беше така поставен што навистина главата ми беше поставена накај запад. Тој период ми траеше некои две години и поима немав што значи, на крајот да заврши со некои паранормални работи за кои пишував на форумов во "Дали ви се случиле натприродни работи".

После тоа го сменив распоредот и ги снема проблемите и оттогаш сум немал проблем со тоа. Сериозен сум, не е сарказам во прашање.
Koja pozicija ti e sega krevetot?
 
M

Muranyi

Гостин
Целата финта е со магнетниот флукс...како беше B*S*cos(α)
Така да целта при спиењето е флуксот да се минимизира :D
--- надополнето: 22 декември 2013 во 00:42 ---


Koja pozicija ti e sega krevetot?
Север-југ, со главата накај север.

Што сакаше да кажеш со магнетниот флукс? Не се мачи, постирај само линкче.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Север-југ, со главата накај север.

Што сакаше да кажеш со магнетниот флукс? Не се мачи, постирај само линкче.
Абе флуксот е накај нула кога сме поставени паралелно со магнетните линии, од тука и немаме индукција. Аголот α е 90 од тука и Флуксот е 0.
Инаку ова е релативно, и легнати пак има одредена површина по агол од 0 степени во однос на магнетното поле на земјата. Од тука и имаме индукција, доколку нормално има промена во интензитетот на полето, под претпоставка дека ние не се мрдаме :)
Ќе видам за линк, па ќе постирам....инаку мислам тука и фракталноста во просторот игра улога. Од таму и крововите во Јапан се ... знаеш на што мислам :)
Мое мислење е и дека пропорциите во собата треба да бидат во склад со златното правило, да се избегнува челик и посебно алуминиум. Може да се користат одредени минерали како аметист и сл.
Ќе прочепкам малку, да најдам нешто во врска со ова.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Знам дека со лицето/главата не треба да си свртен кон исток....... иначе спијам север-југ :)
 
O

Orion.

Гостин
Па да ти кажам искрено, јас како тотален скептик кој ваквите суеверија и народни приказни ги смета за купишта глупости, имав огромни проблеми со парализа во сон, меѓу народот позната и како "јавување сеништа". Тоа е една многу непријатна состојба, кога си буден,слушаш се околу себе,гледаш се а очите ти се затворени и не можеш да мрднеш ни со прстето и од паника те фаќа тахикардија. Трае кратко,можеби не повеќе од 20 секунди, но за тебе е цела вечност. Е сега, креветот ми беше така поставен што навистина главата ми беше поставена накај запад. Тој период ми траеше некои две години и поима немав што значи, на крајот да заврши со некои паранормални работи за кои пишував на форумов во "Дали ви се случиле натприродни работи".

После тоа го сменив распоредот и ги снема проблемите и оттогаш сум немал проблем со тоа. Сериозен сум, не е сарказам во прашање.
:)

Sleep paralysis. Викаш од положбата при спиење ти се јавува тоа? :)
Еве јас трета ноќ по ред спијам на запад, ваљда конечно оваа ноќ ќе дојде некој демон, дух, трол или што и да е. :LOL:
 
M

Muranyi

Гостин
:)

Sleep paralysis. Викаш од положбата при спиење ти се јавува тоа? :)
Еве јас трета ноќ по ред спијам на запад, ваљда конечно оваа ноќ ќе дојде некој демон, дух, трол или што и да е. :LOL:
Јас велам дека си циник кој не го заслужи времето кое ти го посветив со постот и кое сега ти го посветувам само за да би ти укажал на тоа.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
собава е направена(според штекерите за столни ламби и слично) за креветот да биде исток-запад,али мене ми е север-југ наместен креветот,така повеќе ми одговара,а ете изглеа и боље било.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас пуста цел живот спијам свртена кон исток.... можда дека ко труп спијам, па ни сеништа, ни демони не осеќам :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom