Положба на креветот

Член од
3 март 2010
Мислења
634
Поени од реакции
364
Како е најдобро да биде свртен креветот на која страна да биди глават а на која нозете, дали да биди под прозорец и сл. некој што знај повеќе нека пиши
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Како е најдобро да биде свртен креветот на која страна да биди глават а на која нозете, дали да биди под прозорец и сл. некој што знај повеќе нека пиши
Како сакаш нека биде, само немој под прозорец. Ако заспиеш со отворен ко ќе станеш ќе се треснеш.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Meне ми е од исток-запад и со главата спијам на исток,прозор-биро-кревет географска ширина 98.22.375.22 и географска должина 120.42.80.73 (се шалам).Едно време ми беше под прозор и со отворен прозор спиев и баш кај нозете ми беше така да имаше ден со укочена нога,половина и веќе не го ставам таму.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Мене доста е да ми се спие, ја можам и на под да заспијам. Ич не глеам како е поставен креветот, важното е дека го имам. :D
 
S

Sagan

Гостин
Сум гледал на ТВ, тие што се занимаваат со истражување подземни и електромагнетни зрачења, строго не препорачуваат луѓето од северната хемисфера да спијат со главата кон север (нешто со главоболки беше поврзана финтата). Кон запад не, заради суеверија :D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
спијте на таа страна каде што е телевизорот пред тебе, и ем гледаш и ем ќе заспиеш;):)
иначе според бабини деветини ако спиеш спрема исток кај што изгрева сонцето тоа е резервирано само за умрените,а ако спрема север тоа е за живите ;) како и да е спиј како што ти е убаво и остај ги суеверија и бабини шесто чуло:)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Изнеси го на тераса или у двор креветот......

Стај го било како шо има врска на која страна е свртен. :/
 
K

kalimer0

Гостин
Легнувам со главата кон Југ но се будам кон Северо-Запад :pos:
Инаку моментално под прозор ми е главата (затворен прозор) и не сум почувствувал проблеми.
 

Ninjazelka

Фејкер
Член од
12 август 2011
Мислења
102
Поени од реакции
33
спијте на таа страна каде што е телевизорот пред тебе, и ем гледаш и ем ќе заспиеш;):)
иначе според бабини деветини ако спиеш спрема исток кај што изгрева сонцето тоа е резервирано само за умрените,а ако спрема север тоа е за живите ;) како и да е спиј како што ти е убаво и остај ги суеверија и бабини шесто чуло:)
офф, тоа не се бабини деветини, туку заради електро магнетни зрачења....
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Препорачливо е да се спие во правец север-југ. Ова е со цел да не го пресечува нашето тело магнетното поле на земјата. Наводно, ова има негативен ефект над нашето здравје.
Не е докажано, но сепак, секогаш сум спиел во правец север-југ. Веќе ми е неприродно ако легнам негде во друг правец.
Покрај ова, тука е и суеверието дека не треба да се спие свртен кон исток, односно со главата на запад, нозете на исток; бидејќи тоа е положбата во која се погребуваат мртвите.

Во фенг-шуи има многу за вакви работи, прочитај. Иако тоа не е наша култура, може да ти биде водич.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
офф, тоа не се бабини деветини, туку заради електро магнетни зрачења....
а бе тоа се бабини деветини,а ако мислете за електро магнетни зрачења тогаш треба да се применува ФЕНГ-ШУИ....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
а што велат сомнолозите?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
634
Поени од реакции
364
колку што знам ако главата ти е кон запад а нозете на исток значи си свртен кон запад, главата се рачуна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom