Половно-Употребувано-Втора рака

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Донекаде,па и скоро целосно се сложувам со вас. Но тие постари апарати се многу поквалитетни од денешниве оние ефтинине без потекло,или со кои се оди на свадба и се дават како поклон,ама не се за употреба или се само исправни за кратка употреба.
Така еве пример баш со пегливе.На внуката за свадба и дале една пегла на пареа кобајаѓи модерна.Остај што веднаш изгоре но и не врши работа.
Јас и дадов една од моиве(од мојата свадба поклон,а имав две) ЕЛМА.
Тој поклон очигледно бил купен онака колку да се каже дека е дадено поклон.
Инаку јас имам купено пегла (нова) Филипс околу 5000 ден. пред 8 години и ми изгледа смешно што нема абер да се расипе. Затоа колку пари толку музика а и тој Филипс е склапан во кина така да Елма слободно може да замине во пензија. Гледај се што ќе купиш за процесирање на храна да биде Филипс па и внуците да се радуваат кога ќе бидат на твои години користејки ги твоите работи. ;)
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Кога е употребливо зошто да не се искористи.Јас најчесто на старо купувам книги,и имам најдено некои книги кои веќе не можат да се најдат во продажба.Најстарата што ја најдов е српски превод на книгата Мртви Души од Гогољ печатена во 1947.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кога е употребливо зошто да не се искористи.Јас најчесто на старо купувам книги,и имам најдено некои книги кои веќе не можат да се најдат во продажба.Најстарата што ја најдов е српски превод на книгата Мртви Души од Гогољ печатена во 1947.
уште да се потрефи со посвета од авторот (а авторот да е многу познат) тогаш има и аукција да и направам ;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Može i da napraviš odlična zdelka,može i da se zakoleš. Istoto važi i ako kupuvaš novo. Edno e sigurno, kvalitetot na denešnite proizvodi e veter i magla prema toj na proizvodite od pred 20tina i poveke godini.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кога е употребливо зошто да не се искористи.Јас најчесто на старо купувам книги,и имам најдено некои книги кои веќе не можат да се најдат во продажба.Најстарата што ја најдов е српски превод на книгата Мртви Души од Гогољ печатена во 1947.
Вчера и јас купив неколку книги (партизански,само такви купувам)
Ама една е невообичаена издадена од Култура од Александар Ранкович
на последната страна пишува Цена 30 лева. Книгата е на Македонски „стар“ јазик.
(веројатно е од 1945 година) сега прочитав некој ред,Југославија се уште не била ослободена во тоа време целосно (има поздрав:Живела слободна Србија)
Но купив нешто што ме посебно израдува,а некогаш сум немал пари да ги купам.
За 50 денари,пет ЛП плочи од Југотон, со забавни песни од 60-70 години „највечи успеси“
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Пред неколку години пропуштив тврд повез на Војна и Мир во 4 тома. Македонски превод од 1968ма мислам дека беше, во одлична состојба.
За 200 денари ми ги даваше четири тома. Не ги купив :facepalm:
 
M

mar30

Гостин
Edinstveno staro sum zemal boesendorfer pred pet godini kupen za smeshni pari.

p.s temava sudejki po avtorot pomisliv e oglas za 'polovno' (zlo)upotrebena dinja:pos:
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Ако некој откупува облека за втора рака, имам машки костуми, сосема малку носени или необлечени. Има и друга облека и обувки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom