Полномошно за управување возило во друга сопственост?

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Вака најдобро некој правник и полицац да ми одговори...
Го читам законот и никаде не наоѓам одговор на овие прашања

- Имам ли право да управувам автомобил во друга сопственост (рег. во МК) доколку имам полномошно заверено на нотар, а јас да сум странски и македонски државјанин, односно да управувам со странска возачка дозвола?
и ако можете кажете ми кај го пишува тоа за да го испечатам и да го носам со мене во колата.

- и зошто нема право лице држ. на МК да управува со полномошно возило регистрирано во странство на странски и македонски државјанин? (читам читам и нигде нема таква одредба)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.677
Вака најдобро некој правник и полицац да ми одговори...
Го читам законот и никаде не наоѓам одговор на овие прашања

- Имам ли право да управувам автомобил во друга сопственост (рег. во МК) доколку имам полномошно заверено на нотар, а јас да сум странски и македонски државјанин, односно да управувам со странска возачка дозвола?
и ако можете кажете ми кај го пишува тоа за да го испечатам и да го носам со мене во колата.
Имаш право како македонски државјанин да управуваш македонско возило на друг човек во странство, за тоа ти треба потврда за управување со туѓо возило во странство која ја издава АМСМ. Кај го пиши незнам, ама оди во АМСМ ке ти објаснат и ке ти ја издадат потврдата.

- и зошто нема право лице држ. на МК да управува со полномошно возило регистрирано во странство на странски и македонски државјанин? (читам читам и нигде нема таква одредба)
Ова ми е нејасно, незнам што сакаш да кажиш....
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
не, не ме разбра...

првото: јас имам странска возачка дозвола и сум МК државјанин, колата што ја управувам - ја управувам во МК (не во странство), и е регистрирана на МК државјанин (не на мене), имам ли право само со полномошно?

второто: Македонски државјанин управува возило регистрирано во странска држава на странски (и МК) државјанин, можно ли е и ако не зошто?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Мислам дека сака да каже , дали возило на туѓи таблици може да биде управувано од Македонски државјанин и обратно, странец да управува со возило на МК таблици.

Така ?
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Povece ti kazuvam od iskustvo, a ne kako pravnik, posto i jas sum vo potpolno ista situacija.

Prvo za vozackata dozvola: Da mozes da vozis so stranska vozacka dozvola, jas vozam so takva i do sega ne mi napravile problem.

Za polnomosnoto: Tugja kola so makedonska registracija slobodno mozes da vozis so polnomosno ili od Sojuz na vozacite ( toa kosta 500 den.) ili so obicno polnomosno,zavereno kaj notar ( kosta 150 den.).
Kola so stranska registracija moze da voze samo lice koe ima i drzavjanstvo od istata zemja ili nekoj drug osnov povrzan so taa zemja, naprimer ako e osnovac na stransko trgovsko drustvo ili slicno. Od iskustvo, polnomosno dosega mi pobarale samo koga minam granica, i ne sum imala problemi.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.677
не, не ме разбра...

првото: јас имам странска возачка дозвола и сум МК државјанин, колата што ја управувам - ја управувам во МК (не во странство), и е регистрирана на МК државјанин (не на мене), имам ли право само со полномошно?

второто: Македонски државјанин управува возило регистрирано во странска држава на странски (и МК) државјанин, можно ли е и ако не зошто?
прво: можеш да ја возиш и без полномошно, нема да ти прават проблем. Со полномошно си раат.

второ: не смееш да управуваш така (освен ако не си транзит низ Македонија а имаш полномошно)... Истото го правеа со Бугарските автомобили, си ги возеа на Бг табли на некојси регистрирани во бугарија, па забранија да управуваш странско возило во Мк (и со полномошно). Исто така максимално време на престој е 1 месец, по истек треба да го извадиш од државата.
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
dali moze da upravuvam vozilo doneseno od SAD na americki tabli sopstvenost na drug so polnomosno ili pak dali moze istoto vozilo da go registriram na nasi tablici odnosno makedonski tabli dali znae nekoj koi se vkupno davackite...
 
Член од
25 април 2009
Мислења
366
Поени од реакции
132
не вервам другар, и јас се чудам за истото прашање....
 

Agamemnon

Macedonia forever
Член од
8 јуни 2009
Мислења
61
Поени од реакции
12
dali moze da upravuvam vozilo doneseno od SAD na americki tabli sopstvenost na drug so polnomosno ili pak dali moze istoto vozilo da go registriram na nasi tablici odnosno makedonski tabli dali znae nekoj koi se vkupno davackite...
За да управуваш возило на амерички таблички сопственост на друго лице со полномошно потребно е и ти да имаш било каков документ со кој го имаш регулирано престојот во САД(американски пасош, дозвола за постојан или привремен престој или нешто слично)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
не, не ме разбра...

првото: јас имам странска возачка дозвола и сум МК државјанин, колата што ја управувам - ја управувам во МК (не во странство), и е регистрирана на МК државјанин (не на мене), имам ли право само со полномошно?

второто: Македонски државјанин управува возило регистрирано во странска држава на странски (и МК) државјанин, можно ли е и ако не зошто?

Мислам дека овде станува збор за Меѓународно право, односно во зависност од тоа за која држава се работи конкретно и во зависност од законите на конкретната држава. Можно е ова да е уредено по пат на договор помеѓу државите или по пат на реципроцитет, а можно е и да постои забрана за управување на туѓо моторно возило од страна на странски државјанин во конкретната држава. Сепак мое милење е дека најпрво ти е потребна мегународна возачка дозвола.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.440
Поени од реакции
86
има ли начин мк државјанин да управува кола на странски таблици во мк ?
 
C

cige

Гостин
Povece ti kazuvam od iskustvo, a ne kako pravnik, posto i jas sum vo potpolno ista situacija.

Prvo za vozackata dozvola: Da mozes da vozis so stranska vozacka dozvola, jas vozam so takva i do sega ne mi napravile problem.

Za polnomosnoto: Tugja kola so makedonska registracija slobodno mozes da vozis so polnomosno ili od Sojuz na vozacite ( toa kosta 500 den.) ili so obicno polnomosno,zavereno kaj notar ( kosta 150 den.).
Kola so stranska registracija moze da voze samo lice koe ima i drzavjanstvo od istata zemja ili nekoj drug osnov povrzan so taa zemja, naprimer ako e osnovac na stransko trgovsko drustvo ili slicno. Od iskustvo, polnomosno dosega mi pobarale samo koga minam granica, i ne sum imala problemi.
Заверка кај нотар е 300 денари, ама тоа е само за во државава. А за надвор плус треба потврда 500 денари од здружение и важи една година.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Каде можам да направам полномошно за управување на возило и колку би ме коштало?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.384
Поени од реакции
583
На врв Bottom