Полнење на лаптоп

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Можда не е за тука ама дур е обработена темава да прашам.

Дали штети доколку го чепкаш телефонот дур е на полнач ? или дали е штетно ако го уклучиш/исклучиш пред да бара самиот,односно дур не светне дека е наполнет,пример се брзаш негде и немаш време да го чекаш да се наполни ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. Не

2. Не, дури и подобро е.

Најидеално е да се полни над 30-40% кога ќе ви биде батеријата (ако можете) ако не барем како на претходната страна што посочив...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
2 години ми стои на полнач со батерија:facepalm: само со батерија решив да го тестирам два ипол саати трае
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Ме интересира дали може со некоја програма да се исклучи/приклучи функционалноста на батеријата по потреба,кога лаптопот е приклучен директно во штек,значи батеријата да си стои на лаптоп но да не е активна?
Вака нешто,но оваа е за Dell а мене ми треба за Toshiba.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Пред 5-6 години кога имав Fujitsu Siemens лаптоп батерија му се прееба за година дена. Сега на Dell лаптопот кој го имам веќе 2 и пол години батеријата мака нема. Трае некаде околу 2-3 часа со целосно полнење. Такво нешто досега немам видено на друга марка лаптопи. MacBook-от на братучед ми се празни за 1 час, ич не држи батерија. Дефинитивно Dell лаптопите имаат најдобри батерии.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мене ми е на пуњач додека работам, а на стендбај го вадам од пуњач. Не го гасам скоро никад, по еден рестарт му правам неделно. Батеријава е четврта година, и од првични 3 и кусур саати сега е на саат и кусур.....работа на интернет.
Се дешава да работам на батерија само, ама кога морам.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Пред 5-6 години кога имав Fujitsu Siemens лаптоп батерија му се прееба за година дена. Сега на Dell лаптопот кој го имам веќе 2 и пол години батеријата мака нема. Трае некаде околу 2-3 часа со целосно полнење. Такво нешто досега немам видено на друга марка лаптопи. MacBook-от на братучед ми се празни за 1 час, ич не држи батерија. Дефинитивно Dell лаптопите имаат најдобри батерии.
И јас имам DELL лаптоп, најмногу време има издржано 8 ипол саати, за сега сум презадоволен.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Јас мојот лаптоп го користев со батерија и вклучен во струја. Ама бидејки ми е постар (4-5 години), пред 5-6 месеци батеријата нешто се поремети и ми држи преку сила 20 минути, така да има нешто вистина во тоа, ама новите батерии на понови лаптопи можеби немаат таков проблем.
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
196
Поени од реакции
0
Иначе полнење до 80% па кога ќе падне на 40% пак да се закачи на полнач до 80% овој метод гледам во последно време се врти по интернет, меѓутоа тоа генерално, за посебни уреди ова би било по специфично ако до толку ви се внимава на тоа.
http://www.csmonitor.com/Innovation/Tech/2014/0103/40-80-rule-New-tip-for-extending-battery-life

Само ќе спомнам дека имаше инцидент со батерија од лаптоп (hp 550 нешто - модел од 2008-2009) која испука само секунди откако девојчето го остави на масата и не ми се веруваше каква штета направи, ако и беше во скут ќе беше лошо. Не верувам дека испука заради полнењето али од тогаш ми стана матно со батериите па ја извадив кај мојот стар лаптоп исто hp сличен модел.
Затоа и можеби не е лошо колку толку да се обрне внимание.
offtopic: hp се заникаде за нашиот пазар.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2013
Мислења
20
Поени од реакции
4
Ме интересира дали може со некоја програма да се исклучи/приклучи функционалноста на батеријата по потреба,кога лаптопот е приклучен директно во штек,значи батеријата да си стои на лаптоп но да не е активна?
Вака нешто,но оваа е за Dell а мене ми треба за Toshiba.
@maxer -каде го има оваа на Dell лаптоп,јас неможам да го најдам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom