Полн фрижидер и полн џеб

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Гледам никој не спомнува пица, а и она се прави брзо и лесно, посебно ако не ти се прави тесто, па купуваш готово.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Гледам никој не спомнува пица, а и она се прави брзо и лесно, посебно ако не ти се прави тесто, па купуваш готово.
Зависи дали сака такво тесто, ама има и комплет готова замрзната пица.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Зависи дали сака такво тесто, ама има и комплет готова замрзната пица.
Тука на Малта една готова замрзната пица чини околу 4 евра.
Во фаст фуд пицерија (take away) е околу 6-7.
Знам од време на време да купам такви приготвени полупечени теста, ќе додадам сувомеснато и кашкавал и ете ти супер брз и вкусен оброк.

Па така де искажи се не ја врти темава одоколу чоек да не може крај да и фати. :)
Требаше да ја именуваш темава за исхрана надвор од Македонија
Во која држава/град си? Каква е ситуацијата со готвена храна?
Тоа малкуто што сум го прошетал секаде по големите ланци на маркети имало дневно припремена готова храна, почнувајќи од салати па до главни јадења.
Да не зборам за оние Ready to Cook паковања кој треба само да ги фрлиш во микробранова. Ги гледам од Carnex и Neoplanta почнале да пакуваат
http://www.neoplanta.rs/products/details/4/Gotova-jela
https://carnex.rs/products/gotova-jela
Сега колку е здраво и колку ќе поживееш ако со години се храниш на ваков начин незнам :) али некогаш е нужно зло.
.
Живеам во Малта.
Во Фаст Фудовите најчесто се наоѓа пица, бургер и фиш енд чипс.
Најефтиното што можеш да купиш е хот дог со помфрит што чини 4-5 ЕУР.
Денски можеш да начекаш и некои лазањи или тиквици полнети со мелено месо што не е до толку лошо, меѓутоа цената е преголема за еден таков оброк кој би чинел околу 7-8 ЕУР.
Се размислувам дека ако готвењето на дневна база би ме чинело околу 8-10 ЕУР, тогаш секој ден би имал 5 евра плус (да се храниш најефтино е 15 евра дневно), што на месечно ниво е 150.

Избегнувам микробранова, затоа што воопшто не ми се вкусни јадењата кои се припремени со зраци.

Салата не ја гледам како опција затоа што тука една салата чини 5-6 евра (во супермаркет) а вкусот е како да јадеш пластика.
А и јас сум тотално спротивно од веган, и паѓам болен ако не к'снам месо во денот. :)

P.S. Темава воопшто не е за исхрана надвор од Македонија туку чисто да се споделат мислења од типот јади манџи не јади димен лосос и сл.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Тука на Малта една готова замрзната пица чини околу 4 евра.
Во фаст фуд пицерија (take away) е околу 6-7.
Знам од време на време да купам такви приготвени полупечени теста, ќе додадам сувомеснато и кашкавал и ете ти супер брз и вкусен оброк.



Живеам во Малта.
Во Фаст Фудовите најчесто се наоѓа пица, бургер и фиш енд чипс.
Најефтиното што можеш да купиш е хот дог со помфрит што чини 4-5 ЕУР.
Денски можеш да начекаш и некои лазањи или тиквици полнети со мелено месо што не е до толку лошо, меѓутоа цената е преголема за еден таков оброк кој би чинел околу 7-8 ЕУР.
Се размислувам дека ако готвењето на дневна база би ме чинело околу 8-10 ЕУР, тогаш секој ден би имал 5 евра плус (да се храниш најефтино е 15 евра дневно), што на месечно ниво е 150.

Избегнувам микробранова, затоа што воопшто не ми се вкусни јадењата кои се припремени со зраци.

Салата не ја гледам како опција затоа што тука една салата чини 5-6 евра (во супермаркет) а вкусот е како да јадеш пластика.
А и јас сум тотално спротивно од веган, и паѓам болен ако не к'снам месо во денот. :)

P.S. Темава воопшто не е за исхрана надвор од Македонија туку чисто да се споделат мислења од типот јади манџи не јади димен лосос и сл.
имаш конзерва туна цели парчиња, конзерва сардина поздравите варијанти, понездрави како паштети, нарезоци. Боље тоа да јадеш него тестенини, пица, лазањи, бургери, ќе си го сјебеш стомакот со тие работи. Готвена храна ти е најдобар избор, напрај некоја манџа, мусака, тава ориз, грав, имаш милион рецепти
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Добро ајде, сите ги вбројавте тестенините како нездрава храна и во ист кош со бургерите.
Зашто така мислите?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Добро ајде, сите ги вбројавте тестенините како нездрава храна и во ист кош со бургерите.
Зашто така мислите?
Затоа што скоро и да немаат минерали и витамини.
Имаат многу јаглехидрати, често помешани со масти... многу јаглехидрати само по себе е проблем а камо ли помешано со некои масти особено од животинско потекло.
Додај им на нив и канцерогено кечапче и после неколку години барај си ги камењата во бубрези и жолчки.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Добро ајде, сите ги вбројавте тестенините како нездрава храна и во ист кош со бургерите.
Зашто така мислите?
најчкарт јаглехидрати, отпадот ти е тоа, пуно со глутен. Дебели ненормално, влијае и на цревна флора може да ти наруши. Избегавај колку можеш. И газираните пијалоци би ги ставил тука.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Храната е потреба, а не задоволство.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Убаво е да готвиш.
Финансии и рај за когнитивните функции.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ја кога живеев у странство у лидл купував

Мешан зеленчук замрзнат се пржи и месо маринирано спржи

Компири парчиња и месо у рерна 20-30 мин не ми текнува

Пица готова само у рерба или микропечка мислам може

Лазањи готови замрзнати

Шпагети туна и сос некој
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Јас кога бев во словачка со сопругата на работа претежно и најјисплатлива варијанта беше похован компир наместо леб , месо во исхраната скоро секоја 2ра ден , конзервирана храна ( најјчесто риба , туна ) . Од манџи многу ретко да направеме заради недоволното време , односно 12 часа на ден работа.
Пред све имаш и полуготови јадења по маркетите како на пример златна мешавина , боранија , грашак , компири насецкани за у помфрит , исто така би ги препорачал и како полуготовите пици , и лазањи ( особено кога ке гледаш филм )
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Сакам да чујам некое ваше омилено брзо и ефтино јадење.
Јас кога не знам што да јадам, а морам нешто набрзина да подготвам, правам конфети ориз со некој додаток (рижото). За пола саат, максимум 35 мин. е готово, а превкусно е.

Потребно:

-коцка за супа (кога постам, ставам зеленчукова, ако не, пилешка - многу е повкусно со пилешка)
-многу малку сув кромид (и да не ставиш, ништо страшно)
-лажичка путер (или маслиново масло, ако е посно)
-една шолја за чај ориз
-една шолја за чај некаков друг зеленчук (грашок, морков, или златна мешавина, или пченка, или може шампињони, зависи што имаш, и зависи што сакаш)
-малку сол и малку црн пипер.

Постапка:

Ставаш 1 литар вода на многу силен оган, да зоврие. Внатре додаваш 1 лажичка путер и една коцка за супа. Кога ќе зоврие водата со коцката, додаваш еден прст сув кромид и 1 шолја зеленчук или печурки, по избор. Вариш со мешање 2 минути. Потоа додаваш 1 шолја ориз и вариш со мешање уште 3 минути. Посолуваш по желба, ставаш црн пипер по желба, и ја исклучуваш ринглата. Го покриваш тенџерето со капак и го оставаш на жешката рингла 30 минути. По 30 минути отвараш, го мешаш подготвениот ориз, и - НА ЗДРАВЈЕ! Со јогурт е феноменално јадење.[DOUBLEPOST=1557070288][/DOUBLEPOST]Заборавив да спомнам - зеленчукот - се мисли на оној замрзнат зеленчук, или пак од конзерва. Ако ставаш свеж, веројатно нема да ти се свари толку брзо.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Јас кога не знам што да јадам, а морам нешто набрзина да подготвам, правам конфети ориз со некој додаток (рижото). За пола саат, максимум 35 мин. е готово, а превкусно е.

Потребно:

-коцка за супа (кога постам, ставам зеленчукова, ако не, пилешка - многу е повкусно со пилешка)
-многу малку сув кромид (и да не ставиш, ништо страшно)
-лажичка путер (или маслиново масло, ако е посно)
-една шолја за чај ориз
-една шолја за чај некаков друг зеленчук (грашок, морков, или златна мешавина, или пченка, или може шампињони, зависи што имаш, и зависи што сакаш)
-малку сол и малку црн пипер.

Постапка:

Ставаш 1 литар вода на многу силен оган, да зоврие. Внатре додаваш 1 лажичка путер и една коцка за супа. Кога ќе зоврие водата со коцката, додаваш еден прст сув кромид и 1 шолја зеленчук или печурки, по избор. Вариш со мешање 2 минути. Потоа додаваш 1 шолја ориз и вариш со мешање уште 3 минути. Посолуваш по желба, ставаш црн пипер по желба, и ја исклучуваш ринглата. Го покриваш тенџерето со капак и го оставаш на жешката рингла 30 минути. По 30 минути отвараш, го мешаш подготвениот ориз, и - НА ЗДРАВЈЕ! Со јогурт е феноменално јадење.[DOUBLEPOST=1557070288][/DOUBLEPOST]Заборавив да спомнам - зеленчукот - се мисли на оној замрзнат зеленчук, или пак од конзерва. Ако ставаш свеж, веројатно нема да ти се свари толку брзо.
Џабе ти е се` тебе ако си продужил да пиеш 0.5л вода на екс веднаш по јадење како тогаш :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom