Половно-Употребувано-Втора рака

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Точак имам купено од кај џупциве наши швајцарски, краден од таму и овде донесен, лесна конструкција со мало прсте од лева рака цел го кревам во воздух. Ова кинезиве одбивност ми ствараат после него, можи професионален да е тркачки, гумите тесни исто колку мало прсте. Забрзува лесно и лесно се вози....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Точак имам купено од кај џупциве наши швајцарски, краден од таму и овде донесен, лесна конструкција со мало прсте од лева рака цел го кревам во воздух. Ова кинезиве одбивност ми ствараат после него, можи професионален да е тркачки, гумите тесни исто колку мало прсте. Забрзува лесно и лесно се вози....
Значи втора рака, предходно употребуван, половен,возен и ....
И супер се погоди.
Па и комшијата мој зема употребувана,возена,половна,втора рака и супер се погоди и му роди две.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Значи втора рака, предходно употребуван, половен,возен и ....
И супер се погоди.
Па и комшијата мој зема употребувана,возена,половна,втора рака и супер се погоди и му роди две.
се извинувам за офтопик

Абе Анчо....изгледа си и го фрлил меракот на комшиката па од уста не ја вадиш....помири се со судбина...комшијата ја плеска...не ти....каква таква...нова - половна...ако нему му е арна...што му го береш гајлето
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Па и комшијата мој зема употребувана,возена,половна,втора рака и супер се погоди и му роди две.
-„ Па и мојот комшија зема употребувана и потоа му роди две“
А комшиката не само што е употребувана (била порано мажена) и втора рака,море и втор к.. па што,ете си роди две и веќе трчаат околу зграда. Море и којзае кој по ред и е овој к.. ам сега е и домаќинка.Па и не се срами комшијата што зел употребувана.Служи и врши работа како нова.
КОМШИЈАТА MOJ ЗЕМА УПОТРЕБУВАНА;ПА МУ РОДИ ДВЕ“
Имаш нешто против комшивката или склерозата те фатила па мора да повторуваш 3 пати?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Опа, ова и го очекував,но добро така треба,а јас пак не кажав за мене,
прво половно што имам купено е автомобил во 70-тите години,тогаш ние не одевме во Бугарија по коли,каде и за ладилник се чекаше две години,туку во Словенија која каде -каде беше понапред од нас.
Отидов во Љубљана на авто пазарот - огромен за тоа време,како нашиот што беше на Фершпед и по тежок избор земав-купив една кола, половна и употребувана и прва рака што тогаш тоа беше многу битно и се погоди.
Ја возев неколку години,море и по невеста отидов со таа иста кола.
-----------------------
(ете не напишав за комшијата - гледаш )
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
-„ Па и мојот комшија зема употребувана и потоа му роди две“

А комшиката не само што е употребувана (била порано мажена) и втора рака,море и втор к.. па што,ете си роди две и веќе трчаат околу зграда. Море и којзае кој по ред и е овој к.. ам сега е и домаќинка.Па и не се срами комшијата што зел употребувана.Служи и врши работа како нова.

:pos:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Опа, ова и го очекував,но добро така треба,а јас пак не кажав за мене,
прво половно што имам купено е автомобил во 70-тите години,тогаш ние не одевме во Бугарија по коли,каде и за ладилник се чекаше две години,туку во Словенија која каде -каде беше понапред од нас.
Отидов во Љубљана на авто пазарот - огромен за тоа време,како нашиот што беше на Фершпед и по тежок избор земав-купив една кола, половна и употребувана и прва рака што тогаш тоа беше многу битно и се погоди.
Ја возев неколку години,море и по невеста отидов со таа иста кола.
-----------------------
(ете не напишав за комшијата - гледаш )
Vo 70-tite se kupuvaa koli i od fabrika Zastava vo Srbija,tatko mi dva fijati 1300 kupi,se razbira na kredit
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Најмногу ми идат на нерви инат луѓето, и изреката ново си е ново....абе џигер да ти пукне.

Еве еден пример, еден другар запна да купува графичка, имаше околу 4000 денари, и ми вика што да купам, му викам графички нови, под 100 на евра нема барем не добри, (тогаш немаше де) така да му викам ти препорачувам да земеш од еден мој другар, со 2 години гаранција останато, карта која кога излезе беше висока класа, така да неа времето нема да ја изеде, барем не добри 3 години, а ако зимаш нова викам ќе треба да земеш најниска класа, која иако е нова, е 3-4 пати поспора од другата и е практично неупотреблива.

Џабе све, запна нова да зима, ја зема, и му се случуваше слајд шоу во игри, му сецкало! а нова карта имал !? :pos:

После тоа ме викаше пак за совет ама не отидов, ова ти е исто како да кажеш не Купувам Е класа Мерцедес користен 3-4 години, и наместо тоа за дури малце повисока цена, ќе купиш некое ново Пунто....значи разлика во повеќекратни класи, изработката на квалитет е огромна, таа Е класа после 15 години, ќе биде во подобра состојба од Пунто после 5....

Би купил старо квалитетно, од висока класа, пред ново од ниска или ентри класа, во СЕКОЕ ВРЕМЕ.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Немам никакви предрасуди за купување настаро и искрено ви се чудам кога ми кажувате дека некој имал.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Најмногу ми идат на нерви инат луѓето, и изреката ново си е ново....абе џигер да ти пукне.

Еве еден пример, еден другар запна да купува графичка, имаше околу 4000 денари, и ми вика што да купам, му викам графички нови, под 100 на евра нема барем не добри, (тогаш немаше де) така да му викам ти препорачувам да земеш од еден мој другар, со 2 години гаранција останато, карта која кога излезе беше висока класа, така да неа времето нема да ја изеде, барем не добри 3 години, а ако зимаш нова викам ќе треба да земеш најниска класа, која иако е нова, е 3-4 пати поспора од другата и е практично неупотреблива.

Џабе све, запна нова да зима, ја зема, и му се случуваше слајд шоу во игри, му сецкало! а нова карта имал !? :pos:

После тоа ме викаше пак за совет ама не отидов, ова ти е исто како да кажеш не Купувам Е класа Мерцедес користен 3-4 години, и наместо тоа за дури малце повисока цена, ќе купиш некое ново Пунто....значи разлика во повеќекратни класи, изработката на квалитет е огромна, таа Е класа после 15 години, ќе биде во подобра состојба од Пунто после 5....

Би купил старо квалитетно, од висока класа, пред ново од ниска или ентри класа, во СЕКОЕ ВРЕМЕ.
Баш ова со коливе сакав и јас да го пишам и стално се караме на работа со еден кој купи нов МАТИЗ пред 2-3 години околу 8000 Е. (поточно куфер)
И тој стално си го повторува и денес ова. Ново си е ново.
Кое ново бре,тупак еден,кога за половина пари 4000 евра имаш Голф 4.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Немам никакви предрасуди за купување настаро и искрено ви се чудам кога ми кажувате дека некој имал.
Оооо
Во Македонија е срамота да купиш нешто настаро (освен кола). Работата е шо ќе речит комшијата. Зато купвиме работи нови ефтини шо ќе се расипет после кратко време на користење и после то пак ги купвиме истите работи. И така магичен круг...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Оооо
Во Македонија е срамота да купиш нешто настаро (освен кола). Работата е шо ќе речит комшијата. Зато купвиме работи нови ефтини шо ќе се расипет после кратко време на користење и после то пак ги купвиме истите работи. И така магичен круг...
Е ова е баш така како го погоди.
Мислам и тука има (бит пазар-26 јули) такви продавници за гардероба
втора употреба од западните земји донесена и со ефтини цени ама.....
ама пред да влезе Македончето внатре прво се врти на сите три страни,да не има некој да го види,а ако пак случајно се сретне внатре со некој познат тогаш наоѓа оправдување зошто „згрешил“ и влегол тука.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Anco ај не зезај сега мали домашни апарати на старо не оди. Фен, миксер, пегла и се останато кои се по 30 години стари нема сврха да се купуваат. И се што служи за процесирање на храна не би купил освен ако не е за индустриско производство па мора поволно зошто разликата би била многу илјадници евра.

Единствено би купил на старо ако го користам за некоја сосем друга работа на пример фен за распалување на скара или слично.


Е сега компјутер на старо да, автомобил да ама се што е поврзано со храна тоа никогаш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Anco ај не зезај сега мали домашни апарати на старо не оди. Фен, миксер, пегла и се останато кои се по 30 години стари нема сврха да се купуваат. И се што служи за процесирање на храна не би купил освен ако не е за индустриско производство па мора поволно зошто разликата би била многу илјадници евра.

Единствено би купил на старо ако го користам за некоја сосем друга работа на пример фен за распалување на скара или слично.


Е сега компјутер на старо да, автомобил да ама се што е поврзано со храна тоа никогаш.
Донекаде,па и скоро целосно се сложувам со вас. Но тие постари апарати се многу поквалитетни од денешниве оние ефтинине без потекло,или со кои се оди на свадба и се дават како поклон,ама не се за употреба или се само исправни за кратка употреба.
Така еве пример баш со пегливе.На внуката за свадба и дале една пегла на пареа кобајаѓи модерна.Остај што веднаш изгоре но и не врши работа.
Јас и дадов една од моиве(од мојата свадба поклон,а имав две) ЕЛМА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom