Полиција во Грузија тепа и силува затвореници

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Снимка на која се гледа како злоставуваат еден затвореник во грузијски затвор, ги шокирала жителите на таа држава.
Спорната снимка го прикажува физичкото злоставување врз затворениците, а еден од нив чуварите го силувале со пендрек. Токму тој дел од снимката предизвикал најжестока реакција во јавноста. Со оглед на тоа дека снимката некако се појавила во јавност, министерот надлежен за затворите во Грузија си поднел оставка.

Преку стотина демонстранти го блокирале сообраќајот во центарот на Тбилиси, откако вчера две телевизиски станици ја прикажале спорната снимка.

Од владата тврдат дека станува збор за политичка провокација пред парламентарните избори кои треба да се одржат на 1 октомври, а претседателот Михаил Сакашвили ветил дека сите учесници во овој страшен настан ќе бидат казнети.

Веќе тројца полицајци се уапсени, а од министерството за внатрешни работи соопштиле дека полицајците биле потплатени од страна на блиски луѓе до лидерот на опозицијата Бидзин Иванишвили за да го организираат и снимат овој грозоморен чин.

 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Немој нашите ќе видат и они ќе почнат така :D
А што мислиш не се случило веќе? Во Идризиво на тие што силувале деца рачки од метли им пикале во газот.. Ова се збореше сигурен сум, оддамна беше ама се сеќавам дека имаше таков случај.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Силување со пендрек(у анус) ! ................... дали човек да се смее или да плаче незнае ! :гомце:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А што мислиш не се случило веќе? Во Идризиво на тие што силувале деца рачки од метли им пикале во газот.. Ова се збореше сигурен сум, оддамна беше ама се сеќавам дека имаше таков случај.
Знам дека ги тепаат и тоа здраво тепање, а за силување сеуште не сум слушнал.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Знам дека во идризово можеш да нарачаш тепање на затвореник, нормално се плаќа дебело
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Абе од кај знаете вие дали тој што го кркал пендракот у анос,претходно не се изживувал на некое малолетно девојче?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Абе од кај знаете вие дали тој што го кркал пендракот у анос,претходно не се изживувал на некое малолетно девојче?
Си чул за човекови права ЕУ ОБСЕ нати-ми го дајми го?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Си чул за човекови права ЕУ ОБСЕ нати-ми го дајми го?
Некои луѓе не заслужуваат да имаат права, што се не прават во затворот убиваат, силуваат, за нив малку е воа...Може и вие направиле нешто страшно па ги рендаат.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Некои луѓе не заслужуваат да имаат права, што се не прават во затворот убиваат, силуваат, за нив малку е воа...Може и вие направиле нешто страшно па ги рендаат.
Секој човек има исти права и неможе никогаш да му се одземат без разлика што направил. Ако тоа го прави некој човек некоја институција некоја држава таа не е ништо подобра од тие луѓе и заслужува иста судбина како нив.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Секој човек има исти права
Стварно веруваш во ова?
Сите сме за човекови права на затворениците, арно ама некои од нив не се луѓе.
Немој да ме убедуваш дека некој што со години си ги силувал малолетните ќерки е човек.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Стварно веруваш во ова?
Сите сме за човекови права на затворениците, арно ама некои од нив не се луѓе.
Немој да ме убедуваш дека некој што со години си ги силувал малолетните ќерки е човек.
Не те убедувам...само си кажувам. Човек си е човек па дури ако е и психопат и опасност за другите луѓе. Згора на тоа има и луѓе кој се погрешно осудени...ни еден правен систем не е безгрешен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom